Kryteria wyboru okna dachowego
Obecnie poddasze coraz częściej jest wykorzystywane jako część użytkowa domu. Nic dziwnego, zazwyczaj pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu są niezwykle przytulne, co sprawia, że chętnie w nich przebywamy. Okna dachowe dostarczają o wiele więcej naturalnego światła słonecznego niż tradycyjne okna fasadowe. Jakie są więc kryteria wyboru okna dachowego? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to sprawdź koniecznie w poniższym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Kryteria wyboru okna dachowego – optymalne doświetlenie poddasza.
- Sposób otwierania okna dachowego.
- Wentylacja pomieszczeń na poddaszu.
- Wielkość oraz przeznaczenie pomieszczenia
- Kąt nachylenia dachu.
Kryteria wyboru okna dachowego – optymalne doświetlenie poddasza
Pierwszym kryterium, jakim powinieneś się kierować się przy doborze okna połaciowego jest optymalne doświetlenie poddasza. Dostęp naturalnego światła zdecydowanie ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Korzystnie wpływa na energię i chęć podejmowania różnych wyzwań, które stawia przed Tobą dzień. Podnosi się również poziom koncentracji, łatwiej się skupić na zadaniach, jakie masz do wykonania w ciągu dnia.
Z tego względu podczas wyboru okien dachowych zwróć uwagę na to, by były one z dużymi przeszkleniami. Takie okna umożliwiają wówczas dopływ dużej ilości światła słonecznego do pomieszczeń. Warto również wiedzieć, że lepsze doświetlenie poddasza uzyskasz montując okna, które są umieszczone w różnych punktach dachu, niż takie, które są zgrupowane w jednym miejscu. Doskonałym rozwiązaniem będzie także zespolenie okien dachowych, czyli montaż kilku (najczęściej dwóch) okien obok siebie czy połączenie okien w tzw. zestaw kombi. Takie rozwiązanie zapewni nie tylko komfortowe poczucie przestrzeni, ale przede wszystkim zagwarantuje jeszcze więcej naturalnego światła słonecznego. Pozytywny wpływ na optymalne oświetlenie wnętrz ma także okno, które będzie zainstalowane, jak najwyżej od podłogi – wyżej zamontowane okna dachowe gwarantują równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz doskonałą widoczność przez okno.
Sposób otwierania okna dachowego
Okna montowane na poddaszu różnią się między sobą sposobem otwierania. Możesz wybierać spośród okien dachowych obrotowych, uchylno-obrotowych, okien o podwyższonej osi obrotu, okien wyłazowych lub kolankowych. Sposób otwierania jest tak ważny, ponieważ ma wpływ na wygodę użytkowania poddasza, a takie parametry jak rozmiar okna oraz wysokość montażu, decydują o kontakcie wzrokowym z otoczeniem. Okna dachowe obrotowe możesz obracać wokół osi poziomej lub pionowej. Możliwość ta ułatwia swobodną regulację naturalnego światła wpadającego przez okno oraz wentylacji pomieszczeń. Maksymalny kąt obrotu wynosi 180 stopni. Okna dachowe z otwieraniem uchylno-obrotowym, jak sama nazwa wskazuje, otwierasz na dwa sposoby – uchylnie za pomocą klamki umieszczonej u dołu lub obrotowo, zwalniając blokadę w górnej części skrzydła. Okna o podwyższonej osi obrotu to rodzaj okien dachowych, w których oś obrotu została podniesiona do ⅔ wysokości skrzydła. Dzięki temu możesz swobodnie wyglądać przez okno nie wychylając się przez nie. Okna wyłazowe to rodzaj wyłazów na dach. Warto wiedzieć, że obecnie w wyłazach stosuje się szyby termoizolacyjne, co powoduje, że swoją konstrukcją i wyglądem przypominają okna dachowe. Okna kolankowe możesz zamontować na ściance kolankowej, czyli ścianie pionowej poddasza. Stanowią one swoiste przedłużenie okien dachowych, co sprawia, że do pomieszczeń przedostaje się jeszcze więcej naturalnego światła.
Wentylacja pomieszczeń na poddaszu
Niestety wilgoć z łatwością przedostaje się do wnętrz. Szczególnie, gdy na poddaszu zlokalizowane są takie pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka. Dlatego tak istotna jest możliwość wietrzenia pomieszczeń oraz wspomaganie pracy wentylacji grawitacyjnej. Do okien dachowych, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci należą okna wykonane z PCV oraz z drewna pokrytego poliuretanem. Do wyboru mamy okna z systemem wentylacji lub z opcją mikrouchylenia, co umożliwia przewietrzenie wnętrz na poddaszu.
Wielkość oraz przeznaczenie pomieszczenia
Mając na uwadze przeznaczenie wnętrza zastanów się nad doborem okna dachowego pod względem materiału, z jakiego okno zostało wykonane. W sklepie Portal Okienny znajdziesz szeroki wybór okien drewnianych, drewniano-poliuretanowych, a także z PVC. Wszystkie te okna są wysokiej jakości i pochodzą od renomowanych producentów. Warto wiedzieć, że okna dachowe drewniane oraz z PVC świetnie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, okna drewniane pokryte poliuretanem, jak już wcześniej było wspomniane, to znakomity wybór do pomieszczeń narażonych na wilgoć.
Przy doborze okien dachowych musisz także wyliczyć ich ilość, jaka będzie Ci potrzebna w poszczególnych pomieszczeniach oraz rozmiar wszystkich okien, które planujesz zamontować. Z tego względu powinieneś znać wielkość oraz przeznaczenie danego pomieszczenia. W pomieszczeniach użytkowych poddasza stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w pomieszczeniach nieużytkowych, w których jednak wymagane jest światło słoneczne, co najmniej 1:12. Warto również wiedzieć, że mniejsza ilość zamontowanych okien dachowych daje punktowe oświetlenie, natomiast większa – doprowadza więcej naturalnego światła do pomieszczenia.
Kąt nachylenia dachu
Ostatnim, jednak nie mniej ważnym, kryterium wyboru okna dachowego jest kąt nachylenia dachu. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego doświetlenia pomieszczenia, a także pod względem wygody obsługi i użytkowania okien. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokość okna powinna być większa, a im wyżej okno jest zamontowane, tym lepiej oświetla poddasze i wygodniej je obsługiwać. Standardowo dachy skośne powinny mieć od 15 do 90 stopni nachylenia względem podłoża. W tzw. dachach płaskich, które posiadają kąt nachylenia od 2 do 15 stopni, możesz zamontować okna do dachu płaskiego. W sklepie Portal Okienny oferujemy zarówno standardowe okna dachowe, od takich producentów jak Fakro, Velux, Roto, Rooflite+, Magnetic Neo, Skyfens, Okpol oraz Dakea, a także okna przeznaczone do dachów płaskich, (Fakro, Velux).
FAQ
Jakie znaczenie ma optymalne doświetlenie poddasza przy wyborze okna dachowego?
Optymalne doświetlenie poddasza ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, zwiększa energię, koncentrację, a przez to łatwość wykonywania codziennych zadań.
Jak różnice w sposobie otwierania okna dachowego wpływają na użytkowanie poddasza?
Sposób otwierania okna dachowego decyduje o wygodzie użytkowania poddasza oraz umożliwia kontakt wzrokowy z otoczeniem. Znaczenie mają również takie parametry jak rozmiar okna i wysokość montażu.
Dlaczego kąt nachylenia dachu jest istotnym kryterium przy wyborze okna dachowego?
Kąt nachylenia dachu wpływa na prawidłowe doświetlenie pomieszczenia oraz wygodę obsługi okna.
Anna Adamczyk Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan. |