2021-04-10

Jak poprawnie zamontować okno dachowe?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zamontować okno dachowe, konieczne powinny zapoznać się z dzisiejszym wpisem. Porównamy w nim montaż zwykłego okna dachowego z montażem obniżonym okna dachowego. Co więcej, dowiesz się także, jak prawidłowo zainstalować okno dachowe.Z artykułu dowiesz się:

 1. czym różni się tradycyjny montaż okna dachowego od montażu obniżonego
 2. jak prawidłowo zaizolować okno dachowe
 3. czym jest obniżony montaż okna dachowego
 4. jakie warunki należy spełnić, aby zastosować obniżony montaż okna dachowego
 5. jakie elementy potrzebne są do montażu okna dachowego
 6. jak wyglądają poszczególne etapy instalacji okna dachowego


okno dachowe, jak zamontować okno dachowe

Czym różni się tradycyjny montaż okna dachowego od montażu obniżonego?

Aby zamontować okno dachowe, należy w konstrukcji dachu wyciąć otwór i zdjąć pokrycie dachowe. Następnie trzeba przekręcić łaty montażowe. W wykonanym otworze dobrze jest zainstalować ramę izolacyjną. Dzięki niej możliwy będzie ciepły montaż okna. Po dokonaniu powyższych przygotowań możliwe jest zamontowanie okna, które wykonuje się w następujący sposób:

 • należy wyjąć okno z kartonu i ościeżnicy, następnie zdemontować skrzydło;
 • do ościeżnicy przykręca się kątowniki montażowe, a następnie umieszcza się je w przygotowanym otworze w taki sposób, aby opierały się na łatach montażowych;
 • ościeżnicę mocuje się pojedynczymi wkrętami w narożnikach. Dzięki temu będzie można je dokładnie wypoziomować. Aby zrobić to dobrze, należy zamontować skrzydło w ościeżnicy, a następnie sprawdzić, czy szczeliny pionowe i poziome są równoległe na całej długości okna. Jeżeli wszystko jest dobrze, można przykręcić ościeżnicę.

Jak prawidłowo zaizolować okno dachowe?

Szczelność i termoizolacyjność okna są niezwykle ważne. Wpływ na nie ma zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej. Okno dachowe można zaizolować standardowymi materiałami. Znaczne ułatwienie podczas montażu stanowią dostępne na rynku gotowe rozwiązania oferowane przez producentów okien dachowych. Warto je wykorzystać, ponieważ nie tylko dostosowane są do wybranych wymiarów okien, ale również dobrane pod kątem parametrów technicznych okien dachowych.

Kupując cały zestaw warto pamiętać o tym, że elementem, który dopełnia montaż okna od zewnątrz jest kołnierz uszczelniający, który odpowiedzialny jest za odprowadzenie wody opadowej poza okno dachowe.

Po wewnętrznej stronie należy zadbać o wykończenie wnęki okiennej. Można to zrobić za pomocą płyt g-k albo za pomocą ramy montażowej, która nazywana jest szpaletą. Warto także zastanowić się nad prefabrykowanym stelażem, do wykonania wnęki z płyt g-k.

okno dachowe, jak zamontować okno dachowe

Czym jest obniżony montaż okna dachowego?

Powyższe zasady montażu okna dachowego sprawdzają się przy instalacji każdego typu okna dachowego. A to możemy zamontować na standardowej lub obniżonej wysokości. Różnica polega na tym, jak bardzo okno będzie „zagłębione” w dachu.

Montaż standardowy sprawia, że okno wystaje ponad płaszczyznę pokrycia dachowego. Obniżony montaż natomiast pozwala na to, aby okno licowało się z poszyciem dachowym. Dzięki temu całość wydaje się bardziej jednolita i wygląda niezwykle harmonijnie. Co więcej, obniżony montaż okna dachowego sprawia, że ma ono lepsze parametry termoizolacyjne.

Dawniej obniżony montaż okna dachowego oznaczał, że trzeba będzie je instalować zagłębione 3 cm w dachu. Obecnie jednak na rynku istnieją okna dachowe, które z powodzeniem można montować na głębokości 4 cm. Wybierając ten produkt można liczyć na to, że współczynnik przenikalności cieplnej zmniejszy się o 8%.

Jakie warunki należy spełnić, aby zastosować obniżony montaż okna dachowego?

Decydując się na obniżony montaż stosuje się standardowe kątowniki. Trzeba jednak pamiętać, że należy je umieścić w innym miejscu, niż w czasie standardowego montażu.

Obniżony montaż jest o tyle prostszy, że wyznaczają go kolorowe linie, które dokładnie wskazują wysokość montażu. Stosuje się go w dachach, których kąt nachylenia wynosi minimum 20°. Eksperci polecają go przy pokryciach płaskich, jak i o niskim profilu.

okno dachowe, jak zamontować okno dachowe

Jakie elementy potrzebne są do montażu okna dachowego?

Aby prawidłowo zamontować okna dachowe, należy wyposażyć się poza zakupionym zestawem w:

 • kątowniki montażowe;
 • wełnę mineralną;
 • wkręty.

Jak wyglądają poszczególne etapy instalacji okna dachowego?

Aby prawidłowo zamontować okno dachowe, należy przejść przez następujące etapy:

 • przygotować prawidłowo otwór okienny - należy rozciąć folię dachową i zdjąć pokrycie z dachu. Czasami należy wyciąć także łaty dachowe;
 • mając na uwadze, że oznaczenie głębokości okna powinno być na równi z górną powierzchnią łaty montażowej, można przejść do wstępnej instalacji, która polega na przytwierdzeniu do ościeżnicy kątowników montażowych;
 • po montażu kątowników poziomuje się łaty montażowe, a następnie przytwierdza się je do konstrukcji dachu. Materiałem izolacyjnym w dolnej i górnej części powinna być wełna mineralna. Tak uszczelnioną ościeżnicę montuje się w otworze okiennym;
 • kolejnym etapem jest przytwierdzenie dolnych kątowników oraz wstawienie skrzydła, dzięki czemu można sprawdzić i prawidłowo wyprofilować otwór okienny. Po dokładnym sprawdzeniu poziomu i pionu trzeba wyjąć skrzydło i przytwierdzić dobrze górne kątowniki;
 • wokół ościeżnicy należy nałożyć termoizolację. Następnie montuje się kołnierz, zaczynając najpierw od elementów dolnych, przechodząc następnie do bocznych. Na samym końcu montuje się kaptur i górną część kołnierza. W tym etapie trzeba pamiętać także, aby zastosować kliny uszczelniające, które dobrze zabezpieczą wnętrze przed drobnymi zabrudzeniami i wilgocią.
 • Ostatni etap to montaż pokrycia dachowego, które znajduje się wokół okna oraz przytwierdzenie skrzydła okiennego do ościeżnicy. Działania te pozwolą stwierdzić, czy wszystkie elementy działają prawidłowo.

Autor: Aneta Wojtczak

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-04-03
O.K.
pixel