2018-06-25

Zespolenia okien dachowych

Przy większych pomieszczeniach na poddaszu jedno okno nie zapewni właściwego oświetlenia. W celu zapewnienia dostępu odpowiedniej ilości naturalnego światła stosuje się zespolenia okien dachowych. To system połączenia kilku okien, najczęściej dwóch obok siebie bądź czterech w dwóch rzędach.
Przy planowaniu zespolenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą dobrze zaplanować system. Co więcej, nie zawsze jego wykonanie jest możliwe.


O czym musisz pamiętać?

O czym musisz pamiętać?

Zespolenia okien dachowych wykonuje się na dachach o kącie nachylenia 15-90°. Jeżeli dach jest płaski o grubości do 38 mm, minimalny kąt nachylenia dopuszczający wykonanie zespolenia to 25°. Ważne jest, aby okna ustawione obok siebie miały tę samą długość, z kolei umieszczone w poziomie jednakową szerokość. Zespolenia powinno wykonywać się z okien połaciowych, do produkcji których wykonano ten sam materiał.

Do zespoleń przeznaczone są okna obrotowe i obrotowo-uchylne. Niektórzy dodatkowo decydują się na dolne elementy doświetlające, które mogą być otwierane bądź nieotwierane. Wybierając górne doświetlenia, musisz pamiętać, że nie będą się one otwierały. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na system otwierania okna, aby możliwe było łatwe umycie nieotwieranego doświetlenia.

W pionie standardowe zespolenie dwóch okien ma wysokość 140 cm. Otwieranie i zamykanie wyższego może być utrudnione lub niemożliwe, dlatego zaleca się zastosowanie otwierania pilotem lub z wykorzystaniem drążka. W poziomym zespoleniu okien mamy większą swobodę wyboru systemu otwierania. Nierzadko łączy się okna dachowe obrotowe z obrotowo-uchylnymi.


Kołnierz do zespolenia

Kołnierz do zespolenia

Aby móc szczelnie połączyć okna dachowe, konieczne jest zastosowanie kołnierza. Przy zespoleniach kalenicowych stosuje się dwa standardowe kołnierze, które są pozbawione elementów górnych i łączących okna. System do zespolenia mansardowego składa się z elementów łączących i elementów bocznych okna dolnego. System kołnierza 3-elementowy stosuje się przy zespoleniach kolankowych. Są to: kompletny kołnierz okna dachowego, profil łączący i oblachowanie krokwi. Istotne jest, aby wybrać kołnierz z odpowiednim fartuchem uszczelniającym. W przypadku, gdy wysokość fali jest dachówki jest niższa niż 45 mm, odpowiednim wyborem będzie kołnierz EHN-P dla okien Fakro przy wysokości fali do 90 mm, a przy wysokości do 120 mm EDW 0000 dla okien VELUX. Przy płaskich pokryciach doskonale sprawdzi się kołnierz ESV dla okien Fakro i EDS 0000 dla okien VELUX. Odwiedź sklep budowlany by znaleźć te i inne kołnierze okienne.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły i dowiedz się m.in. jak uszczelnić okno dachowejakie okna dachowe wybrać.

 

Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel