Jak rozjaśnić poddasze? Sprawdzone sposoby
Jasne, przestronne poddasze to marzenie wielu osób. Jak je spełnić? Wystarczy odpowiednio zaaranżować wnętrza. Podpowiadamy, co wpływa na ilość światła w pomieszczeniach, jak dobrać ilość i rodzaj okien dachowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy projekcie poddasza od podstaw i czym doświetlić stary strych. Czasami wystarczy kilka drobnych zmian, by wnętrze stało się optycznie większe i jaśniejsze.
Spis treści:
- Okna dachowe: naturalne źródło światła
- Ile okien zamontować na poddaszu?
- Zespolenia okien dachowych
- Kolor profili okiennych
- Regulacja ilości światła na poddaszu
- Organizacja jasnych, przestronnych wnętrz
- Wykorzystaj nasze sposoby na doświetlenie poddasza
Okna dachowe: naturalne źródło światła
Dostęp do światła dziennego ma duże znaczenie. To dzięki niemu regulujesz swój rytm dobowy, organizm łatwiej się wybudza i w ciągu dnia zyskuje więcej energii. Jasne wnętrza sprzyjają koncentracji i poprawiają nastrój. Są też znacznie tańsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają częstego używania sztucznego oświetlenia. Właśnie dlatego warto zaprojektować poddasze w taki sposób, by było jasne i zawierało optymalną ilość przeszkleń przepuszczających naturalne światło. Jak uzyskać taki efekt? Bez wątpienia warto zamontować okna dachowe. W porównaniu do modeli fasadowych lepiej doświetlają wnętrze. Wynika to z montażu w połaci dachowej i większej ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli zainstalujesz je w odpowiednich miejscach, unikniesz cieni, które powodują powstawanie ciemnych stref w pomieszczeniach.
Ile okien zamontować na poddaszu?
Okna dachowe muszą być dopasowane do przestrzeni, jaką dysponujesz. Szacuje się, że 1m2 powierzchni okna doświetla od 8 do 10 m2 powierzchni poddasza. Powinieneś jednak uwzględnić również inne czynniki, które mają wpływ na ilość światła w pomieszczeniu. Warto rozważyć między innymi:
- Rozmieszczenie okien względem stron świata — okna instalowane od strony południowej wpuszczają więcej światła niż te zamocowane od strony północnej.
- Kąt nachylenia dachu — im większy kąt nachylenia dachu, tym lepsze, bardziej równomierne doświetlenie wnętrza i mniejsze ryzyko powstawania cieni.
- Funkcje pomieszczeń — biuro, kuchnia salon mogą wymagać większej liczby okien niż sypialnia lub poddasze nieużytkowe wykorzystywane jako domowy magazynek.
- Rodzaj okien — okna dachowe różnią się budową profili, wymiarami, pakietem szybowym, co może mieć wpływ na efektywność doświetlenia wnętrza.
Dobrym rozwiązaniem są na przykład wąskie profile okienne, dostępne w ofercie okien dachowych marki Velux. Szczególnie polecamy je osobom, które nie projektują poddasza od podstaw, lecz poddają je renowacji. W takiej sytuacji zmiana wymiarów okien często jest trudna i kosztowna. Można natomiast wymienić starą stolarkę okienną na nową, z węższymi profilami, które zapewniają większą ilość przeszkleń i lepszy dostęp do światła.
Zespolenia okien dachowych
W nowoczesnych aranżacjach poddaszy coraz częściej spotyka się zespolenia okien dachowych. Jest to połączenie grupy okien, montowanych w konfiguracji pionowej lub poziomej. Optycznie powiększa wnętrze, rozjaśnia je, zapewnia lepszy widok na świat zewnętrzny. Producenci proponują kołnierze uszczelniające typu kombi, ułatwiające instalację dwóch okien w konfiguracji jedno obok drugiego lub jedno pod drugim. Zazwyczaj montuje się je w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Przy dużej ilości przeszkleń szczególną uwagę zwróć na jakość pakietu szybowego. Powinien chronić wnętrza przed działaniem czynników zewnętrznych i być odporny na uszkodzenia. Najlepiej sprawdzają się energooszczędne okna z pakietem trzyszybowym, które nie dopuszczają do strat ciepła i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza.
Kolor profili okiennych
Jeśli zależy Ci na dobrze doświetlonym poddaszu, postaw na jasne profile okienne. Zapewniają lepsze rozproszenie światła, odbijają je, a nie absorbują, tak jak modele w ciemnych barwach. Sprawia to, że wnętrze wydaje się optycznie jaśniejsze, przestronniejsze. Aranżacja zyskuje lżejszy charakter. Dobrym rozwiązaniem są białe ramy okienne. Choć najczęściej kojarzone są z oknami PCV, występują także w wersji drewnianej, krytej poliuretanem. W każdym z wymienionych wyżej wariantów wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia. Zachowują swój kolor pomimo ekspozycji na promieniowanie UV. Możesz zamontować je w salonie, sypialni, gabinecie, ale też kuchni i łazience, ponieważ mają właściwości wodoodporne. Jasne profile świetnie sprawdzają się na poddaszach o niewielkim metrażu.
Regulacja ilości światła na poddaszu
Planując montaż okien dachowych, zastanów się nad akcesoriami do regulacji światła w pomieszczeniach. Twoje potrzeby mogą się zmieniać. Jasne wnętrze jest idealne do pracy, gotowania, wykonywania codziennych czynności. Jeśli jednak chcesz zasnąć, obejrzeć film lub razi Cię wpadające przez szybę słońce, warto mieć możliwość przyciemnienia poddasza. Wystarczy zamontować przesłony okienne, na przykład rolety zaciemniająco-plisowane, które łatwo dopasujesz do aktualnych potrzeb. Wybór tego typu akcesoriów jest bardzo szeroki. Zwolennicy jasnych, minimalistycznych wnętrz, chętnie wybierają rolety w kolorze białym lub beżowym. Mimo delikatnej barwy skutecznie blokują promienie słoneczne, ponieważ wykonane są z trwałych, grubych materiałów. Możesz też zdecydować się na rolety sterowane elektrycznie.
Organizacja jasnych, przestronnych wnętrz
To, czy Twoje wnętrze wydaje się jasne i przestronne, czy ciemne i ciasne, zależy nie tylko od ilości i rodzaju okien. Dużą rolę odgrywa organizacja i aranżacja poddasza. Unikaj bałaganu i chaosu. Postaraj się rozsądnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Ogranicz ilość mebli i odkrytych półek, na których często zbiera się kurz i niepotrzebne przedmioty. Wybieraj wyposażenie w jasnych, odbijających światło barwach. Ściany pomaluj w odcieniach bieli, beżu, delikatnych pasteli. Zwróć uwagę na sposób wykończenia sufitu i przestrzeni wokół okien dachowych. Najlepiej aplikować na nie matowe farby ceramiczne, które są odporne na zabrudzenia i zarysowania. Na dłużej zachowują estetyczny, schludny wygląd, a zarazem maskują niedoskonałości podłoża, które mogłaby podkreślać duża ilość naturalnego światła w pomieszczeniu.
Wykorzystaj nasze sposoby na doświetlenie poddasza
Już wiesz, jak skutecznie doświetlić poddasze. Wykorzystaj wyżej opisane metody, a w Twoim domu będzie dużo naturalnego światła. Wybierz odpowiednią stolarkę okienną, postaw na jasną paletę kolorystyczną i dobrą organizację przestrzeni. Śledź naszego bloga, a znajdziesz więcej inspiracji na zaprojektowanie komfortowego, nowoczesnego poddasza. Regularnie publikujemy nowe artykuły i przedstawiamy nowości z branży budowlanej.
FAQ
Jakie okna dachowe najlepiej doświetlają poddasze?
Najlepsze efekty doświetlenia poddasza uzyskasz dzięki zespoleniom okien z wąskimi profilami okiennymi. Montuj je od strony południowej. Warto zdecydować się na modele z białymi ramami, które odbijają światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Znajdziesz je w klasycznej wersji PCV lub drewnianej krytej poliuretanem.
Czym regulować ilość światła w pomieszczeniach?
W naszym sklepie znajdziesz różnorodne akcesoria do regulacji światła w pomieszczeniach. Możesz wybrać rolety wewnętrzne, na przykład modele zaciemniające, plisowane. Dużą popularnością cieszą się także rolety zewnętrzne ze sterowaniem elektrycznym oraz markizy chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.
Jak optycznie rozjaśnić poddasze?
Chcąc optycznie rozjaśnić poddasze, wybierz jasną paletę kolorystyczną. Białe, beżowe, kremowe ściany i sufit nie będą absorbować światła. Zadbaj o praktyczną organizację przestrzeni. Decyduj się na proste formy mebli, unikaj nadmiaru przedmiotów. W utrzymaniu czystego wnętrza przydatne będą farby o właściwościach plamoodpornych.
Monika Karpińska Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt. |
Przeczytaj także:
- Jak dobrać okna do wielkości pomieszczenia?
- Kryteria wyboru okna dachowego
- Wymiana okien dachowych: jak wybrać profesjonalnego dekarza?