Konserwacja okien dachowych
Okna dachowe, by mogły cieszyć domowników ładnym wyglądem i prawidłowo spełniać swoje funkcje, wymagają regularnej konserwacji. Oznacza to smarowanie uszczelek, regulację okuć, a także malowanie ram. Jak dbać o okna dachowe? Na czym polega właściwa renowacja okien dachowych? Wskażemy w poniższym artykule.
Spis treści:
Na czym polega konserwacja okien dachowych?
Czyszczenie, a także okresowa konserwacja okien dachowych to konieczność, nawet gdy zakupimy okna wysokiej jakości. Należy pamiętać, że okna połaciowe są dużo bardziej narażone niż okna fasadowe na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, gradu, śniegu czy działanie wysokich temperatur. Kontrola stanu technicznego okien dachowych powinna odbywać się przynajmniej raz w roku.
- Czyszczenie okien dachowych;
- Wyczyszczenie i nasmarowanie okuć;
- Naoliwienie, nasmarowanie lub wymiana uszczelek okiennych;
- Kontrola stanu powłoki lakierniczej i ewentualna konserwacja ram okiennych w przypadku okien drewnianych.
Prawidłowo wykonana okresowa konserwacja okien dachowych obejmuje:
Jak przeprowadzić konserwację okien dachowych krok po kroku
Najważniejszą i najbardziej oczywistą kwestią jest regularne mycie okien dachowych. Dostępne na rynku okna obrotowe znacznie ułatwiają tę czynność. Modele tego typu umożliwiają obrót skrzydła o 180 stopni, co pozwala na wygodne umycie szyby zewnętrznej w oknie. Z kolei, w oknach w których oś obrotu jest podwyższona, skrzydło do mycia blokowane jest przez zasuwkę przy kącie 160 stopni. Okna z PVC możemy umyć przy pomocy specjalnego preparatu dedykowanego do tego materiału. Do pielęgnacji ram okiennych możemy użyć również płynu do mycia naczyń i wody. Nie stosujmy jednak silnych środków czyszczących, ponieważ mogłyby one uszkodzić profil lub go przebarwić. Z kolei do umycia szyb wystarczy nam miska z ciepłą wodą i detergentem, a także płyn do mycia. Dobrym wyborem będzie również ścierka z mikrofibry. Przy jej pomocy usuniemy wszelkie zabrudzenia, co ważne, nie pozostawi ona rys na szybie. Możemy też skorzystać z różnego rodzaju urządzeń elektrycznych do sprzątania, takich jak zasilane baterią myjki do okien.
Nowoczesne energooszczędne okna dachowe z pakietem 3-szybowym posiadają hartowane zewnętrzne szyby z powłoką łatwo zmywalną. Powłoka ta ogranicza gromadzenie zanieczyszczeń na szybie. Dzięki temu ułatwia utrzymanie jej w czystości, rozkładając zanieczyszczenia organiczne. Powłoka hydrofobowa sprawia, że deszcz spływa równomiernie po szkle, zabierając ze sobą wszelkie zabrudzenia. Szyba ta wysycha bardzo szybko i nie pozostawia zacieków. Wszystko to powoduje, że nie musimy myć okna zbyt często.
Podczas mycia okien warto też pomyśleć o usunięciu kurzu, który zalega na ramie. Stanowi on pożywkę dla mikroorganizmów, które niszczą warstwę ochronną nakładaną na profil. Mikroskopijne pory, które powstaną wówczas na ramie, mogłyby spowodować przenikanie przez nie zanieczyszczeń.
Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie i nasmarowanie okuć. Czynność tę wykonujemy zazwyczaj przed nastaniem zimy (w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych nawet częściej). Do tego celu może posłużyć kropla bezkwasowego oleju, który ma również zastosowanie przy konserwacji maszyn do szycia. Może to być również olej silnikowy lub smar, który jest dostępny w zestawach konserwacyjnych oferowanych przez producentów okien. Doskonałym rozwiązaniem będzie płynny smar do konserwacji zawiasów FAKRO. Kroplę smaru lub oleju umieszczamy w miejscu wskazanym w instrukcji obsługi. Dzięki tej prostej czynności zawiasy będą działały nienagannie. Konstrukcja zawiasu w oknach dachowych jest niezwykle istotna, ponieważ umożliwia taki obrót skrzydła, który pozwala na bezproblemowe umycie szyby zewnętrznej. Zestawy do konserwacji okien dachowych FAKRO czy zestawy naprawcze VELUX składają się zazwyczaj z lakieru, klocka szlifierskiego, papieru ściernego, smaru do zawiasów oraz zamków, filtru powietrza, a także gąbki do klapy wentylacyjnej.
Następnym krokiem jest smarowanie uszczelek okiennych. W tym przypadku możemy stosować preparaty przeznaczone np. do uszczelek samochodowych, zawierające w swoim składzie silikon. Uszkodzone uszczelki należy jednak zawsze wymienić na nowe. Tutaj z powodzeniem możemy zastosować różnego rodzaju zestawy naprawcze od firmy VELUX. Służą one do samodzielnej wymiany uszczelki piankowej na klapie wentylacyjnej oraz filtru powietrza w modelach drewnianych i drewniano-poliuretanowych Nowej Generacji. Przykładowy zestaw zawiera smar do zawiasów i zamków, filtr powietrza i gąbkę do klapy wentylacyjnej.
Co roku powinniśmy także skontrolować powłokę lakierniczą ramy okiennej. Jeśli zobaczymy różnego rodzaju przebarwienia czy odpryski lakieru, to musimy je natychmiast usunąć. Przed rozpoczęciem większości prac konserwacyjnych pamiętajmy zawsze o zabezpieczeniu szyby plastikową folią.
Okna dachowe drewniane – jak o nie dbać?
Okna drewniane z pewnością powinny podlegać regularnej renowacji. Są one zabezpieczane impregnatem. Następnie malowane 2 lub 3 razy lakierem akrylowym na bazie wody. Konserwacja okien dachowych drewnianych, w tym malowanie ram okiennych, powinna być wykonywana nawet co dwa lata. Pamiętajmy jednak o tym, że na częstotliwość renowacji okna dachowego mają wpływ warunki, w jakich okno się znajduje. Inaczej eksploatuje się okno w budynku znajdującym się na terenach górskich, a inaczej na nizinnych. Warto jednak, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, drewniane okna dachowe pomalować, co najmniej raz na 5 lat. W drewnianej konstrukcji mogą pojawiać się rysy i niewidoczne dla oka pęknięcia, które jeśli w porę nie zareagujemy mogą powodować wnikanie wilgoci w głąb drewna, a w konsekwencji nawet uszkodzenie całego okna. Przede wszystkim jednak należy przestrzegać wyznaczonej przez producenta częstotliwości konserwacji.
- zetrzeć papierem ściernym starą powłokę lakierniczą;
- nałożyć podkład na suchą i czystą powierzchnię;
- gdy podkład wyschnie zastosować warstwę wodorozcieńczalnego lakieru lub farby.
W przypadku okien drewnianych należy:
Metodę tą można z powodzeniem stosować także w przypadku miejscowego konserwowania uszkodzeń powłoki lakieru lub farby. W ofercie naszego sklepu posiadamy duży wybór zestawów konserwacyjnych do okien drewnianych i drewniano-poliuretanowych. Do okien drewnianych w kolorze białym lub w kolorze sosny możemy zastosować zestaw do konserwacji okien dachowych od FAKRO. Idealnym wyborem będzie również biały poliuretanowy lakier służący do odnowy powłoki lakierniczej w modelach drewniano-poliuretanowych lub lakier bezbarwny akrylowy przeznaczony do samodzielnego konserwowania i odświeżania powłoki okien drewnianych od marki VELUX.
Regularne wietrzenie pomieszczeń na poddaszu – sposobem na zapobieganie kondensacji pary wodnej
Jeśli para wodna osadza się na szybie okna, jest to znak, że powinniśmy je częściej otwierać. Regularne wietrzenie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania kondensacji pary wodnej na szybach okiennych. Z tego względu należy wietrzyć pomieszczenie przez pięć minut przynajmniej 3 lub 4 razy dziennie. Poziom wilgotności wnętrz możemy zmniejszyć także wtedy, gdy nie suszymy prania w domu oraz pamiętamy o zamykaniu drzwi do łazienki i kuchni. Ważne jest również zachowanie stałej temperatury pomieszczenia – przynajmniej 20 stopni. Wietrzenie jest niezbędne również w przypadku budynków w trakcie budowy, zwłaszcza wówczas, gdy mamy zamontowane drewniane okna - nadmiar wilgoci może prowadzić do wypaczania ram okiennych.
W jaki sposób wyczyścić filtr powietrza oraz kołnierz w oknach dachowych?
Okno dachowe często jest wyposażone w filtr powietrza. Element ten zatrzymuje przenikanie kurzu, owadów lub innych zanieczyszczeń do wnętrza. Należy go również poddawać regularnemu czyszczeniu (gdy jest bardzo zabrudzony lub zużyty trzeba go wymienić).
- Wyjmujemy go ze skrzydła okna – w tym celu obracamy okno o 180 stopni i blokujemy je w pozycji do mycia. Dzięki temu, możemy łatwo wyjąć filtr z prowadnicy.
- Po jego wyjęciu czyścimy go przy pomocy odkurzacza lub myjemy w wodzie.
Przed planowanym zabiegiem:
Wymiana filtra na nowy też nie powinna stanowić większego problemu. Tutaj z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju zestawy posiadające filtr powietrza oferowane przez producentów okien dachowych. Jego wymianę doskonale zobrazuje film przedstawiony przez markę VELUX:
Nawiewniki okienne również powinny być poddawane okresowej konserwacji. Możemy je z powodzeniem wyczyścić w trakcie mycia okien.
Kolejnym elementem okna dachowego, wymagającym okresowego czyszczenia jest kołnierz uszczelniający. Zimą jest on najbardziej narażony na uszkodzenia. Dlatego przed tą porą roku, musimy go wyczyścić przy pomocy szczotki lub delikatnej ściereczki, usuwając z niego zalegające liście lub inne zanieczyszczenia. Umożliwi to swobodny przepływ wody. Zimą, gdy powietrze się ociepli, pamiętajmy również o usuwaniu nagromadzonego wokół okna lodu lub śniegu.
Czym może skutkować nieodpowiednia konserwacja okien dachowych?
Wszystkie typy okien dachowych z czasem ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom. Dlatego tak konieczne jest ich regularne czyszczenie, a także konserwacja. Brak kontroli technicznej okien może prowadzić np. do ich nieszczelności. Wpłynie to bezpośrednio na nasz komfort życia w porze jesiennej i zimowej, kiedy temperatury na zewnątrz ulegają znacznemu obniżeniu. Takie sytuacje niestety mogą obciążyć nasz domowy budżet, poprzez wyższe rachunki za energię, która jest niezbędna, żeby prawidłowo ogrzać mieszkanie lub dom. Jak widać, zbyt długie zwlekanie z przeglądem stolarki okiennej często prowadzi do wyższych kosztów naprawy lub nawet konieczności wymiany okna. Jeśli chcemy temu zapobiec pamiętajmy o tym, by poddawać nasze okna dachowe regularnej kontroli technicznej, a w razie potrzeby także konserwacji.
FAQ
Na czym polega konserwacja okien dachowych?
Konserwacja okien dachowych obejmuje czyszczenie okien, nasmarowanie okuć, smarowanie lub wymianę uszczelek oraz kontrolę powłoki lakierniczej ramy okiennej.
Jak często należy przeprowadzać konserwację okien dachowych?
Konserwację okien dachowych powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, najlepiej przed okresem zimowym. Regularne smarowanie okuć i uszczelek oraz czyszczenie okien pozwala na ich długą i bezproblemową eksploatację.
Jak zadbać o drewniane okna dachowe?
Drewniane okna dachowe wymagają regularnej renowacji, w tym malowania ram co 2-5 lat, w zależności od warunków eksploatacyjnych. Przed malowaniem należy zeszlifować starą powłokę lakierniczą, nałożyć podkład, a następnie nową warstwę lakieru lub farby.
Czym skutkuje brak odpowiedniej konserwacji okien dachowych?
Nieodpowiednia konserwacja okien dachowych może prowadzić do ich nieszczelności, co obniża komfort termiczny w domu i zwiększa koszty ogrzewania budynku. Brak regularnego przeglądu technicznego okna może prowadzić do jego uszkodzenia i kosztownych napraw lub wymiany.
Anna Adamczyk Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan. |