2017-09-08

Dobór odpowiedniego kołnierza do pokrycia dachowego

Podstawową funkcją kołnierza jest połączenie okna dachowego z połacią dachową. To dzięki niemu możliwe jest stworzenie skutecznej ochrony przed przenikaniem deszczu oraz śniegu do wnętrza budynku.
Kołnierz uszczelniający jest niezbędny praktycznie w każdym przypadku. Szacuje się, że tylko w ok. 5% budynków, najczęściej przy blasze na rąbek, można z niego zrezygnować. Kołnierz dobieramy do okna na podstawie kształtu i rodzaju pokrycia dachowego.


 Funkcje kołnierza uszczelniającego

Funkcje kołnierza uszczelniającego

Jego obecność jest konieczna, aby możliwe było właściwie zamontowanie okna w połaci dachowej. Odpowiednio zaprojektowane kołnierze, wykonane z trwałych i odpornych na wpływ czynników pogodowych pozwalają na stworzenie trwałego oraz szczelnego połączenia okna z pokryciem dachowym. To one odpowiedzialne są za odprowadzanie wody poza oknem, jak też zabezpieczają przed wiatrem. Kołnierze stosuje się do wszystkich rodzajów okien dachowych. Kołnierze najczęściej wykonuje się z aluminium, materiału, który jest lekki i jednocześnie bardzo wytrzymały, a co najważniejsze, nie niszczeje i nie traci swoich właściwości na skutek oddziaływania na niego deszczu, promieniowania UV bądź też niskich i wysokim temperatur.


Rodzaje kołnierzy

Rodzaje kołnierzy

Najczęściej stosowanymi w naszym kraju są kołnierze faliste do dachówki falistej, gdyż to właśnie ona odgrywa dominującą rolę we współczesnym budownictwie. W tym przypadku niezwykle istotna jest znajomość wysokości fali dachówki. Jest to różnica wysokości pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem. Kołnierz musi posiadać odpowiedni fartuch uszczelniający, który wywijany jest na połać dachową. W przypadku papy bądź też gontu konieczne jest zastosowanie kołnierza, który jest dedykowany do pokryć płaskich. Na rynku dostępne są również kołnierze do dachówki wysokoprofilowanej, dachówki karpiówki i blachy panelowej. Najważniejsze, aby kołnierz został dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego, gdyż tylko wtedy zapewni oknom dachowym właściwą szczelność.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel