2018-04-27

3 szyby – czy to się opłaca?

Przez wiele lat w budownictwie mieszkaniowym w naszym kraju królowały okna dwuszybowe. Od kilku lat jednak na rynku wciąż rosnącą popularnością cieszą się okna trzyszybowe, jednak wiele osób nadal nieufnie podchodzi do tego rozwiązania. W jakim wypadku warto zamontować w domu okno z trzema szybami, a kiedy zdecydowanie wystarczą dwie szyby?


Trzy szyby – idealne dla domów pasywnych oraz energooszczędnych

Trzy szyby – idealne dla domów pasywnych oraz energooszczędnych

Skrzydła okienne trzyszybowe charakteryzują się zdecydowanie najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, co w konsekwencji prowadzi do znacznego ograniczenia uciekania ciepła przez otwory okienne. Wskaźnik ten kształtuje się na poziomie począwszy od 0,6 Uw do maksymalnie 1,0 Uw. Jest to właściwość szczególnie przydatna podczas sezonu grzewczego, kiedy to za pomocą potrójnych szyb możemy poczynić znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Dwukomorowe okna trzyszybowe stanowią bardzo istotny element strategii oszczędzania energii cieplej w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Absolutnie nieodzowna jest inwestycja w tego typu skrzydła okienne, jeżeli planujemy wznieść tzw. dom pasywny, którego roczne zapotrzebowanie na energię nie powinno przekroczyć 15 kWh/(m2·rok). W budownictwie pasywnym wysokiej klasy okna o jak najniższym współczynniku przenikalności ciepła stanowią bowiem jeden z filarów, jeśli chodzi o zapewnienie budynkom pełnej izolacji termicznej.


Okna dwuszybowe – niezawodne w starszym budownictwie

Okna dwuszybowe – niezawodne w starszym budownictwie

Współczynnik przenikalności ciepła w przypadku okien dwuszybowych kształtuje się najczęściej na wyższym poziomie i oscyluje w okolicach 1,2 – 1,8 Uw. Jeszcze kilka lat temu takie okna wiodły prym w budownictwie mieszkalnym, jednak obecnie inwestorzy budujący domy pasywne, a nawet te w standardzie energooszczędnych odchodzą od tego rozwiązania. W przypadku nowoczesnych, odpowiednio zaizolowanych termicznie budynków wybór okien wyposażonych jedynie w dwie szyby może bowiem znacznie zwiększyć straty ciepła. Okazuje się jednak, że są przypadki, kiedy nie warto inwestować w okna trzyszybowe i rekomendowane jest poprzestanie na ich dwuszybowych, jednokomorowych odpowiednikach. Mowa tu przede wszystkim o sytuacji, kiedy wymieniana jest stolarka okienna w starszych budynkach, które nie są odpowiednio ocieplone i zabezpieczone przed stratami ciepła. W ich przypadku inwestycja w najwyższej klasy okna trzyszybowe nie jest bowiem w najmniejszym stopniu opłacalna, gdyż nie przyniesie ona zauważalnych korzyści w postaci zmniejszonych nakładów na ogrzewania. Odwiedź sklep budowlany i zgodnie ze swoimi potrzebami wybierz okna dwuszybowe lub trzyszybowe.

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły i dowiedz się m.in. jaką funkcję pełni nawiewnik do okna dachowego. Podpowiemy Ci również co wybrać - okna drewniane czy plastikowe?Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-05-14
Ok
pixel