2021-04-12

Pytania przed zakupem okien dachowych

Okna dachowe stanowią inwestycję na wiele lat i z tego właśnie powodu należy je prawidłowo wybierać. Dobrze wybrane okna będą zwiększały funkcjonalność poddasza, dostarczały wystarczającą ilość naturalnego światła oraz wpływały na lepszą ochronę domu przed włamywaczami. Prezentujemy zatem najważniejsze pytania, które powinna zadać sobie każda osoba, która stoi przed zadaniem zakupu okien dachowych. Odpowiedź na nie umożliwia dopasowanie idealnych okien połaciowych do poddasza domu i uczynienie tej przestrzeni bardziej funkcjonalną.


Z artykułu dowiesz się:

 • na jakie parametry w oknach dachowych należy zwracać uwagę
 • czy okna są w stanie zapewnić wentylację wnętrz
 • jakie rodzaje okien dachowych są dostępne
 • w jakim celu montuje się okna antywłamaniowe
 • przy jakim nachyleniu połaci można zamontować okno dachowe
 • czy okna z PCV sprawdzą się przy stromych dachach
 • gdzie najlepiej umieścić klamkę
 • jak zabezpieczyć okna dachowe przed wilgocią

 • okna dachowe, jakie okna dachowe wybrać, najlepsze okna dachowe

  Na jakie parametry w oknach dachowych należy zwracać uwagę?

  Dostępne na rynku okna dachowe charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami. Zwrócenie na nie uwagi to klucz do zadowolenia z wybranych rozwiązań. Najważniejszy parametr to izolacyjność termiczna, która jest określana za pomocą współczynnika przenikania ciepła Uw. W przypadku nowych okien przepisy nie pozwalają na przekraczanie wartości Uw wynoszącej 1,1 W/m2K.M Wiele firm proponuje jednak okna o jeszcze lepszych parametrach. Im niższa wartość tego współczynnika Uw tym lepsza izolacja termiczna i tym samym niższe rachunki za ogrzewanie domu. Niektóre na rynku produkty posiadają Uw = 0,51 W/m2K i doskonale sprawdzają się w domach pasywnych.

  Czy okna są w stanie zapewnić wentylację wnętrz?

  Na funkcjonalność okien dachowych wpływ ma wiele parametrów. Jednym z nich jest obecność nawiewników, które pozwalają na wentylowanie wnętrz. Występują one w formie manualnej lub automatycznej. Chcąc mieć możliwość wentylacji pomieszczeń warto wybierać okna wyposażone w takie rozwiązania.

  Jakie rodzaje okien dachowych są dostępne?

  okna dachowe, jakie okna dachowe wybrać, najlepsze okna dachowe

  Okna dachowe występują w różnych rodzajach, które warunkują ich funkcjonalność. Przed zdecydowaniem się na te konkretne warto poznać dostępne na rynku produkty. Ich najpopularniejsze rodzaje to:

  • Okna obrotowe – okna dysponują umieszczonym na środku zawiasem. Umożliwia to łatwą regulację i dostosowanie stopnia otwarcia do aktualnych potrzeb. Jest to jeden z najpopularniejszych typów okien dachowych.

  • Okna o podwyższonej osi obrotu – kolejny rodzaj produktu to okna, w których oś obrotu jest zamontowana powyżej połowy wysokości. Okna te najczęściej są długie i pozwalają dostarczyć bardzo dużo światła do wnętrza.

  • Okna uchylno-obrotowe – w przypadku tych okien mamy do wykorzystania dwie funkcje. Uchylna pozwala na podniesienie skrzydła od 0 do 35 stopni, a funkcja obrotowa daje możliwość obrócenia skrzydła o 180 stopni, dzięki czemu można je swobodnie umyć.

  • Okno balkonowe – ten rodzaj okien kierowany jest do osób, które nie chcą budować zewnętrznego balkonu. Rozwiązanie to łączy w sobie funkcjonalność okna dachowego oraz balkonu. W tym rodzaju konstrukcji górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne wysuwa się w przód. Tym sposobem uzyskujemy wnękę balkonową.

  • Okno wyłazowe – ten rodzaj okna pozwala na otwarcie skrzydła o 60 stopni w bok. Może posłużyć jako bezpieczne wyjście na dach.

  W jakim celu montuje się okna antywłamaniowe?

  Okna dachowe coraz częściej występują w formie rozwiązań antywłamaniowych, które podwyższają bezpieczeństwo zamieszkiwanego domu. Jest to bardzo ważne, gdyż włamania z wykorzystaniem właśnie okien na poddaszu zdarzają się coraz częściej. Warto wybierać okna wyposażone w szyby hartowane i specjalne systemy, które utrudniają otworzenie okna z zewnątrz. Producenci w swoich rozwiązaniach stosują wiele zróżnicowanych technologii, które dają możliwość skutecznego zabezpieczenia okna przed włamywaczami.

  Przy jakim nachyleniu połaci można zamontować okno dachowe?

  okna dachowe, jakie okna dachowe wybrać, najlepsze okna dachowe

  Nachylenie wynoszące 15-90 stopni jest wystarczające do tego, aby zamontować okno dachowe.

  Czy okna z PCV sprawdzą się przy stromych dachach?

  Okna z PCV posiadają obecnie specjalne wzmocnienia profili oraz kątowniki, które gwarantują ich wysoką stabilność. Dzięki temu zarówno okna drewniane, jak i te z PCV można z powodzeniem montować w dachach o nachyleniu od 15 stopni.

  Gdzie najlepiej umieścić klamkę?

  okna dachowe, jakie okna dachowe wybrać, najlepsze okna dachowe

  W przypadku okien dachowych możliwe jest umieszczenie klamki w ich górnej bądź dolnej części. Wybór odpowiedniego położenia klamki wpływa na komfort użytkowania konkretnego okna. Klamka w górnej części sprawdzi się w oknach montowanych nisko. Dzięki temu otwieranie będzie wygodniejsze, a dodatkowo pod oknem możliwe będzie ustawienie mebli. Dolny system otwierania będzie natomiast lepszym wyborem dla okien zamontowanych wyżej. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o zapewnieniu dostępu do klamki. Nie można jej zatem zasłonić za pomocą mebli.

  Jak zabezpieczyć okna dachowe przed wilgocią?

  Okna dachowe są bardziej niż pozostałe narażone na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Producenci oferują specjalne kołnierze uszczelniające, ograniczające ryzyko przecieków, które skutecznie odprowadzają z okna wodę. Zabezpieczana jest także wewnętrzna strona okien. Ryzyko przecieku jest zatem ograniczone do minimum. Poddasze będzie tym samym prawidłowo zabezpieczone i bardzo funkcjonalne.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-14
  Ok
  2023-04-03
  O.K.
  pixel