2017-09-08

Dobór odpowiedniego kołnierza do pokrycia dachowego

Podstawową funkcją kołnierza jest połączenie okna dachowego z połacią dachową. To dzięki niemu możliwe jest stworzenie skutecznej ochrony przed przenikaniem deszczu oraz śniegu do wnętrza budynku.
Kołnierz uszczelniający jest niezbędny praktycznie w każdym przypadku. Szacuje się, że tylko w ok. 5% budynków, najczęściej przy blasze na rąbek, można z niego zrezygnować. Kołnierz dobieramy do okna na podstawie kształtu i rodzaju pokrycia dachowego.


 Funkcje kołnierza uszczelniającego

Funkcje kołnierza uszczelniającego

Jego obecność jest konieczna, aby możliwe było właściwie zamontowanie okna w połaci dachowej. Odpowiednio zaprojektowane kołnierze, wykonane z trwałych i odpornych na wpływ czynników pogodowych pozwalają na stworzenie trwałego oraz szczelnego połączenia okna z pokryciem dachowym. To one odpowiedzialne są za odprowadzanie wody poza oknem, jak też zabezpieczają przed wiatrem. Kołnierze stosuje się do wszystkich rodzajów okien dachowych. Kołnierze najczęściej wykonuje się z aluminium, materiału, który jest lekki i jednocześnie bardzo wytrzymały, a co najważniejsze, nie niszczeje i nie traci swoich właściwości na skutek oddziaływania na niego deszczu, promieniowania UV bądź też niskich i wysokim temperatur.


Rodzaje kołnierzy

Rodzaje kołnierzy

Najczęściej stosowanymi w naszym kraju są kołnierze faliste do dachówki falistej, gdyż to właśnie ona odgrywa dominującą rolę we współczesnym budownictwie. W tym przypadku niezwykle istotna jest znajomość wysokości fali dachówki. Jest to różnica wysokości pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem. Kołnierz musi posiadać odpowiedni fartuch uszczelniający, który wywijany jest na połać dachową. W przypadku papy bądź też gontu konieczne jest zastosowanie kołnierza, który jest dedykowany do pokryć płaskich. Na rynku dostępne są również kołnierze do dachówki wysokoprofilowanej, dachówki karpiówki i blachy panelowej. Najważniejsze, aby kołnierz został dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego, gdyż tylko wtedy zapewni oknom dachowym właściwą szczelność.

Sprawdź także nasze artykuły tłumaczące jak uszczelnić okno dachowejakie okna dachowe najlepiej wybrać.Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel