Zespolenia okien dachowych
Przy większych pomieszczeniach na poddaszu jedno okno nie zapewni właściwego oświetlenia. W celu zapewnienia dostępu odpowiedniej ilości naturalnego światła stosuje się zespolenia okien dachowych. To system połączenia kilku okien, najczęściej dwóch obok siebie bądź czterech w dwóch rzędach.
Przy planowaniu zespolenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą dobrze zaplanować system. Co więcej, nie zawsze jego wykonanie jest możliwe.
![]() |
O czym musisz pamiętać? |
Zespolenia okien dachowych wykonuje się na dachach o kącie nachylenia 15-90°. Jeżeli dach jest płaski o grubości do 38 mm, minimalny kąt nachylenia dopuszczający wykonanie zespolenia to 25°. Ważne jest, aby okna ustawione obok siebie miały tę samą długość, z kolei umieszczone w poziomie jednakową szerokość. Zespolenia powinno wykonywać się z okien połaciowych, do produkcji których wykonano ten sam materiał.
Do zespoleń przeznaczone są okna obrotowe i obrotowo-uchylne. Niektórzy dodatkowo decydują się na dolne elementy doświetlające, które mogą być otwierane bądź nieotwierane. Wybierając górne doświetlenia, musisz pamiętać, że nie będą się one otwierały. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na system otwierania okna, aby możliwe było łatwe umycie nieotwieranego doświetlenia.
W pionie standardowe zespolenie dwóch okien ma wysokość 140 cm. Otwieranie i zamykanie wyższego może być utrudnione lub niemożliwe, dlatego zaleca się zastosowanie otwierania pilotem lub z wykorzystaniem drążka. W poziomym zespoleniu okien mamy większą swobodę wyboru systemu otwierania. Nierzadko łączy się okna dachowe obrotowe z obrotowo-uchylnymi.
![]() |
Kołnierz do zespolenia |
Aby móc szczelnie połączyć okna dachowe, konieczne jest zastosowanie kołnierza. Przy zespoleniach kalenicowych stosuje się dwa standardowe kołnierze, które są pozbawione elementów górnych i łączących okna. System do zespolenia mansardowego składa się z elementów łączących i elementów bocznych okna dolnego. System kołnierza 3-elementowy stosuje się przy zespoleniach kolankowych. Są to: kompletny kołnierz okna dachowego, profil łączący i oblachowanie krokwi. Istotne jest, aby wybrać kołnierz z odpowiednim fartuchem uszczelniającym. W przypadku, gdy wysokość fali jest dachówki jest niższa niż 45 mm, odpowiednim wyborem będzie kołnierz EHN-P dla okien Fakro przy wysokości fali do 90 mm, a przy wysokości do 120 mm EDW 0000 dla okien VELUX. Przy płaskich pokryciach doskonale sprawdzi się kołnierz ESV dla okien Fakro i EDS 0000 dla okien VELUX. Odwiedź sklep budowlany by znaleźć te i inne kołnierze okienne.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły i dowiedz się m.in. jak uszczelnić okno dachowe i jakie okna dachowe wybrać.
Autor: Natalia Dreszler
Polecane

Kołnierz do okna dachowego ROOFLITE+ TFX C2A RAL 7043 55x78 do pokryć falistych

Kołnierz do okna dachowego ROOFLITE+ TFX S6A RAL 7043 114x118 do pokryć falistych

Kołnierz do okna dachowego ROOFLITE+ TFX M4A RAL 7043 78x98 do pokryć falistych
