Jak dobrać okna do wielkości pomieszczenia?
Dokonując wyboru okna dachowego, zazwyczaj koncentrujemy się na jego parametrach. Przede wszystkim jest to współczynnik przenikania ciepła, rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane (drewno, PVC lub drewno pokryte poliuretanem). Niezwykle istotnym aspektem, który musimy również wziąć pod uwagę jest wielkość pomieszczenia, w którym okno będzie zamontowane. Jak dobrać okno do wielkości pomieszczenia? Na jakiej wysokości należy je zamontować? Jak duże powinno być okno dachowe i ile okien na poddaszu powinniśmy zainstalować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak dobrać okno do wielkości pomieszczenia?
- Okna dachowe a powierzchnia podłogi.
- Jaka powinna być szerokość okien dachowych?
- Podsumowanie.
Jak dobrać okno do wielkości pomieszczenia?
Wybór okien, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość pomieszczenia, przebiega według pewnych ustalonych zasad. Otóż powierzchnia okien w budynku mieszkalnym zgodnie z przepisami powinna wynosić 1:12 w stosunku do powierzchni podłogi. W łazienkach oraz pomieszczeniach takich, jak garderoba, stosunek okien do podłogi nieco się różni i wynosi 1:15. Warto jednak mieć świadomość, że przez okna dachowedo wnętrza przedostaje się o 40% więcej światła, niż w przypadku okien fasadowych. Jest to spowodowane innym kątem padania promieni słonecznych.
Ponadto wybór wielkości okna dachowego powinien być uwarunkowany kątem nachylenia dachu. Im jest on większy, tym okno powinno być mniejsze. Należy również wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. Przy oknach umieszczonych wysoko, czyli połaciowych, może się okazać, że swobodne wyjrzenie przez okno będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Okna dachowe a powierzchnia podłogi
Zasada, którą stosuje się w kontekście okien dachowych mówi, że 1 m2 przeszklenia powinien naświetlać 8–10 m2 podłogi. Szczególnie ważne jest jednak uwzględnienie nie tylko całkowitych wymiarów okna, ale przede wszystkim powierzchni szyby. Przy 12 m2 powierzchni i oknie o wymiarach 78×140 cm, gdzie całkowita jego powierzchnia wynosi 1,09 m2, a przeszklenia 0,72 m2, aby odpowiednio doświetlić pomieszczenie, konieczne będzie zamontowanie dwóch okien dachowych. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju okna połaciowego – uchylnego, obrotowego, obrotowo-uchylnego, rozwieranego i kolankowego. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że coraz częściej produkuje się okna, które posiadają cienką ramę, a więc ich przeszklenie jest znacznie większe niż przy tradycyjnych oknach, co często może mieć wpływ na decyzję, czy w pomieszczeniu niezbędne są dwa czy jedno okno. Rodzaj okna, kolor, kształt i parametry techniczne, a także wielkość należy odpowiednio dopasować do metrażu pomieszczenia w celu zapewnienia odpowiedniego doświetlenia wnętrza. Należy pamiętać, że im wyżej będzie zamontowane okno dachowe, tym bardziej równomiernie będzie doświetlało pomieszczenie. Z tego względu tak istotne jest, by mieć na uwadze fakt, by nie było ono zamontowane niżej niż 80 cm od podłogi. Nie możemy jednak umiejscowić okna zbyt nisko lub zbyt wysoko – w pierwszym przypadku byłoby niewygodnie korzystać z różnego rodzaju komód, sof lub niskich łóżek ustawionych pod oknem – w drugim wręcz niemożliwe wyjrzenie lub sterowanie oknem. Dolna krawędź okna nie powinna znajdować się wyżej niż 150 cm od podłogi. Od wysokości okna uzależniony jest również wybór otwierania – górny lub dolny. Okno otwierane dołem powinno być zamontowane od poziomu 130-150 cm, zaś z górnym otwieraniem, 80-130 cm.
Szerokość okien dachowych
Równie istotna jest szerokość okien dachowych. Uzależniona jest często od rozstawu krokwi. Można jednak tę kwestię ominąć stosując tzw. „wymiany”, czyli belki poziome umiejscowione w odległości 30-50 cm zarówno od dolnej, jak i górnej krawędzi okna. Warto już na etapie budowy więźby dachowej podjąć decyzję, gdzie chcemy mieć usytuowane okna połaciowe.
Jak dobrać okno do wielkości pomieszczenia? Podsumowanie
Ilość oraz wielkość okien uzależniamy od tego, w jakim pomieszczeniu mają być zamontowane. Innymi słowy – jakiej wielkości jest dane pomieszczenie i jakie posiada ono ograniczenia (pochylenie dachu, wysokość ścianki kolankowej i rozstaw krokwi). Ze względu na to, że zbyt długie okno połaciowe może być niewygodne, stosuje się zazwyczaj ich większą ilość. Poza tym okna usytuowane obok siebie korzystnie wyglądają. Warto też zawczasu rozsądnie rozplanować umiejscowienie okien w pomieszczeniu i zastanowić się np. które z pomieszczeń na poddaszu chcemy bardziej doświetlić. Jak już wiemy, okna dachowe oferują nam znacznie więcej światła słonecznego niż okna fasadowe (ścienne). Znajdują się one pod kątem do całej powierzchni pokoju i są skierowane bezpośrednio ku górze. Dlatego w pomieszczeniach z oknami połaciowymi jest zdecydowanie dłużej jasno i wpada przez nie więcej naturalnego światła słonecznego.
FAQ
Jak dobrać wielkość okna do pomieszczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, powierzchnia okien w budynku mieszkalnym powinna wynosić 1:12 w stosunku do powierzchni podłogi, choć w niektórych pomieszczeniach stosunek ten może wynosić 1:15 (w łazienkach lub garderobach).
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy doborze wielkości okna dachowego?
Przy doborze wielkości okna dachowego należy uwzględnić kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej oraz zasadę, że 1 m² przeszklenia powinien naświetlać 8–10 m² podłogi.
Jakie są zalecenia dotyczące umiejscowienia okna dachowego w pomieszczeniu?
Okno dachowe powinno być zamontowane nie niżej niż 80 cm od podłogi, ale nie wyżej niż 150 cm, z uwzględnieniem wyboru otwierania (górnego lub dolnego) zależnie od wysokości zamontowania. Dodatkowo, szerokość okien dachowych może być uzależniona od rozstawu krokwi, choć można stosować tzw. "wymiany".
Autor: Natalia Dreszler (red. Anna Adamczyk)