2018-10-04

Roleta czy markizy? Wybieramy lepszą izolację

Pragniesz zmniejszyć ilość słońca na poddaszu i cieszyć się przyjemnym chłodem w najbardziej upalny dzień? Które rozwiązanie wybrać? Czy lepiej postawić na roletę do okna dachowego, a może i markiza zaspokoi nasze potrzeby?


Roleta a markiza – poznaj różnicę

Roleta a markiza – poznaj różnicę

Podstawą właściwego wyboru akcesoriów do okien dachowych, jest zrozumienie ich systemu działania. A nierzadko pojęcia rolety i markizy są wzajemnie mylone. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej.

Markizę do okna dachowego zamontujesz wyłącznie na zewnątrz. Natomiast roleta, adekwatnie do swojej funkcji, może rozwiązaniem wewnątrz (wersja tekstylna) i na zewnątrz okna (wersja aluminiowa).

Tu niezależnie od wyboru zyskujemy ochronę poddasza przed promieniami słońca. Różnica jednak tkwi w bilansie energetycznym – efektywność akcesoriów w tym zakresie pozostaje różna.

Czas przeanalizować różne funkcje:
- roleta zewnętrzna posiada właściwości izolacji dźwięku i redukcji hałasu podczas silnych opadów deszczu, a co najważniejsze działa również jako ochrona antywłamaniowa.
- roleta wewnętrzna, w zależności od wyboru tkaniny, ogranicza ilość słońca z zewnątrz lub też całkowicie zaciemnia pomieszczenie. Jeśli wybierzemy rolety rzymskie lub w formie plis, z łatwością możemy regulować ilość światła na poddaszu. A dodatkowo zyskujemy świetny element dekoracyjny dzięki dużej gamie kolorystycznej.
- markiza stanowi izolację okna przed nagrzewaniem, nie ogranicza jednak widoczności z racji specyfiki materiału, z jakiego została stworzona – półprzeźroczystej siateczki.


Lepsza izolacja - roleta czy markiza?

Lepsza izolacja - roleta czy markiza?

Jeśli aspekt izolacji widzimy jako ograniczenie ilości wpadających do poddasza promieni słonecznych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się roleta zewnętrzna. Zredukuje ciepło nawet do 94% w czasie całkowitego jej zamknięcia. Sprawdza się idealnie w sypialni, jednak w przypadku salony czy kuchni, w których w ciągu dnia spędzamy więcej czasu, trudno wyobrazić sobie ciągłe zamknięcie rolety.

Markiza do okna dachowego redukuje mniej ciepła w porównaniu do rolety, bo do 76%. Jednak to wynik przy zachowaniu pełnej widoczności. Także korzystając z markizy możemy cieszyć się chłodem i światłem jednocześnie.

W przypadku redukcji ciepła, roleta wewnętrzna sprawdzi się najgorzej. A to dlatego, że nie blokuje słońca na zewnątrz szyby, a dopiero po jej nagrzaniu, co zmniejsza izolacyjność. Tu mówimy o wyniku ok. 33% przy pełnym zaciągnięciu rolety, także ponownie brak widoczności.


Ochrona przed temperaturą - roleta czy markiza?

Ochrona przed temperaturą - roleta czy markiza?

W tym przypadku strzałem w 10. będzie postawienie na markizę do okna dachowego. Warto podkreślić, iż zgodnie z zaleceniami warto montować markizę przynajmniej na oknach od południa.

Montując markizę na zewnątrz okna, możemy pokusić się o dodatkową ochronę w postaci rolety wewnętrznej, jako formę zaciemnienia wnętrza. Zaleca się, by montować je zawsze przynajmniej na okna o południowej ekspozycji. To pozwoli nam połączyć motyw funkcjonalny z estetycznym.

Jednak jeśli aspekt bezpieczeństwa jest dla Ciebie bardzo ważny, roleta zewnętrzna będzie właściwym wyborem. Aczkolwiek ze wspomnianym już minusem redukcji temperatury wyłącznie przy całkowitym zamknięciu rolety.

Portalokienny - Promocja Velux
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-22
Super obsługa super sprzedawca.Polecam
2021-08-23
Polecam
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel