Kołnierz okienny to niezbędny element, o którym nie można zapomnieć podczas montażu okien dachowych. Przyglądając się czynnikom atmosferycznym takim jak deszcz, czy śnieg, można śmiało powiedzieć, że tylko kołnierz uszczelniający jest w stanie zapewnić gwarancję szczelności. Jak wybrać go prawidłowo? Czy istnieje na rynku uniwersalny kołnierz uszczelniający? Pytań rodzi się wiele, a my postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
- W jaki sposób prawidłowo wybrać kołnierz okienny?
Prawidłowo dobrany kołnierz to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o montaż okien dachowych. Dobierając odpowiedni kołnierz, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów — przede wszystkim na model, kolor, rozmiar i kolor okna, do którego kołnierz będzie montowany oraz rodzaj pokrycia dachowego, w którym docelowo będzie umiejscowiony. Nie bez znaczenia jest także to, czy będzie to pojedyncze okno dachowe, czy okna zostaną zespolone.
Co to jest kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
Kołnierz uszczelniający do okna dachowego to jeden z najważniejszych elementów montażowych, o którym absolutnie nie można zapomnieć. Jest to część, którą montuje się wokół ramy okiennej. Dzięki kołnierzowi możliwe jest zapewnienie doskonałej szczelności pomiędzy pokryciem dachowym a oknem dachowym. To właśnie on odpowiada za to, że wszelka woda opadowa, która pojawia się po deszczu lub w czasie topnienia śniegu, nie pojawia się we wnętrzach, tylko spływa za obręb okna.
Kołnierz uszczelniający jest także tym elementem, który znacząco ułatwia instalację samego okna dachowego oraz zapewnia jego poprawne funkcjonowanie. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonano połać dachu, mogą znacznie różnić się konstrukcją. Każdy model wykonany jest z aluminium, co sprawia, że są trwałe, funkcjonalnie i estetycznie wyglądają.
Jakie funkcje spełniają kołnierze uszczelniające do okien dachowych?
Zanim odpowiemy na pytanie jak wybrać kołnierz okienny chcemy przybliżyć funkcje, jakie spełnia przy oknie dachowym. Tym samym mamy zamiar podkreślić, jak ważny jest w całej instalacji. Do najważniejszych funkcji należą:
- zapewnienie szczelności całej instalacji okiennej — jest to jedno z podstawowych zadań tego rozwiązania. Kołnierz chroni wnętrza budynku przed przedostaniem się do nich wiatru lub wody, która może być skutkiem opadów deszczu lub topniejącego śniegu.
- izolacja termiczna — jeżeli wybierzesz kołnierz termiczny IFC, czyli tzw. kołnierz izolacyjny wykonany ze spienionego polietylenu, możesz liczyć na to, że stworzysz szczelne obramowanie okna, które dodatkowo zabezpieczy miejsce montażu przed utratą ciepła i pojawieniem się mostków termicznych. Co więcej, tego rodzaju kołnierz uszczelniający przyspiesza także proces montażu okna dachowego. funkcja stricte estetyczna — kołnierze okienne doskonale sprawdzają się także, jako element dekoracyjny.
Jakie rodzaje kołnierzy okiennych dostępne są na rynku?
Wybierając odpowiedni kołnierz okienny trzeba pamiętać o tym, że jego rodzaj będzie uzależniony od wysokości, potrzeb użytkowników, a także parametrów pokrycia dachowego. Na rynku dostępne są poniższe rodzaje wspomnianego elementu:
- Kołnierz uszczelniający do dachów płaskich — tego rodzaju rozwiązanie stosuje się na dachach płaskich, na których pokrycie ma grubość między 0 a 16 mm. Doskonale sprawdzają się na goncie, papie, lub łupku.
- Kołnierz uszczelniający do pokryć falistych — wykorzystuje się go do montażu okien dachowych w dachówce, blachodachówce itp. Jej wysokość waha się między 16, a 50 mm. Tego typu rozwiązania posiadają dodatkowo uszczelki klinowe, których zadaniem jest ochrona pokrycia dachowego przy oknie przed nawiewaniem do wnętrza śniegu.
- Kołnierz do pokryć na rąbek stojący — jest to specjalistyczny element, który wykorzystuje się podczas montażu okien połaciowych w dachu, który pokryto panelami dachowymi "na klik". Rozwiązanie to cechuje się łatwą instalacją, a także idealną wodoszczelnością. Co więcej, zapewnia także doskonałą szczelność wybranego pokrycia dachowego.
- Kołnierze stosowane przy dachówkach płaskich zakładkowych — jest to kołnierz, który stosuje się w najpopularniejszych pokryciach dachowych, czyli dachówkach płaskich.
- Kołnierz uniwersalny — sprawdzi się w wielu sytuacjach. Z powodzeniem można zamontować go w przypadku pokryć wysokoprofilowych, których wysokość wynosi do 120 mm. Wydłużony dolny fartuch sprawia, że kołnierz bez problemu można dopasować do kształtu wysokich pokryć dachowych.
- Kołnierz uszczelniający do zestawów KOMBI — jest to system osobnych kołnierzy, które po odpowiednim dobraniu poszczególnych elementów będą tworzyć dowolne połączenia KOMBI (mowa tutaj o oknach położonych obok siebie w pionie lub w poziomie).
- Kołnierz specjalistyczny— są to elementy potrzebne do stworzenia nietypowych instalacji, np. kołnierze do zespoleń. Jest to rozwiązanie idealne w momencie, kiedy inwestorowi zależy na montażu dwóch okien obok siebie, których odległość wynosi jedynie 18 mm pomiędzy jednym oknem, a drugim. W tym wypadku pomiędzy oknami montowana jest drewniana belka, która zapobiega konieczności wykonania obróbki z k-g.
Podsumowanie
Kołnierz okienny to element, o którym nie można zapomnieć, chcąc poprawnie zamontować okno. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, pamiętaj o różnych rodzajach kołnierzy, które są dostępne na rynku. Prawidłowe dopasowanie rozwiązania sprawi, że przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się doskonałym zespoleniem okna dachowego i połaci dachu.
Przeczytaj także:
|
Aneta Wojtczak
Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.
|