2017-11-13

Okno z wentylacją czy bez?

Nawiewniki w oknach – czy są potrzebne każdemu? Dlaczego przed dylematem wyboru okien, które są wyposażone w wentylację, staje tak wiele osób? Pierwsze tego rodzaju urządzenia były stosowane już w krajach skandynawskich. Ich celem była poprawa jakości powietrza wewnątrz budynku. Zatem korzyści płynące z ich obecności w oknach są bardzo rozległe.

Problemem może jednak okazać się obawa przed zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie. Wiele osób uważa, że nawiewniki w oknach spowodują, że w wyniku przedostawania się do wnętrza większej ilości powietrza, zwiększy się zapotrzebowanie na energię. Nowoczesne rozwiązania eliminują ten kłopot, co pozwala cieszyć się zarówno świeżym powietrzem w domu, jak też niskimi rachunkami za ogrzewanie.


 Nawiewniki powietrza w oknach

Nawiewniki powietrza w oknach

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawiewników, w tym nawiewniki okienne i ścienne, regulowane automatycznie oraz ręcznie. Nazywane są inaczej pasywnymi wlotami powietrza i umożliwiają sączenie się świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń. Co więcej, zużyte powietrze przedostaje się na zewnątrz specjalnymi kanałami wentylacyjnymi, w związku z czym we wnętrzu budynku zawsze oddychamy świeżym, zdrowym i mającym pozytywny wpływ na nasz organizm.

Nawiewników potrzebujemy w celu poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Dzięki nim dostarczany jest do niego tlen, usuwane są zanieczyszczenia i likwidowana jest możliwość kondensacji pary wodnej. W ten sposób zapobiegamy wystąpieniu wilgoci i zagrzybieniu ścian. Bez odpowiedniej wentylacji w domu jesteśmy narażeni na ryzyko wystąpienia wszystkich wspomnianych zagrożeń.

Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku okna z nawiewnikami są konieczne, niekiedy nawet należy z nich zrezygnować. Jeżeli decydujemy się na rekuperator z całym systemem kanałów nawiewnych i wywiewnych, nie można ich stosować.


Okna z nawiewnikami na poddaszu

Okna z nawiewnikami na poddaszu

Również okna dachowe posiadają odpowiedni system wentylacji, czyli są wyposażone w specjalne nawiewniki umożliwiające wymianę powietrza. Przykładem są tradycyjne białe okna dachowe MAGNETIC Fenster White-V czy chociażby drewniane okna dachowe MAGNETIC Fenster Plus-V i okna dachowe MAGNETIC Fenster Basic-V. Wyróżnia je wysoka przepuszczalność powietrza, a jednocześnie doskonała wodoszczelność. Szczelność zwiększają zgrzewane uszczelki, natomiast estetyczne wykończenie odpowiada za unikatowy i nowoczesny wygląd okna.Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
2023-04-03
O.K.
pixel