2017-06-13

Konserwacja okien dachowych

Okna dachowe, podobnie jak wiele innych części składowych domów wymagają odpowiedniej konserwacji co pewien okres czasu.
W zależności od indywidualnych przypadków, okna mogą wymagać smarowania uszczelek lub nieco bardziej skomplikowanych prac. Jak dbać o okna połaciowe?


Jak odpowiednio konserwować okna dachowe?

Jak odpowiednio konserwować okna dachowe?

Okna połaciowe codziennie są narażone na wiele szkodliwych czynników. W związku z uciążliwymi zjawiskami atmosferycznymi takimi jak deszcz, duże ilości śniegu, czy wzmożone nasłonecznienie, okna dachowe wymagają regularnego czyszczenia oraz okresowej konserwacji. Wspomniane działania zapewnią bezproblemową eksploatację okien na wiele lat. Konserwacja okien dachowych powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku. Przed nastaniem okresu zimowego, podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest nasmarowanie okucia. W tym celu można użyć stałego smaru. Kolejnym etapem prac konserwacyjnych jest sprawdzenie oraz nasmarowanie uszczelek, a w skrajnych przypadkach – dokonanie wymiany. W przypadku, gdy dane okno posiada klapę wentylacyjną wraz z filtrem powietrza, wspomniany filtr trzeba również przeczyszczać raz w roku.


Kiedy ponownie malować okna dachowe?

Kiedy ponownie malować okna dachowe?

Powtórne malowanie okien połaciowych powinno się wykonywać około raz na 5 lat. Dokładna częstotliwość zależy od stanu okna oraz intensywności warunków, w jakich było eksploatowane. Zdarza się, iż malowanie wymagane jest po 2-3 latach, natomiast niektóre przypadki obligują nas do malowania dopiero po upływie wielu lat. W celu uniknięcia problemów w przyszłości warto raz w roku przeprowadzić kontrolę lakierniczą. Jeżeli na powłoce pojawiły się przebarwienia lub odpryski, należy je bezzwłocznie zlikwidować. W sytuacji zmuszającej nas do ponownego przemalowania okien, przed etapem nakładania lakieru, poprzednią powłokę należy przetrzeć papierem ściernym.


Jak często czyścić okna dachowe?

Jak często czyścić okna dachowe?

Minimum raz na rok winniśmy dokładnie usunąć wszelakie zanieczyszczenia, w tym także liście z kołnierzy okiennych, co umożliwi poprawny spływ wody deszczowej. Czyszczenie okien dachowych należy przeprowadzić przed nastaniem zimy. Natomiast podczas okresu zimowego, zaleca się także systematyczne usuwanie lodu oraz śniegu zgromadzonego wokół okna. Nie można również zapomnieć o okresowym oraz kompleksowym myciu okien dachowych. W celu uniknięcia kondensacji pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach szyb należy systematycznie wietrzyć oraz odpowiednio ogrzewać pokoje.

Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
2023-03-30
Polecam
pixel