Jak umyć okno dachowe Velux?

2022-05-08
Jak umyć okno dachowe Velux?

 

Jeżeli chcesz, aby okna dachowe VELUX, w które wyposażyłeś poddasze mieszkalne przez wiele lat działały bez zarzutu, pamiętaj o regularnym myciu i czyszczeniu zarówno panelu szybowego, jak i pozostałych elementów, które są niezwykle ważne, aby okno zachowało niezmienne właściwości. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak umyć okno dachowe VELUX, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Omawiamy w nim szczegółowo poszczególne etapy postępowania.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak prawidłowo wyczyścić panel szybowy okien dachowych VELUX?
 2. W jaki sposób czyścić filtr powietrza?
 3. Jak zachować się w przypadku czyszczenia kołnierza oraz zalegania śniegu i lodu na oknie dachowym VELUX?
 4. Jak poradzić sobie z kondensacją pary wodnej?

mycie okna dachowegoVELUX

Jak prawidłowo wyczyścić panel szybowy okien dachowych VELUX?

Mycie panelu szybowego okien dachowych VELUX wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Chcąc wyczyścić jego zewnętrzną część, wystarczy odblokować skrzydło i obrócić je o 180°. Następnie trzeba je zablokować specjalną zasuwkę blokującą, która znajduje się w specjalnym otworze w dolnej części ościeżnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz wolne obie ręce, co znacznie ułatwia późniejszą pielęgnację okna.

Przeszklenie należy myć miękką i czystą szmatką, która będzie pozbawiona "kłaczków" pochodzących z tkaniny lub gąbką, która nie będzie powodowała zarysowań. Producent poleca także czystą, niemetalową myjkę do okien. Do umycia okna zazwyczaj wystarcza czysta, ciepła woda. Jeżeli jednak zabrudzenia są stosunkowo duże, można wykorzystać domowe środki czystości, które nie powodują zarysowań.

Myjąc okna dachowe VELUX warto pamiętać o tym, że najlepiej sprawdzi się miękka woda. Jeżeli w Twoim regionie dostarczana jest twarda ciecz, dodaj do niej niewielką ilość detergentu, która ją zmiękczy, a jednocześnie nie uszkodzi okna. Jeśli nie dodasz specyfiku zaraz po umyciu okna wytrzyj je do sucha.

Czyszcząc przeszklenia okien dachowych VELUX musisz pamiętać o:

 • unikaniu kontaktu silikonu z szybą;
 • nie używaniu żadnych środków czystości, które będą zawierać cząsteczki mające właściwości ścierne;
 • zaniechaniu używania środków chemicznych do mycia szyb;
 • unikaniu dotykania szyb ściernymi lub ostrymi przedmiotami. Do mycia okien, zarówno VELUX, jak i tych pochodzących od innych producentów, należy zawsze zdjąć z dłoni wszelką biżuterię;
 • zmoczeniu szyby wodą przed jej ostatecznym czyszczeniem;
 • zabezpieczeniu panelu szybowego plastikową folią, jeśli w jego okolicach prowadzone są jakieś prace. Wówczas unikniesz zachlapania i poplamienia go różnymi substancjami, w tym także tymi żrącymi i ściernymi.

Jesteś wzrokowcem i chcesz wiedzieć, jak prawidłowo umyć okno dachowe VELUX? Obejrzyj krótki filmik, który specjalnie dla Ciebie przygotował producent:

W jaki sposób czyścić filtr powietrza?

Filtr powietrza w oknach dachowych VELUX można bez problemu wymontować i umyć, wykorzystując w tym celu dostępne w domu środki czystości. Aby to zrobić, trzeba obrócić skrzydło okna o 180° i zablokować w pozycji do mycia. Następnie wyjmuje się filtr ze specjalnej prowadnicy, w której został umieszczony. Jeżeli zauważysz, że filtr, który znajduje się w oknie wymaga wymiany, możesz zamówić go w sklepie, jako część zestawu naprawczego.

Jak zachować się w przypadku czyszczenia kołnierza oraz zalegania śniegu i lodu na oknie dachowym VELUX?

Regularnie konserwując okna dachowe VELUX należy pamiętać, aby przynajmniej raz w roku usunąć liście oraz inne zabrudzenia, które zalegają przy kołnierzu umieszczonym wokół okna. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że woda będzie swobodnie odpływać.

W czasie zimy może dojść do obfitych opadów śniegu. Wówczas na dachu mogą zgromadzić się znaczne ich ilości i co gorsza — lód. Mogą one także pokryć okno dachowe VELUX. Kiedy temperatury wzrosną, lód i śnieg w pierwszej kolejności stopnieją właśnie na oknie. Pamiętaj, aby dopilnować tego, by woda mogła swobodnie spływać z dachu i rynien.

okna dachowe VELUX w otwartej przestrzeni poddasza

Jak poradzić sobie z kondensacją pary wodnej?

Kiedy na szybie okna dachowego pojawia się para wodna, oznacza to, że pomieszczenie jest niedostatecznie wietrzone. Jeżeli chcesz uniknąć pojawienia się tego zjawiska (które nota bene może spowodować, że na oknach pojawią się brzydkie zacieki), regularnie wietrz pomieszczenia. Wówczas para wodna nie będzie zalegała na szybach okiennych.

Co więcej, postaraj się, aby zmniejszyć poziom wilgotności w domu. W tym celu:

 • nie susz prania w domu (jeśli to oczywiście jest możliwe);
 • zamykaj drzwi do łazienki podczas kąpieli oraz do kuchni w czasie gotowania;
 • regularnie wietrz wszystkie pomieszczenia (przynajmniej trzy do czterech razy dziennie przez co najmniej 5 minut);
 • staraj się zachować stałą temperaturę pomieszczenia na poziomie przynajmniej 20°C.

Podsumowanie

Mycie okien dachowych, choć wielu osobom może wydawać się trudne, wbrew pozorom takie nie jest. Wystarczy wiedzieć, jak obsłużyć skrzydło okienne, aby bez problemu umyć zewnętrzną część okna i przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Tak naprawdę wystarczy ciepła woda i miękka ściereczka, aby w kilka chwil doprowadzić okno dachowe VELUX do porządku.

okna dachowe VELUX w łazience

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
2023-03-30
Polecam
pixel