2018-09-12 Wszystko o oknach pasywnych | ||||
Energia cieplna (blisko 25 procent) ucieka z wnętrza przez okna i drzwi, dlatego też im są one bardziej szczelne, tym ciepło wolniej wydostaje się z domu.
Decydując się na okna pasywne, będziemy mogli w dłuższej perspektywie czasu poczynić spore oszczędności i ten wydatek zacznie się zwracać. Wybór okna pasywnego powinien być przemyślany, a najlepsze modele są opatrzone certyfikatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.
To właśnie za sprawą odpowiedniej konstrukcji okno pasywne cechuje się doskonałą charakterystyką energetyczną. Najczęściej takie okno ma potrójne szklenie, a przestrzeń między poszczególnymi szybami jest wypełniona szlachetnym gazem – argonem lub kryptonem. Poza tym szyby pokrywa niskoemisyjna powłoka, dzięki której są niwelowane straty ciepła drogą promieniowania od szyby do otoczenia. Powłoka ta znajduje się przeważnie na zewnętrznej powierzchni szyby wewnętrznej i na wewnętrznej powierzchni szyby zewnętrznej. Takie rozmieszczenie powłok jest szczególnie korzystne w klimacie chłodnym – dzięki temu rozwiązaniu pozyskuje się zyski od słońca w sezonie grzewczym, a także w znacznym stopniu ogranicza się utratę ciepła przez okna. W przypadku gdy konstrukcja okna pasywnego ma podwójne szklenie, wtedy można spotkać się z takim rozwiązaniem, że niskoemisyjna powłoka znajduje się wyłącznie na jednej szybie. Nierzadko po wewnętrznej stronie szyby znajduje się powłoka refleksyjna, która stopuje utratę ciepła drogą promieniowania z wnętrza do otoczenia. Bardzo ważnym elementem konstrukcji okien pasywnych jest ramka dystansowa. Odpowiada ona za powstawanie mostka cieplnego na styku szkła z ramą. Ramkę dystansową wykonuje się z przeważnie albo z tworzywa sztucznego, albo z cienkiego metalu, dzięki czemu straty ciepła są jak najmniejsze. Ramka dystansowa jest o wiele głębiej osadzona w ramie, niż to ma miejsce w przypadku standardowego przeszklenia. Profil okienny ma co najmniej pięć komór i jest ocieplony materiałem izolacyjnym. Równie ważnym elementem okna pasywnego są uszczelki, które są kluczowym elementem izolacyjnym – im jest ich więcej tym lepiej. Istotne znaczenie ma również grubość ścian w profilu okiennym, jeśli chodzi o stabilność i nośność konstrukcji.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły i dowiedz się m.in. jak zamontować okna dachowe zespolone i co wybrać - markizę czy roletę na okno dachowe?
Autor: Natalia Dreszler |
Polecane