2018-02-01

Jaką funkcję w oknach dachowych pełni nawiewnik?

Wentylacja w domach często przysparza niemałych problemów ich właścicielom. Błędy popełnione na etapie projektowania i budowy budynku mogą przyczynić się do dużych wydatków i inwestycji w trakcie ich eksploatacji. Prawidłowa wymiana ciepła z otoczeniem musi być na tyle skuteczna, aby jednocześnie chroniła przed napływem zimnego powietrza i przyczyniła się do poprawy jego jakości wewnątrz budynku.

Za skuteczną wentylację w dużym stopniu odpowiedzialne są okna. Czynnikiem, na który najczęściej zwracamy uwagę przy ich wyborze, jest współczynnik przenikania ciepła, który przyczynia się do energooszczędnej eksploatacji budynku. Co więcej, ważna jest szczelność okien, najlepiej kiedy jest ona jak największa. Zapominamy niestety o wentylacji, a dzisiaj zaawansowana stolarka okienna może nam zaproponować naprawdę ciekawe i tym samym skuteczne rozwiązania.


 Okna dachowe z nawiewnikiem

Okna dachowe z nawiewnikiem

Nieodpowiednia wentylacja na poddaszu, ale też w całym domu skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza, wzrostem wilgotności i pojawieniem się szkodliwych dla zdrowia człowieka pleśni i grzybów. Przepisy dotyczące stolarki okiennej wskazują bezpośrednio na konieczność zadbania o jak najlepszą szczelność okien. Odpowiedzialność za dostarczanie powietrza ponosi wentylacja, która jest obecna w nowoczesnych systemach okiennych, pozwalają na połączenie ochrony przed napływem zimnego powietrza i poprawę jego jakości wewnątrz budynku.

Nawiewniki w oknach dachowych odpowiadają za prawidłową wentylację, umożliwiają regulację strumienia powietrza, dostosowując go do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Ważna jest również znaczna poprawa jakości powietrza, nieustannie oddychamy powietrzem świeżym i dobrym dla naszego organizmu. Ryzyko zawilgocenia w pomieszczeniu jest znacznie mniejsze.


 Szczelne okna z niezawodną wentylacją

Szczelne okna z niezawodną wentylacją

Klienci bardzo często obawiają się, że będą musieli zrezygnować z nawiewników na rzecz szczelnych okien lub odwrotnie. Dzisiaj jednak nie trzeba podejmować tak trudnej i niestety bardzo niekorzystnej w skutkach decyzji. Przykładem są okna dachowe Magnetic Basic-V i White-V. Niski współczynnik przenikania ciepły chroni przed spadkiem i wzrostem temperatury w pomieszczeniu, zgrzewane uszczelki gwarantują szczelność, a nawiewniki umożliwiają odpowiednią wentylację wewnątrz budynku.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły i dowiedz się, czy wybrać okna z nawiewnikiem czy bez, a także:

Okna trzyszybowe - czy warto?
Elektryczne akcesoria do okien - jakie wybrać?Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-04
Super polecam
pixel