Okno dachowe – jak je zamontować by było legalne?

2024-02-05
Okno dachowe – jak je zamontować by było legalne?

Podczas planowania wstawienia okna dachowego zastanawiamy się jak to zrobić, by było to zgodne z prawem budowlanym. Tutaj może nas napotkać dylemat czy wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu, czy też należy wystąpić o pozwolenie. Wyjaśniamy wątpliwości w tym artykule.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Najważniejszych informacji o tym, jak legalnie zamontować okno dachowe
  2. Czym różni się pozwolenie o montażu okna dachowego od zgłoszenia
  3. Poznasz ofertę okien dachowych sklepu internetowego Portal Okienny


okna dachowe

Legalny montaż okien dachowych – najważniejsze informacje

Przepisy prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U 156/6 poz 1118 z poźn. Zmianami art.29) dokładnie regulują wymogi wstawiania okien dachowych.

Powinniśmy rozpatrzyć dwa potencjalne przypadki. Pierwszy to taki, gdy chcemy zamontować zupełnie nowe okno dachowe w miejscu, gdzie wcześniej w ogóle go nie było. Drugi przypadek natomiast to sytuacja, gdy wcześniej był już otwór okienny w dachu i chcemy tylko skorzystać z niego w celu montażu okna dachowego.

  • Podczas budowy domu i wstawienia w nim okien dachowych wymagane jest zgłoszenie razem z projektem oraz uzyskanie pozwolenia. Takim dokumentem będzie w tej sytuacji projekt architektoniczny z odnotowanymi wnękami okiennymi.
  • Jeśli decydujemy się na montowanie okien dachowych w istniejącej już nieruchomości, to według prawa jest to przebudowa budynku. Jeżeli zamierzasz wstawiać okna w nowym miejscu w dachu, by niwelować dźwięki z zewnątrz lub z małego okna chcesz wstawić balkonowe, to te czynności trzeba zgłosić i następnie według projektu można planować dalsze prace.
  • Jeśli otwory w dachu już istnieją i chcesz wymienić okna na nowe, to według prawa taki remont nie wymaga pozwoleń czy też zgłoszeń. Wstawianie okien w gotowe otwory lub wymiana ze starych okien na nowe nie jest problematyczne, jeśli chodzi o zgłaszanie.
  • Jeśli budynek jest objęty nadzorem konserwatora zabytków i chcesz wstawić tam nowe okna, to musisz uzyskać pozwolenie.
  • Jeśli planujesz zmiany w poddaszu i chcesz przekształcić je z miejsca, w którym wcześniej nie było okna, na poddasze użytkowe, wtedy również jest wymagana zgoda.

okna dachowe

Pozwolenie czy zgłoszenie? Czym różnią się te dwie formy prawne?

Pozwolenie jest wydane przez odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej. Jest to właściwy dokument, który potwierdza pozwolenie na budowę. Takie zgłoszenie składamy sami, ponieważ zależy nam na zmianach w istniejącym już budynku. Gotowe dokumenty dostarczamy do właściwego organu. Zgłoszenie jest darmowe, ale musimy pamiętać o jego pobraniu.

Pamiętajmy o tym, że jeśli mamy wątpliwości związane z budową czy montażem okien dachowych, to zawsze możemy dowiedzieć się u źródła, czy są wymagane odpowiednie dokumenty, czy też nie. To czy urząd wymaga od nas dokumentacji, może być zależne od sytuacji. Jest to uzależnione od warunków zabudowy lub od dokumentów, które powstały wcześniej.


okna dachowe

Okna dachowe w ofercie sklepu internetowego Portal Okienny

W naszej ofercie znajdziesz okna dachowe wielu rodzajów, w tym okna drewniane oraz plastikowe, okna z z kołnierzem płaskim lub falistym. Posiadamy je w różnych rozmiarach dopasowanych do Twoich potrzeb. Oferujemy okna dachowe takich marek jak m.in.: Fakro, Velux, Rooflite+, Roto.

Wszystkie oferowane okna połaciowe są wysokiej jakości, trwałe oraz cechują się intuicyjnym użytkowaniem. Systemy okienne z naszej oferty wyróżniają się wysokim poziomem izolacji cieplnej i akustycznej, profesjonalnym wykonaniem oraz estetycznym wykończeniem.

Legalny montaż okien dachowych – to musisz wiedzieć

Podczas planowania montażu okien dachowych, konieczne jest zwrócenie uwagi na przepisy prawa budowlanego, które określają, czy wymagane jest zgłoszenie, czy pozwolenie. Montaż nowych okien w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było lub przekształcanie poddasza w przestrzeń użytkową wymaga uzyskania pozwolenia. Natomiast wymiana istniejących okien na nowe w tych samych otworach nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia, chyba że budynek jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

Autor: Katarzyna Śmiałek (red. Marcin Turski-Kępka)


Przeczytaj także:

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-27
Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
2023-03-30
Polecam
pixel