2019-10-20

W jaki sposób uszczelnić okno dachowe?

Wprawdzie nowe okna dachowe są produkowane metodą, która nie generuje potrzeby dodatkowego uszczelniania. Jednak warto mieć na uwadze, w jaki sposób można to wykonać, w sytuacja gdyby po kilku latach użytkowania okna, użytkownik właściciel budynku doszedł do wniosku, że przyszedł czas na wymianę starych uszczelek. Co na ten temat uważają bezpośredni producenci? Jakie rozwiązania oferują?

Nie da się ukryć, że okna dachowe są źródłem ucieczki lub przenikania ciepła. Na szczęście producenci, dzięki nowym technologiom, wykonują obecnie produkty, których parametry zarówno szyb, jak i ram, są energooszczędne. Nie trzeba się więc zastanawiać nad tym, w jaki sposób uszczelnić okno dachowe. Pozostaje tylko cieszyć się z odpowiedniego doświetlenia poddasza.

okno dachowe, uszczelka, uszczelnienie

Uszczelki? Czy może inna izolacja?

Zastanawiasz się czy uszczelnić okno dachowe? Wielu ludziom od razu na myśl przychodzą charakterystyczne uszczelki, które można dostać w sklepach budowlanych. Nie jest to zły pomysł! Jednak czy trzeba to robić? Okazuje się, że producenci okien dachowych idealnie zdają sobie sprawę, że proponowany przez nich produkt ma nie tylko doświetlić wnętrze ale również zapobiegać ucieczce ciepła. Jednocześnie odpowiedzialny jest za nieprzedostawanie się wilgoci do wewnątrz pomieszczeń. Toteż oferują swoim klientom poza oknami także specjalne kołnierze uszczelniające, które mają chronić budynek i domowników przed wspomnianymi wyżej efektami.

Czego mamy spodziewać się po zestawach uszczelniających - czołowych producentów okien dachowych?

Przyglądając się ofercie czołowych producentów, można zauważyć, że odpowiedź na pytanie jak można uszczelnić okna dachowe VELUX, ewentualnie jak uszczelnić okna dachowe FAKRO jest niezwykle prosta.

okno dachowe, uszczelka, uszczelnienie

Velux — co oferuje?

VELUX, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom klientów, deklaruje do swoich okien dachowych specjalny ciepły zestaw izolacyjny BDX, który odpowiedzialny za izolację termiczną oraz jednocześnie przeciwwilgociową. wykorzystując taki zestaw inwestor może być pewny, że okno dachowe będzie doskonałe połączone z konstrukcją dachu. Zastanawiając się nad wyborem właściwego zestawu dobrze jest mieć na uwadze, że BDX poważnie minimalizuje błędy, które popełnia się podczas wykonywania izolacji okna. Powyższy zestaw składa się z :

  • izolacji termicznej, którą producent osadził w sztywnej ramce, która pozostała wyposażona nadprogramowo w specjalne kątowniki, które znacznie ułatwiają montaż całości;
  • izolacji przeciwwilgociowej;
  • rynienki odwadniającej.
okno dachowe, uszczelka, uszczelnienie

Istotną korzyścią dla inwestora jest możliwość 20 lat gwarancji na okno po zamontowaniu kołnierza BDX, należy wtedy jednak zgłosić taki zakup na stronie producenta. Przykładowy produkt Velux: <ahref=https://renowa24.pl/product-pol-20434-Okno-dachowe-VELUX-GLL-1061B-PK08-94x140-3-szybowe-kolnierz-EDZ-zestaw.html>

link do kwestionariusza przedłużenia gwarancji o 20 lat

link do karty gwarancyjnej Velux

Gdyby jednak okazało się, że w oknie trzeba będzie wymienić uszczelkę, to właściciel budynku może zastosować gotowy zestaw naprawczy (https://renowa24.pl/product-pol-15266-Zestaw-naprawczy-VELUX-ZZZ-129.html) , który oferuje VELUX. W skład zestawu wchodzą:

 

  • uszczelka montowana na klapie wentylacyjnej;
  • filtr powietrza;
  • smar, który stosuje się do zawiasów jak i zamków znajdujących się w oknie (specjalny pojemnik z dozownikiem- jego nakładanie jest banalnie proste).

 

Montaż uszczelki w oknach VELUX jest niezwykle prosty. Wystarczy jedynie wyjąć skrzydło, usunąć popsutą lub starszą uszczelkę, dociąć nową na rozmiar okna, oraz zamontować ją na miejscu zużytej. Tymczasem wystarczy sprawdzić, czy uszczelka dobrze leży i zamontować skrzydło okna.

A czego możemy się spodziewać po FAKRO?

Wymieniony producent podobnie oferuje swoim klientom dodatkowy zestaw izolacyjny, który pozwala nam wykonać szybko i bez problemu odpowiednie uszczelnienie okna, zarazem termiczne, jak i paroprzepuszczalne. Zestaw montuje się do folii dachowej, która montowana jest w konstrukcji dachu. Boki kołnierza, który wchodzi w skład zestawu XPD realizowano w sposób umożliwiający zamontowanie go na łatach dachu, bez znaczenia ma ich odległość i grubość.

okno dachowe, uszczelka, uszczelnienie

Wyżej wspomniany zestaw spełnia szereg funkcji, jednak do najważniejszych należą ochrona termoizolacji przed wilgocią oraz ochrona przed przeciekaniem okna.

Jak widać producenci okien dachowych postarali się o to, by ich klienci mieli możliwość naprawy okna i mogli to przeprowadzić samemu. Dzięki oferowanym rozwiązaniem jakikolwiek mieszkaniec poddasza może spać spokojnie.Autor: Łukasz Jabłoński

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-05-01
Super okno
pixel