Wszystko o oknach pasywnych

2024-11-07
Wszystko o oknach pasywnych

Chcesz zwiększyć efektywność energetyczną swojego domu? Zdecyduj się na okna pasywne. Sprawdź, czym wyróżniają się wśród innych modeli stolarki okiennej. Wyjaśniamy, czym są ciepłe ramki dystansowe, szkło wielowarstwowe i powłoki niskoemisyjne. Z tego artykułu dowiesz się, jak ograniczyć koszty ogrzewania budynku.


Spis treści:

  1. Czym są okna pasywne?
  2. Wielowarstwowe pakiety szybowe
  3. Szkło pokryte powłoką niskoemisyjną
  4. Ciepła ramka dystansowa
  5. Korzyści z montażu okien pasywnych
  6. Montaż okien pasywnych: co trzeba wiedzieć?
  7. Czy okna pasywne to dobra inwestycja?

Czym są okna pasywne?

Ciepło ucieka przez okna i drzwi. To właśnie w tych miejscach może dochodzić do największych strat energii — nawet na poziomie 25% w skali całego budynku. Na szczęście da się temu zapobiec. Najlepszym sposobem jest montaż okien pasywnych, które chronią wnętrza przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Ich działanie jest efektem łączenia kilku technologii, takich jak produkcja szkła wielowarstwowego i ciepłych ramek dystansowych. Zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło przedostaje się z wnętrza na zewnątrz budynku. Warto wiedzieć, z czego powinny składać się okna pasywne i świadomie inwestować w najnowsze rozwiązania ekologiczne.

Wielowarstwowe pakiety szybowe

W nowoczesnych domach standardem są duże przeszklenia. Warto upewnić się, że mają odpowiednią grubość i stanowią solidną barierę dla przepływu energii cieplnej. Sprawdzonym rozwiązaniem jest warstwowy układ szkła. Okna trzyszybowe mają niższy współczynnik przenikania ciepła od dwuszybowych, utrzymujący się na poziomie 1,1 U (W/m2K). Jeszcze lepsze parametry mają pakiety czteroszybowe, mieszczące się w zakresie 1,0 W/m2K. Przestrzeń między szybami wypełnia się gazem szlachetnym, który stanowi dodatkową warstwę izolacji cieplnej. Najczęściej jest to argon lub krypton. Pierwszy wariant jest nieco tańszy, obniża współczynnik U o średnio 17%. W drugim przypadku jest to aż 25%, co świetnie sprawdza się w domach budowanych w technologii pasywnej. Odpowiednio zaprojektowane szkło wielowarstwowe skutecznie blokuje przenikanie energii cieplnej i zapobiega wychładzaniu wnętrz.

szkło-wielowarstwowe-w-oknach-pasywnych-energooszczędnych

Szkło pokryte powłoką niskoemisyjną

Coraz częściej stosowanym sposobem na poprawę właściwości termoizolacyjnych szkła jest pokrywanie go powłoką niskoemisyjną. Z jednej strony, przepuszcza fale cieplne promieniowania słonecznego. Z drugiej, zatrzymuje fale podczerwieni, które są emitowane przez ludzi i urządzenia. Ułatwia to utrzymanie komfortu termicznego we wnętrzach, niezależnie od pory roku. Powłoka niskoemisyjna jest przejrzysta, niemal niewidoczna dla ludzkich oczu. Nie wpływa na ilość światła w pomieszczeniach. To integralna część nowoczesnych, energooszczędnych okien dachowych. Najczęściej wykonana jest ze srebra lub tlenków metali napylanych na szkło metodą magnetronową.

Ciepła ramka dystansowa

Kolejnym istotnym elementem okna pasywnego jest ciepła ramka dystansowa. To element rozdzielający od siebie kolejne warstwy szyb. Jeśli zostanie wykonany z materiału o dobrych właściwościach termoizolacyjnych zapewnia dodatkową ochronę przed uciekaniem ciepła z wnętrza pomieszczenia. Co więcej, zapobiega kondensacji pary wodnej na szybach. Nie dopuszcza do przenikania zanieczyszczeń i wilgoci z zewnątrz do wewnątrz budynku. Ciepłe ramki dystansowe można znaleźć na przykład wśród modeli okien dachowych Fakro. Produkowane są ze starannie dobranego tworzywa sztucznego o niskim współczynniku przenikania ciepła. W oknach pasywnych nie montuje się aluminiowych ramek, które mają gorsze parametry termoizolacyjne. Tego typu rozwiązania są tańsze, ale w dłuższej perspektywie czasu generują dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem słabo wyizolowanych pomieszczeń.

Korzyści z montażu okien pasywnych

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na montaż okien pasywnych. Wśród najczęściej wymienianych korzyści tego rozwiązania można wymienić:

  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku.
  • Łatwiejsze utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzach.
  • Ochronę pomieszczeń przed wilgocią, rozwojem pleśni i grzybów.
  • Wdrażanie technologii przyjaznych dla środowiska.
  • Inwestycję w okna wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów.

Okna pasywne produkowane są zgodnie z restrykcyjnymi normami ekologicznymi. Zawierają wielowarstwowe szkło, zaawansowany system uszczelek, ciepłą ramkę dystansową i powłokę niskoemisyjną. To wszystko sprawia, że są bardziej wytrzymałe od konkurencyjnych modeli. Użytkowanie ich jest wygodne i intuicyjne. Cena okien pasywnych jest wyższa, lecz zwraca się poprzez niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację w przyszłości.

korzyści-z-montażu-okien-pasywnych

Montaż okien pasywnych: co trzeba wiedzieć?

Sposób montażu okien pasywnych ma duże znaczenie. Połączenie stolarki okiennej z połacią dachu musi być szczelne. Aby tak było, należy wykorzystać kołnierz uszczelniający dopasowany do modelu okna i rodzaju pokrycia dachowego. Jego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej i pośniegowej. Kolejną kwestią jest prawidłowe wykonanie obudowy okna. Należy zadbać o optymalne uszczelnienie, na przykład przy wykorzystaniu folii paroizolacyjnej lub wełny mineralnej. Szpalety powinny zostać zamontowane pod właściwym kątem, by zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Przestrzegając tych zasad unikniesz powstawania mostków termicznych i skuteczniej ochronisz wnętrza przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Czy okna pasywne to dobra inwestycja?

Okna pasywne są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych domach budowanych w technologii pasywnej. Możesz z powodzeniem wykorzystać je także do termomodernizacji starych obiektów, które są szczególnie narażone na straty ciepła. Zwiększają efektywność energetyczną budynku i zmniejszają koszty jego utrzymania. Przy wyborze stolarki okiennej skonsultuj się z fachowcem, który dobierze odpowiedni kołnierz i metodę montażu okna.

FAQ

Z czego zbudowane są okna pasywne?

Okna pasywne zbudowane są z kilku warstw szkła, oddzielanych od siebie gazem szlachetnym i ciepłą ramką dystansową. Pakiet szybowy zostaje powleczony powłoką niskoemisyjną. Niezbędnym elementem budowy tego typu okien jest też rozbudowany system uszczelek.

Gdzie montuje się okna pasywne?

Najczęściej okna pasywne montuje się w domach pasywnych i energooszczędnych. Można wykorzystać je także w ramach prac termomodernizacyjnych starych obiektów. Przy montażu należy zadbać o prawidłowe uszczelnienie okna za pomocą kołnierza i folii paroizolacyjnej.

Czy okna pasywne zmniejszają rachunki za ogrzewanie?

Tak. Prawidłowo zamontowane okna pasywne skutecznie zapobiegają stratom ciepła. Dzięki nim utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach wymaga zużycia mniejszej ilości energii. Mimo wyższej ceny są źródłem wielu oszczędności i obniżają koszty eksploatacyjne budynku.




Monika Karpińska

Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-03
O.K.
pixel