2024-05-30

Jak umyć okna dachowe?

Użytkownicy okien dachowych często obawiają się ich czyszczenia, zwłaszcza szyby zewnętrznej, ponieważ wydawać się może ono nieco problematyczne. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak umyć okno dachowe, by czynność ta nie sprawiała zbyt wielu kłopotów.


Z artykułu dowiesz się:

 1. W jaki sposób umyć okno dachowe?
 2. Okno dachowe – jak sobie poradzić z jego umyciem od zewnętrznej strony?
 3. Okno dachowe – jak je umyć od wewnątrz?
 4. Jak zadbać o filtr powietrza i kołnierz uszczelniający?
 5. Jak umyć okno dachowe? Podsumowanie


Okna dachowe

W jaki sposób umyć okno dachowe?

Prawidłowe umycie okien dachowych wcale nie musi być skomplikowaną czynnością. Producenci, tacy jak np. Fakro i Velux, dokładają wszelkich starań, by była ona jak najbardziej wygodna i komfortowa dla nas. W sklepie Portal Okienny dostępne są okna o różnym sposobie otwierania – obrotowe, uchylno-obrotowe, o podwyższonej osi obrotu, wyłazowe, kolankowe, a także nieotwierane. Okna te są w taki sposób skonstruowane, by maksymalnie ułatwić nam tę czynność.

Do pielęgnacji okien połaciowych nie potrzebujemy zbyt wielu środków – wystarczy odpowiednia szmatka najlepiej z mikrofibry, która skutecznie usuwa zabrudzenia, ale przede wszystkim nie pozostawia zarysowań na szybie i ciepła woda z dodatkiem sprawdzonego detergentu. Ważną rolę pełni również płyn do mycia szyb i ram okiennych. Czyści powstałe zanieczyszczenia, usuwa ślady utleniania, a także zapewnia ochronę i przywraca połysk oraz przejrzystość. W przypadku okien zamontowanych w wyższej części dachu warto pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności i skorzystać np. z drabiny malarskiej, która z pewnością ułatwi nam to zadanie.

  Okno dachowe – jak sobie poradzić z jego umyciem od zewnętrznej strony?

  Okna dachowe są niejako wizytówką domu i często przyciągają wzrok przechodniów, zwłaszcza wtedy, gdy są brudne. Dlatego nie możemy zapominać o ich regularnym myciu, przynajmniej 2 razy w roku, również od strony zewnętrznej. Najczęściej nie ma potrzeby wychodzenia na zewnątrz lub wyciągania skrzydła – w oknach otwieranych obrotowo wystarczy obrócić skrzydło o 180 stopni i zablokować okno za pomocą specjalnej zasuwki umiejscowionej na skrzydle do przeznaczonego otworu w ościeżnicy. Wówczas okno jest zablokowane i możemy spokojnie je umyć znajdując się wewnątrz pomieszczenia. Warto wiedzieć o tym, że okna otwierane uchylnie również posiadają funkcję obrotową.

  Proces ten doskonale zobrazuje poniższy film:

   Okno dachowe – jak je umyć od wewnątrz?

   Pielęgnacja okien dachowych od wewnątrz, w większości przypadków jest banalnie prosta. W pierwszej kolejności musimy umyć ramę okienną. Następnie powinniśmy dokładnie wyczyścić szybę. Tutaj warto zastosować sprawdzony wcześniej płyn do mycia szyb, który nie pozostawi nieestetycznych smug na powierzchni.


    Okna dachowe

    Jak zadbać o filtr powietrza i kołnierz uszczelniający?

    Musimy również pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra powietrza oraz kołnierza uszczelniającego, który jest niezbędnym elementem łączącym okno z połacią dachową. By prawidłowo oczyścić filtr, trzeba go wymontować z okna. Następnie umyć go, przy pomocy odpowiednich środków czystości. By odinstalować filtr, musimy obrócić okno o 180 stopni. Wystarczy wyjąć element z prowadnicy i wyczyścić go lub wymienić na nowy, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Raz w roku również należy zadbać o kołnierz uszczelniający i usuwać liście oraz inne zanieczyszczenia, które mogą w nim zalegać. Umożliwi to swobodny przepływ wody. By to zrobić, wystarczy otworzyć okno i je usunąć.

     Jak umyć okno dachowe? Podsumowanie

     Umycie okna dachowego to nie jest skomplikowany proces. Jak widać, znacznie ułatwia tę czynność specjalna konstrukcja okna. Zewnętrzna szyba we współczesnych oknach dachowych, często jest wyposażona w specjalną powłokę łatwozmywalną, która zdecydowanie utrudnia pojawianie się na niej zabrudzeń. Zanieczyszczenia organiczne są rozkładane poprzez oddziaływanie promieniowania UV. Dzięki właściwościom hydrofilowym powłoki pokrywającej szkło, woda z deszczu usuwa je, spływając po tafli szyby. Dzięki temu możemy myć okna dachowe rzadziej i poświęcić ten czas na czynności, które sprawiają nam większą radość i satysfakcję.

      FAQ

      Jakie środki są potrzebne do umycia okna dachowego?

      Do umycia okna dachowego potrzebna jest odpowiednia szmatka, najlepiej z mikrofibry, która skutecznie usunie zabrudzenia i nie pozostawi zarysowań na szkle. Należy również użyć ciepłej wody z dodatkiem sprawdzonego detergentu. Do okien zamontowanych w wyższej części dachu zaleca się zachowanie ostrożności. W tym celu warto skorzystać z drabiny malarskiej, aby ułatwić sobie dostęp.

      Jak umyć zewnętrzną stronę okna dachowego nie wychodząc na dach?

      Zewnętrzną stronę okna dachowego można umyć bez wychodzenia na dach dzięki specjalnej konstrukcji okien. W przypadku okien obrotowych i uchylno-obrotowych wystarczy obrócić skrzydło okna o 180 stopni i zablokować je za pomocą specjalnej zasuwki. Dzięki temu można bezpiecznie umyć okno od wewnątrz. Renomowani producenci, tacy jak np. Fakro lub Velux zadbali o to, aby mycie było jak najbardziej komfortowe i wygodne dla użytkownika.

      Jakie elementy okna dachowego, oprócz szyby i ramy, wymagają regularnego czyszczenia?

      Poza szybą i ramą okna należy pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra powietrza oraz kołnierza uszczelniającego. Filtr powinniśmy wyczyścić lub ewentualnie wymienić na nowy. Kołnierz uszczelniający należy czyścić raz w roku, usuwając liście i inne zanieczyszczenia, które mogą się w nim gromadzić.      Autor: Katarzyna Śmiałek, red. Anna Adamczyk.

      Przeczytaj także:

      Zaufane Opinie IdoSell
      4.71 / 5.00 421 opinii
      Zaufane Opinie IdoSell
      2023-05-14
      Ok
      2023-04-16
      Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
      pixel