Wyłazy dachowe — czym się kierować podczas wyboru?
Wyłaz dachowy jest elementem niezbędnym w każdym budynku. To dzięki niemu można bezpiecznie wyjść na dach. Osoby, które rezygnują z tego rozwiązania, często nie zdają sobie z sprawy z tego, jak ważne ono jest. Wyłazy dachowe są niezbędne, jeśli chce się utrzymać dach w dobrej kondycji, zamontować antenę satelitarną, czy przeprowadzić sezonowy przegląd komina. Dzięki wyłazowi dachowemu wszystkie czynności będą znacznie łatwiejsze do wykonania. Chciałbyś wyposażyć swój dach w to rozwiązanie, jednak nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru produktu? W dzisiejszym wpisie przekażemy Ci kilka cennych wskazówek.
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy należy zamontować wyłaz dachowy?
- Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając wyłaz dachowy?
- Co wziąć pod uwagę podczas montażu wyłazu dachowego?
Kiedy należy zamontować wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy znacznie ułatwi wychodzenie na dach. Jest to rozwiązanie, które powinno być zaplanowane podczas tworzenia projektu domu. Dzięki niemu na dach szybko i bezpiecznie wydostaną się kominiarze, dekarze i instalatorzy, nie uszkadzając przy tym ścian i okien dachowych. Musisz mieć także na uwadze, że niektórzy specjaliści nie podejmą się wykonywania prac, jeśli nie będą mieli zapewnionego bezpiecznego wyjścia na dach.
Decydując się na wyłaz dachowy, warto także zapoznać się z przepisami budowlanymi, które jasno określają, że stałe dojścia do komina, anten radiowych i telewizyjnych oraz urządzeń technicznych, należy zapewnić na dachu, którego spadek wynosi ponad 25%, a także na dachach, które zostały pokryte materiałami tłukącymi (łamliwymi). Muszą być one zabezpieczone przed poślizgiem.
Bezpieczne wyjście na dach konieczne jest także w przypadku budynków, które mają co najmniej dwie kondygnacje naziemne. Tutaj należy zastosować wyłazy dachowe o wymiarach 0,8 x 0,8 m w świetle.
Co wziąć pod uwagę podczas montażu wyłazu dachowego?
Na rynku dostępne są różne rodzaje wyłazów dachowych, dlatego też podczas wyboru warto skupić się na kilku ważnych aspektach. Pierwszym i jednym z ważniejszych jest miejsce, w którym chcemy go zamontować. To do niego powinny być dopasowane parametry wyłazu dachowego.
Na strychu oraz na poddaszu nieużytkowym, czyli w miejscach, gdzie nie ma ogrzewania, możesz zainstalować wyłaz dachowy zimny, który wyposażono w zwykłe szyby. W tym przypadku nie musi spełniać wymogów termoizolacyjności, wystarczy, jeśli jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jeśli chcesz zamontować odpowiednie wyjście na dach w pomieszczeniach użytkowych, w tym wypadku wybierz wyłaz dachowy ciepły, który posiada szyby termoizolacyjne.
Ramy dostępnych obecnie na rynku wyłazów dachowych produkowane są z PVC, aluminium lub drewna. Dzięki temu bez problemu dobierzesz je do okien dachowych, które zamontowałeś na poddaszu oraz pokrycia dachowego. Wybór surowca nie jest przypadkowy, ponieważ producenci stawiają w tym przypadku na uniwersalność wyłazów. To dlatego rozwiązania tego typu przypominają obecnie okna dachowe.
Na co zwrócić uwagę wybierając wyłaz dachowy?
Wiele dostępnych obecnie na rynku wyłazów dachowych wyróżnia się zbliżonymi do okien dachowych parametrami termoizolacyjnymi. Na uwagę zasługują również modele, które posiadają hartowane szyby, dzięki czemu niestraszne są im uszkodzenia mechaniczne oraz opady atmosferyczne, takie jak np. Gradobicie.
W niektórych przypadkach w wyłazach dachowych można spotkać siłowniki pneumatyczne, dzięki którym nie musisz martwić się, że przypadkowo się zatrzasną. Co więcej, pozwalają one na ustawienie skrzydła wyłazu w różnych pozycjach. Jeśli szukasz uniwersalnego wyłazu dachowego, wybierz taki model, który będzie można otworzyć w różnych płaszczyznach — do góry, do dołu lub na boki. Korzystanie z niego będzie wówczas o wiele prostsze.
Wybierając wyłaz dachowy, pod żadnym pozorem nie kieruj się jego niską ceną! Tego typu wyłazy dachowe zazwyczaj sprawiają więcej problemów — zarówno podczas montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Wybierając dobrej jakości wyłaz dachowy, możesz liczyć na łatwy montaż, sporą ilość zabezpieczeń oraz udogodnień.
Co wziąć pod uwagę podczas montażu wyłazu dachowego?
Montaż wyłazu dachowego można przeprowadzić na dachu o kącie nachylenia do 65-70°. Możesz także zainstalować go na dachu płaskim. W takiej sytuacji zwróć uwagę na szczelność wszystkich połączeń.
Instalacja wyłazów dachowych jest prosta. Rozwiązanie montuje się pomiędzy krokwiami, dzięki czemu, nie trzeba ingerować w konstrukcję dachu. Najlepiej, kiedy wyłaz dachowy jest montowany podczas wykonywania połaci dachu, ponieważ oznacza to znacznie mniej pracy dla dekarzy. — nie będą musieli usuwać pokrycia dachowego oraz położonych wcześniej warstw izolacji. Ważne! Montaż wyłazu dachowego musi być przeprowadzony przez fachowców!
Wybierając odpowiedni wyłaz dachowy, pamiętaj, że musi posiadać specjalny kołnierz, dzięki któremu możliwe będzie jego szczelne zamocowanie do połaci dachu. Dzięki temu unikniesz pojawienia się mostków termicznych oraz szczelin, przez które do wnętrza mogą wnikać wilgoć i woda.
Podsumowanie
Wyłaz dachowy jest jednym z niezbędnych elementów, o których nie można zapomnieć podczas budowy domu. Dzięki nim zawsze bezpiecznie wyjdziesz na dach i z powodzeniem przeprowadzisz wszelkie konserwacje. Pamiętaj jednak, aby montażu nigdy nie przeprowadzać samodzielnie. Sprawdzony fachowiec zrobi to szybko i dobrze!
Przeczytaj także:
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |