2017-09-08 Dobór odpowiedniego kołnierza do pokrycia dachowego | ||||
Podstawową funkcją kołnierza jest połączenie okna dachowego z połacią dachową. To dzięki niemu możliwe jest stworzenie skutecznej ochrony przed przenikaniem deszczu oraz śniegu do wnętrza budynku.
Jego obecność jest konieczna, aby możliwe było właściwie zamontowanie okna w połaci dachowej. Odpowiednio zaprojektowane kołnierze, wykonane z trwałych i odpornych na wpływ czynników pogodowych pozwalają na stworzenie trwałego oraz szczelnego połączenia okna z pokryciem dachowym. To one odpowiedzialne są za odprowadzanie wody poza oknem, jak też zabezpieczają przed wiatrem. Kołnierze stosuje się do wszystkich rodzajów okien dachowych. Kołnierze najczęściej wykonuje się z aluminium, materiału, który jest lekki i jednocześnie bardzo wytrzymały, a co najważniejsze, nie niszczeje i nie traci swoich właściwości na skutek oddziaływania na niego deszczu, promieniowania UV bądź też niskich i wysokim temperatur.
Najczęściej stosowanymi w naszym kraju są kołnierze faliste do dachówki falistej, gdyż to właśnie ona odgrywa dominującą rolę we współczesnym budownictwie. W tym przypadku niezwykle istotna jest znajomość wysokości fali dachówki. Jest to różnica wysokości pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem. Kołnierz musi posiadać odpowiedni fartuch uszczelniający, który wywijany jest na połać dachową. W przypadku papy bądź też gontu konieczne jest zastosowanie kołnierza, który jest dedykowany do pokryć płaskich. Na rynku dostępne są również kołnierze do dachówki wysokoprofilowanej, dachówki karpiówki i blachy panelowej. Najważniejsze, aby kołnierz został dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego, gdyż tylko wtedy zapewni oknom dachowym właściwą szczelność. Sprawdź także nasze artykuły tłumaczące jak uszczelnić okno dachowe i jakie okna dachowe najlepiej wybrać. Autor: Natalia Dreszler |