2021-04-13

Bezpieczne wyjście przez okno dachowe obrotowe!

Na rynku stolarki okiennej dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zwiększać funkcjonalność domu. W przypadku poddasza takim produktem są okna dachowe obrotowe, które mogą służyć jako wyjście na taras lub balkon. Dzięki temu przestrzeń w górnej części domu może zostać dobrze zagospodarowana i może oferować bardzo komfortowe warunki do życia. Poddasze stanie się miejscem, w którym wielu domowników chętnie będzie spędzało swój czas. Okna dachowe z funkcją obrotową są coraz popularniejszym rozwiązaniem i są montowane w wielu nieruchomościach. Wybranie najwyższej jakości produktów to gwarancja odpowiedniego doświetlenia przestrzeni na poddaszu, a także możliwość stworzenia wygodnego wyjścia na górny taras. Prezentujemy, na czym się skupić, aby prawidłowo wybrać okno dachowe obrotowe, spełniające oczekiwania domowników, pozwalające bezpiecznie wyjść na zewnątrz.


Z artykułu dowiesz się:

 • czy okna dachowe obrotowe pozwalają na wyjście na balkon
 • jak stworzyć wyjście na taras z poddasza
 • jak zespolenie okien dachowych obrotowych wpływa na doświetlenie poddasza
 • czy montaż dwóch okien dachowych obrotowych obok siebie jest wskazany

 • okna dachowe obrotowe, wyjście na balkon przez okna dachowe obrotowe, okno balkonowe uchylno-obrotowe FAKRO

  Taras lub balkon na poddaszu to popularne rozwiązanie

  Coraz większa popularność okien dachowych sprawia, że poddasze może już służyć nie tylko jako strych, ale również jako forma przestrzeni mieszkalnej. W górnej części domu bez problemu można zlokalizować gabinet, miejsce do wypoczynku lub sypialnię. Możliwości aranżacji jest naprawdę wiele. Przy tym warto mieć na uwadze to, że dostępna stolarka okienna pozwala także na stworzenie wyjścia na balkon lub taras. Wykorzystywane w takiej sytuacji są okna dachowe obrotowe, które są bardzo funkcjonalne, a przy tym korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne.

  Stwórz wyjście na taras z poddasza

  okna dachowe obrotowe, wyjście na balkon przez okna dachowe obrotowe, okno balkonowe uchylno-obrotowe FAKRO

  Jeżeli marzy Ci się stworzenie wyjścia na taras bezpośrednio z poddasza, to powinieneś postawić na okno dachowo obrotowe (balkonowe). Producenci okien specjalnie z myślą o swoich klientach przygotowali innowacyjne rozwiązanie. Firma Velux jest jedną z tych firm, która oferuje wysokiej klasy okna dla osób, które szukają produktów pozwalających na wygodne wychodzenie na taras. Proponowany przez firmę asortyment stanowi połączenie okien obrotowych z oknami balkonowymi. Dzięki temu powstał bardzo funkcjonalny produkt. Ten rodzaj okna sprawia, że do wnętrza wpada dużo światła, zwiększa się przestrzeń optyczna na poddaszu, a dodatkowo w razie potrzeby można bez problemu wyjść na zewnątrz w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza. Zasada działania okna jest bardzo prosta. Jego górna część działa tak jak w oknie obrotowym, a dolna otwierana jest na lewą lub prawą stronę. Najważniejsze zalety tego rodzaju produktu to:

  • Stworzenie bardzo wygodnego wyjścia na taras;
  • Dostarczanie większej ilości światła na poddasze;
  • Możliwość łatwego przedostania się na dach;
  • Uzyskanie panoramicznego widoku z okna;
  • Możliwość przedłużenia pomieszczenia na poddaszu o kilka metrów

  Możliwość stworzenia dużego przeszklenia – zespolenie okien dachowych

  Okna dachowe obrotowe pozwalają tworzyć na poddaszu duże przeszklenia. Możliwe jest umieszczenie kilku obok siebie, dzięki czemu zyskujemy panoramiczny widok. Duże przeszklenia wpływają także na dostarczanie do pomieszczenia na poddaszu większej ilości światła.

  Okna dachowe można rozmieścić na poddaszu w różny sposób. Niektórzy decydują na ich umieszczenie wielu okien w połaci dachowej, aby równomiernie doświetlić wszystkie pomieszczenia. W przypadku posiadania tarasu lub balkonu lepszym wyborem może być jednak zespolenie okien na jednej ścianie. W ten sposób uzyskane zostanie duże przeszklenie, które da możliwość skutecznego doświetlenia całego pomieszczenia. Dodatkowo kilka okien zespolonych w całość optycznie powiększa poddasze. Należy jednak pamiętać, że układy zespolone można tworzyć tylko na dachach o nachyleniu mieszczącym się w przedziale od 15 do 90 stopni. Należy także mieć na uwadze, że okna powinno się łączyć w poziomie na tej samej wysokości, a w pionie o identycznej szerokości.

  Umieszczanie okien obok siebie może być trudne

  okna dachowe obrotowe, wyjście na balkon przez okna dachowe obrotowe, okno balkonowe uchylno-obrotowe FAKRO

  Sama wizja posiadania kilku okien obok siebie może być kusząca, ale już montaż może dostarczać pewnych trudności. Spowodowane one są tym, że dach w swojej konstrukcji zawiera krokwie. Pomiędzy nimi musi być zatem odpowiednia ilość miejsca, aby zmieścić w niej przeszklenia i warstwę termoizolacyjną. Większe pole do popisu mają osoby, które dopiero rozpoczynają budowę. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zaprojektować dach w taki sposób, aby uwzględnić miejsce na duże przeszklenia na poddaszu. Zadbanie o ten aspekt już na etapie konstrukcji nie generuje wyższych kosztów budowy i nie stanowi problemu dla doświadczonego architekta.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-02
  Szybko, sprawnie i solidnie
  2023-03-30
  Polecam
  pixel