2023-11-30

Wymagania dla okien dachowych w 2023 roku

Planując budowę domu bądź remont już posiadanego, musimy pamiętać, że zamontowane w nim okna dachowe muszą być zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi. Obecnie obowiązujące przepisy pochodzą z roku 2021. Od tego roku możliwe jest instalowanie wyłącznie okien energooszczędnych. Od kilku lat w prawie budowlanym istnieją zapisy, które mówią o tym, że okna muszą posiadać dobrą izolację termiczną. Wynika to z Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE, która wprowadziła te wymogi w 2014 roku do naszego kraju. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której domy nie będą potrzebowały już tyle energii do ogrzewania. Właściwym celem tej dyrektywy jest całkowite zminimalizowanie potrzebnej energii. W przepisach tych znajdziemy informację o energii pierwotnej (EP), która mówi o zapotrzebowaniu budynku na energię ze źródeł nieodnawialnych, oraz o współczynniku przenikania ciepła (U), przez przegrody zewnętrzne. Każdy z tych parametrów w roku 2021 został zrównany z tymi, które charakteryzują domy jako w pełni energooszczędne. Oznacza to, że wymagania dla okien, określane również jako WT 2021, zmuszają inwestorów do montowania tzw. ciepłych okien. Co za tym idzie, współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien dachowych nie może przekraczać 1,1 W/(m2·K), a w przypadku okien fasadowych 0,9 W/(m2·K).

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego skończył się czas dla okien dwuszybowych;
 2. Kto powinien stosować się do nowych przepisów;
 3. Jak polski rynek stolarki okiennej radzi sobie z nowymi przepisami.


okna dachowe

Koniec z oknami dwuszybowymi

To, w jaki sposób skonstruowany jest pakiet szybowy, wpływa na współczynnik przenikania ciepła. Aby okna mogły wpasować się w przepisy budowlane ustanowione w 2021 roku, powinny być wyposażone w trzy szyby, ponieważ wówczas wartość współczynnika będzie wynosiła maksymalnie 1,1 W/(m2·K, czyli tyle, ile jest wymagane. Pakiety dwuszybowe nie są w stanie spełnić już tych norm. Sama ilość szyb jednak nie wystarczy. Znaczenie ma również gaz, który występuje pomiędzy szybami. W przypadku okien WT 2021, pomiędzy szybami powinien występować argon. Jeśli interesuje nas budownictwo pasywne, wówczas wskazane są pakiety czteroszybowe, które posiadają bardzo wysoki standard energooszczędności. Warto również pomyśleć o oknach, posiadających powłoki niskoemisyjne, ponieważ wpływają one na lepszą izolacyjność cieplną. Ponadto wpływ na izolacyjność mają również ramy okienne, które w oknach energooszczędnych są grubsze. Ich współczynnik przenikania ciepła nie może być niższy niż 1,0 W/(m2.K).

  Kto powinien stosować się do nowych przepisów?

  Przepisy budowlane z 2021 roku obowiązują przede wszystkim osoby, które rozpoczęły budowę domu począwszy od roku 2021. Dotyczy to również osób, które będą przeprowadzały modernizację budynków. Jednak w tym przypadku mogą one liczyć na dofinansowanie np. z programu Czyste Powietrze. Jeśli ktoś wybudował dom przed rokiem 2021, nie musi obawiać się dodatkowych kosztów związanych z zakładaniem okien trzyszybowych, ponieważ osób tych przepisy te nie dotyczą.

   okna dachowe

   Polski rynek okien a przepisy prawa budowlanego w 2023 roku

   Zapoznając się z obowiązującymi obecnie przepisami budowlanymi, nasuwa się pytanie, w jaki sposób przygotowany na zmiany jest polski rynek okienny. Widzimy jednak, że nie na się czego obawiać, ponieważ producenci obserwują i analizują zmiany na rynku okien dachowych, na które reagują ze znaczącym wyprzedzeniem, dzięki czemu nawet przy dynamicznie zmieniającym się prawie budowlanym, okna dachowe wpasowują się idealnie w wytyczne stawiane przez odpowiedzialne za to instytucje. Jedynym problemem, z którym borykają się producenci, jest fakt, że wymogi dotyczące termoizolacji, powinny być spełnione przez każde okno. O ile w dużych oknach nie ma większego problemu, aby współczynnik izolacji ciepła posiadał odpowiedni poziom, o tyle w małych oknach dachowych uzyskanie tego parametru może być dość utrudnione. Potwierdzają oni, że aby współczynnik ten mógł być osiągnięty, wymagane są pakiety trzyszybowe lub czteroszybowe.

    FAQ

    Dlaczego dwuszybowe okna nie spełniają już nowych standardów?

    Od 2021 roku, okna muszą spełniać wyższe standardy izolacji termicznej zgodnie z Dyrektywą Europejską i polskim prawem budowlanym. Dwuszybowe okna nie są w stanie osiągnąć wymaganego współczynnika przenikania ciepła, który dla okien dachowych wynosi maksymalnie 1,1 W/(m2·K), a dla fasadowych 0,9 W/(m2·K). Nowe okna powinny być trzyszybowe, ewentualnie czteroszybowe dla budynków pasywnych, i zawierać argon między szybami oraz specjalne powłoki niskoemisyjne dla lepszej izolacji.

    Kto powinien stosować się do nowych przepisów dotyczących okien?

    Nowe przepisy obowiązują wszystkich, którzy rozpoczęli budowę domu po 2021 roku lub przeprowadzają modernizację budynków. Osoby modernizujące mogą liczyć na dofinansowanie, np. z programu "Czyste Powietrze". Użytkownicy, którzy zbudowali domy przed 2021 rokiem, nie są objęci tymi przepisami i nie muszą martwić się o dodatkowe koszty związane z instalacją okien trzyszybowych.

    Jak polski rynek okienny dostosował się do nowych przepisów?

    Polski rynek okienny dobrze przygotował się do zmian w przepisach. Wielu producentów wprowadziło nowe normy jeszcze przed 2021 rokiem. Głównym wyzwaniem jest spełnienie wymagań termoizolacyjnych we wszystkich rodzajach okien, szczególnie w mniejszych, gdzie osiągnięcie odpowiedniego współczynnika izolacji ciepła może być trudniejsze. Producenci potwierdzają, że wymagane są okna trzyszybowe lub czteroszybowe, aby osiągnąć te normy.


    Autor: Małgorzata Buchkovska (red. Marcin Turski-Kępka)
    Małgorzata Buchkovska
    Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.


    Przeczytaj także:

     

     

     


    Zaufane Opinie IdoSell
    4.69 / 5.00 423 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-05-01
    Super okno
    2023-03-25
    Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
    pixel