2022-09-26

Zabezpiecz swoje okna dachowe przed zimą — dowiedz się jak to zrobić?

 

Każda zima to dla właścicieli okien dachowych wymagający okres. Niskie temperatury, silny wiatr i obfite opady śniegu mogą niekorzystnie wpłynąć na elementy konstrukcyjne okien. Dlatego jeszcze przed nastaniem niesprzyjających warunków, warto odpowiednio zadbać o okna dachowe. Jak to zrobić prawidłowo? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule, w którym przedstawiliśmy kroki, które pozwolą Ci zabezpieczyć okna dachowe przed zimą.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego przegląd okien przed zimą jest ważny?
  2. O jakich krokach należy pamiętać, chcąc prawidłowo zabezpieczyć okna dachowe przed zimą?
  3. Jak dbać o okna dachowe w czasie zimy?
  4. O jakich akcesoriach i wyposażeniu okien dachowych warto pamiętać?

mężczyzna konserwuje zawiasy w oknie dachowym

Dlaczego przegląd okien przed zimą jest ważny?

Sprawność okien dachowych jest ważna nie tylko zimą. Jednak to właśnie przed tą porą roku należy jej poświęcić nieco więcej uwagi. Jeśli jesteś właścicielem poddasza, musisz wiedzieć, że coroczny przegląd okien dachowych jest niezwykle ważny. Obejmuje on kilka prostych kroków, które sprawią, że domownikom niestraszne będą mroźne podmuchy wiatru, intensywne opady, czy nadmierna wilgoć unosząca się w powietrzu. Dobrze przygotowane do zimy okna dachowe zapewnią także spore oszczędności na rachunkach za energię cieplną.

zaśnieżone okna dachowe

O jakich krokach należy pamiętać, chcąc prawidłowo zabezpieczyć okna dachowe przed zimą?

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć okna dachowe przed zimą? Pamiętaj o poniższych krokach.

Krok I — dokładne mycie okien

Jeśli chcesz dobrze przygotować okna dachowe do zimy, zacznij od ich dokładnego umycia. Pamiętaj, aby nie robić tego w ostrym słońcu, ponieważ mogą powstać nieestetyczne smugi. Nie myj okien także wtedy, kiedy panują minusowe temperatury. Wówczas szkło jest bardzo kruche i nietrudno o uszkodzenie szyby.

Myjąc okno dachowe, wykorzystaj delikatne detergenty, które będą pozbawione środków ścieralnych oraz agresywnych rozpuszczalników. Do usuwania zabrudzeń używaj miękkiej ściereczki lub gąbki. Dzięki temu unikniesz zarysowań i brzydkich przebarwień.

kobieta myje okno dachowe

Krok II — konserwacja okuć okiennych

Umyte szyby to dopiero początek przygotowań do zimy. Kolejnym krokiem jest zadbanie o okucia. To one w dużej mierze odpowiadają za szczelność okien dachowych. Sprawne działanie tego elementu zapewni także bezproblemowe otwieranie i zamykanie okna. Dobrze nasmarowane i zabezpieczone okucia pozwolą uniknąć problematycznego tarcia, które może doprowadzić do szybszego zużycia się okien oraz powstania korozji.

Przygotowując się do smarowania tej części okna, warto zaopatrzyć się w specjalne środki do konserwacji oraz miękką ściereczkę, która potrzebna będzie do ich rozprowadzenia. W tym wypadku sprawdzi się specjalny zestaw do konserwacji okien dachowych, który producenci okien dachowych oferują swoim Klientom.

zestaw naprawczy VELUX

Krok III — zabezpieczenie uszczelek okna dachowego

Zanim nadejdzie zima, należy także pomyśleć o odpowiedniej izolacji uszczelek okna dachowego. Musisz wiedzieć, że elastyczne uszczelki zapewnią ochronę przed przedostaniem się wody pomiędzy skrzydło, a ościeżnicę. Aby utrzymać prawidłową sprężystość tego elementu, można wykorzystać dostępne na rynku preparaty. Dobrze dobrane, będą także chronić uszczelkę przed przymarzaniem do profilu okna, które może doprowadzić do jej uszkodzenia w czasie otwierania okna dachowego. Jeśli zauważysz, że uszczelka straciła elastyczność, będziesz musiał ją wymienić na nową.

zestaw do konserwacji okien dachowych FAKRO

Krok IV — usuwanie z kołnierza zalegających liści

Okno dachowe, które ma zapchany kołnierz, nie będzie działać prawidłowo. Dlatego przed sezonem zimowym koniecznie oczyść ten element z liści i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu, zapewnisz prawidłowy spływ wody opadowej.

mężczyzna czyści kołnierz okna dachowego

Jak dbać o okna dachowe w czasie zimy?

Przyglądając się powyższym krokom, możesz odnieść wrażenie, że czeka Cię dużo pracy. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Musisz pamiętać, że zimą pada śnieg, co oznacza, że także przed nim musisz ochronić okna dachowe. Śnieg może okazać się niebezpieczny szczególnie wtedy, kiedy będzie topniał i ponownie zamarzał. Wówczas mogą pojawić się groźne zatory utrudniające spływ wody opadowej. Problem ten jest szczególnie uciążliwy na dachach o niewielkim kącie nachylenia. Aby temu zapobiec, musisz systematycznie usuwać śnieg. Czasami możesz to zrobić z wnętrza budynku, zazwyczaj jednak należy wyjść na dach. W tym wypadku niezastąpiony będzie wyłaz dachowy oraz stopnie kominiarskie, które pozwolą zachować maksymalną ostrożność. Możesz także obwiązać się liną, dzięki czemu zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

przepływ powietrza, jaki występuje pomiędzy dwoma otwartymi oknami dachowymi

O jakich akcesoriach i wyposażeniu okien dachowych warto pamiętać?

Prawidłowe przystosowanie okien dachowych do zimy można rozpocząć podczas ich montażu. Wystarczy zadbać o instalację odpowiednich akcesoriów, które sprawią, że padający śnieg nie będzie problemem. Jednym z elementów są specjalne daszki, które montuje się tuż nad oknami dachowymi. Sprawdzają się najlepiej na dachach o dużym kącie nachylenia. Rozwiązanie to sprawia, że czapa śnieżna tworzy się nad oknem, a nie zalega na szybach.

Rozwiązaniem, które także pomoże w walce z padającym śniegiem, są rolety zewnętrzne do okien dachowych. Można je zamknąć, kiedy pada śnieg. W tym wypadku musisz pogodzić się z utratą dopływu naturalnego światła i koniecznością zapalenia lamp.

Okna dachowe z ciepłymi szybami

Ciepłe szkło to innowacyjne rozwiązanie, które dostępne jest w niektórych modelach okien dachowych. Okna połaciowe z tego typu systemem bronią się samodzielnie przed zalegającym na nich śniegiem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą rozgrzać szyby do temperatury powyżej 40°C, co sprawi, że śnieg od razu stopnieje. O tym, czy szyba ma zacząć się nagrzewać, decyduje specjalny czujnik zamontowany w oknie, który bada temperaturę na zewnątrz i "wyczuwa" opady śniegu. Należy jednak pamiętać, że jest to dość drogie rozwiązanie, którego koszt jest duży zarówno podczas zakupu, jak i późniejszego użytkowania.

Producenci tego typu rozwiązań szacują, że "ciepłe szkło" będzie potrzebowało około 700 W na każdy m2 okna, jeśli zajdzie konieczność roztopienia zalegającego śniegu i lodu. Jeżeli okno dachowe ma jedynie bronić się przed opadami śniegu, do ogrzania szyby wystarczy moc 200-300 W/m2. Posiadając kilka okien dachowych wyposażonych w "ciepłe szyby", trzeba liczyć się z dość wysokimi rachunkami za prąd.

kobieta reguluje okno dachowe

Podsumowanie

Okna dachowe to rozwiązania chętnie stosowane na poddaszach mieszkalnych. Dzięki nim wnętrza są doskonale doświetlone i klimatyczne zarazem. Zima jest jednak czasem, w którym rozwiązanie to może przysporzyć kłopotów. Jeśli jednak prawidłowo zabezpieczysz okna połaciowe i przygotujesz je na nadejście zimy, ich użytkowanie nie będzie problematyczne, a Ty będziesz mógł cieszyć się wpadającym przez nie światłem.

mężczyzna otwiera okno dachowe

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-27
Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
pixel