2024-06-13

Roleta czy markizy? Wybieramy lepszą izolację

Latem ilość słońca na poddaszu i ciepło, jakie ono generuje, niejednokrotnie nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Jakie akcesoria okienne pozwolą nam cieszyć się przyjemnym chłodem i komfortowym zaciemnieniem wnętrza? Rolety czy markizy – które z tych produktów zaoferują lepszą izolację termiczną poddasza? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Rolety i markizy – czym się różnią?
 2. Rolety czy markizy – co oferuje lepszą izolację termiczną?
 3. Rolety czy markizy – jaki wybór będzie dla nas najlepszy?


rolety markizy

Rolety i markizy – czym się różnią?

Podstawą właściwego wyboru akcesoriów do okien dachowych jest dokładne poznanie ich systemu działania. Dość często pojęcia „roleta” (zwłaszcza zewnętrzna) i „markiza” są przez potencjalnych klientów mylone. Jakie są różnice między tymi produktami?
Markiza montowana jest wyłącznie na zewnątrz. Skutecznie izoluje okno przed nadmiernym nagrzewaniem, a zarazem nie ogranicza widoczności. Wykonana jest z półprzeźroczystej siateczki. Rolety natomiast dzielą się na modele wewnętrzne (tekstylne) i zewnętrzne (aluminiowe). Niezależnie od rodzaju, chronią poddasze przed promieniami słońca. Mogą przyciemniać lub całkowicie zaciemniać pomieszczenie. Na uzyskany efekt wpływa typ materiału i sposób ustawienia akcesoriów na oknie. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu ozdabiają przestrzeń. Łatwo dopasować je do wybranego stylu aranżacji.
Rolety zewnętrzne dodatkowo zmniejszają ryzyko włamania. Stanowią osłonę przed czynnikami atmosferycznymi, mogą chronić szyby przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Stanowią nie tylko element izolacji cieplnej, ale też akustycznej. Są solidniejsze od markiz, po zaciągnięciu całkowicie zaciemniają wnętrza.

  Rolety czy markizy – co oferuje lepszą izolację termiczną?

  Wpadające przez okna promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenia, szczególnie latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Aby ograniczyć ten efekt, warto zdecydować się na roletę zewnętrzną. Zredukuje ciepło nawet do 94% w czasie całkowitego jej zamknięcia. Sprawdzi się idealnie w sypialni. Jednak w przypadku salonu czy kuchni, w których to pomieszczeniach w ciągu dnia spędzamy więcej czasu, trudno wyobrazić sobie ciągłe zamykanie bądź odsłanianie rolety. Markiza do okna dachowego redukuje, co prawda, mniej ciepła w porównaniu do rolety, bo do 76%. Jednak wynik taki otrzymujemy przy zachowaniu pełnej widoczności. Decydując się na markizę, możemy cieszyć się chłodem i światłem jednocześnie. Jeśli chodzi o izolację termiczną, to również dość dobrym wyborem okaże się roleta wewnętrzna. Nie blokuje ona, co prawda, słońca na zewnątrz szyby, a dopiero po jej nagrzaniu, co jednak zmniejsza izolacyjność. Mówimy tu o wyniku ok. 33% przy pełnym zaciągnięciu rolety.


   rolety markizy

   Rolety czy markizy – jaki wybór będzie dla nas najlepszy?

   Jeśli zależy nam na ochronie przed wysokimi temperaturami, to warto zdecydować się na markizę do okna dachowego. Poprawi komfort użytkowników pomieszczeń w upalne, letnie dni. Zgodnie z zaleceniami trzeba montować markizę przynajmniej na oknach od południa. Montując markizę na zewnątrz okna, możemy pokusić się o dodatkową ochronę w postaci rolety wewnętrznej. Jeśli zamontujemy taką o właściwościach zaciemniających, to skutecznie zaciemni nam ona pomieszczenia na poddaszu. Jednak jeśli aspekt bezpieczeństwa jest dla nas niezwykle ważny, to roleta zewnętrzna będzie dla nas właściwym wyborem.

    FAQ

    Jakie są różnice pomiędzy roletami zewnętrznymi, wewnętrznymi a markizami?

    Rolety zewnętrzne posiadają właściwości izolacji dźwięku i redukcji hałasu podczas silnych opadów deszczu. Działają również jako ochrona antywłamaniowa. Rolety wewnętrzne w zależności od wyboru tkaniny, przyciemniają lub też całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Markizy zaś zabezpieczają okno dachowe przed nadmiernym nagrzewaniem. Nie ograniczają jednak widoczności za oknem.

    Jakie akcesorium okienne daje najlepszą izolację termiczną?

    Najlepszą izolację, widzianą jako ograniczenie ilości wpadającego przez okno słońca, zaoferuje roleta zewnętrzna, która zredukuje ciepło nawet do 94% w czasie całkowitego jej zasłonięcia. Idealną izolację termiczną, rozumianą jako ochronę przed wysokimi temperaturami, zagwarantuje markiza.

    Jakie zalety posiada roleta plisowana?

    Rolety plisowane lub podwójnie plisowane regulują ilość światła słonecznego. Dzięki specjalnej powłoce aluminiowej znacząco poprawiają izolację termiczną okna w zimie oraz komfort cieplny latem. Obydwie wersje stanowią ciekawy element dekoracyjny.
    Anna Adamczyk

    Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.


    Przeczytaj także:

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.71 / 5.00 421 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-05-19
    Szybko i sprawnie :)
    2023-03-30
    Polecam
    pixel