Jak wyregulować okno dachowe Velux?

2022-05-22
Jak wyregulować okno dachowe Velux?

 

Okna dachowe stają się coraz popularniejsze. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ doskonale doświetlają poddasze mieszkalne i nadają przestrzeni oryginalnego charakteru i przytulności. Jedyną rzeczą, której boją się właściciele mieszkań, jest konieczność corocznej regulacji okien. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie podpowiadamy, jak wyregulować okno dachowe VELUX oraz wyjaśniamy, dlaczego cykliczna regulacja jest tak istotna.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wyregulować okno dachowe VELUX?
  2. Dlaczego cykliczna regulacja okien dachowych VELUX jest tak ważna?
  3. Co to jest regulacja pomontażowa okna dachowego VELUX?
  4. Kiedy najlepiej wyregulować okno dachowe VELUX?

otwarte okno dachowe VELUX w połaci dachu

Jak wyregulować okno dachowe VELUX?

Zastanawiasz się nad tym, jak wyregulować okno dachowe VELUX? Musisz wiedzieć, że każdy rodzaj musi być regulowany w inny sposób. Wszystko zależy od jego rodzaju — czy jest to okno dachowe uchylno-obrotowe, czy obrotowe. Jeżeli w Twoim domu zamontowano okna dachowe wysokoosiowe, ich siłę otwierania możesz wyregulować bardzo szybko i bezproblemowo. Poprzez odpowiednie ustawienie okna można dopasować je do preferencji użytkowników, jak również kąta nachylenia dachu. Podobnie wygląda regulacja okien uchylno-wysokoosiowych, które można wyregulować w podobny sposób. Dzięki temu bez problemu zapanujesz nad hamowaniem skrzydła, co sprawi, że skrzydło nie będzie samoczynnie się opuszczać.

Pamiętaj, jeśli okno dachowe jest mocno eksploatowane, przynajmniej raz w roku sprawdzaj stan jego regulacji. Najlepiej zatrudnić do tego zadania fachowców, którzy zrobią to szybko i prawidłowo. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortem użytkowania poddasza mieszkalnego.

Dlaczego cykliczna regulacja okien dachowych VELUX jest tak ważna?

Pierwsza regulacja okna dachowego VELUX powinna być przeprowadzona zaraz po jego montażu. Często zdarza się, że po niej nie ma już kolejnych, co niestety jest dużym błędem. Należy mieć na uwadze, że każde okno dachowe, bez względu na to, od jakiego producenta pochodzi, poddawane jest różnym obciążeniom, przez co nie tylko zużywają się uszczelki, ale także niszczą się powłoki ochronne ram i okuć, przez co dochodzi do rozregulowania okien. Warto o tym pamiętać i regularnie konserwować i regulować okna dachowe VELUX, bo tylko wtedy unikniesz sytuacji, w której dojdzie do awarii przeszklenia, którą trzeba będzie usunąć. Wówczas sama regulacja może nie wystarczyć. Warto o tym pamiętać!

okna dachowe VELUX w biurze na poddaszu

Co to jest regulacja pomontażowa okna dachowego VELUX?

Fachowcy, którzy montują okno dachowe w połaci dachu nie powinni zapominać o jego wyregulowaniu. Dzięki temu, jeśli zauważysz, że po pewnym czasie okno nie pracuje tak jak na początku, będziesz mógł wyregulować je samodzielnie za pomocą przeznaczonych na ten cel śrub regulacyjnych. Te znajdują się na bocznych ramionach. W ten sposób unikniesz kosztownych napraw oraz szybko przywrócić oknom dawne funkcje.

Kiedy najlepiej wyregulować okno dachowe VELUX?

Okna dachowe VELUX powinny być sprawdzane i regulowane co najmniej raz do roku. Termin ten jest niezwykle ważny w przypadku ciężkich i dużych przeszkleń, które w pierwszym roku po montażu mogą opadać, przez co podczas otwierania i zamykania nie pracują tak jak powinny.

Jeżeli zauważysz, że zamontowane na poddaszu okna dachowe VELUX nie działają tak, jak powinny, musisz wprowadzić korektę ustawienia skrzydła. Możesz to zrobić poprze regulację mechanizmu, który jest zamontowany pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna dachowego. Pamiętaj, że najważniejszą częścią okna, która sprawia, że pracują one prawidłowo przez wiele lat, są okucia. Warto zatem dbać o nie regularnie.

Wiosna to czas, w którym najczęściej zauważamy rozregulowanie okien dachowych. W czasie zimy może bowiem dochodzić do rozszerzania i kurczenia się profili, co jest bezpośrednią przyczyną takiego stanu. Jeżeli zauważysz problem, od razu umów się z fachowcem, który sprawnie doprowadzi okna do stanu, w jakim pracowały bez zarzutu.

Podsumowanie

Komfortowe użytkowanie poddasza zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest z pewnością cykliczna regulacja okien dachowych VELUX. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy z zamontowanymi na Twoim poddaszu przeszkleniami jest wszystko dobrze. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będą działać bezproblemowo przez wiele lat, a Ty nie będziesz musiał ich wymieniać.

okna dachowe VELUX w kuchni

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-05-01
Super okno
pixel