Czyszczenie filtra powietrza w oknach dachowych. Jak to zrobić?

2022-09-23
Czyszczenie filtra powietrza w oknach dachowych. Jak to zrobić?

 

O trwałości okien dachowych w dużej mierze powinna decydować ich jakość. Jednak jako właściciel poddasza także możesz wpłynąć na okres ich użytkowania. Prawidłowa konserwacja i serwis okien dachowych mogą sprawić, że wybrane modele będą służyć Ci przez wiele lat. Nie da się ukryć, że ten rodzaj okien wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie nie tylko opowiemy o tym, jak wyczyścić filtr powietrza w oknach dachowych, ale także napiszemy kilka słów o ich konserwacji. Jesteś ciekaw, co mamy do powiedzenia? Zachęcamy do przeczytania całego wpisu.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy czyszczenie okna dachowego jest trudne?
  2. W jaki sposób pielęgnować okna dachowe?
  3. Jak wyczyścić filtr powietrza w oknach dachowych?

filtr powietrza do okna dachowego

Czy czyszczenie okna dachowego jest trudne?

Przed zakupem okien dachowych, potencjalni użytkownicy zastanawiają się nad tym, czy ich czyszczenie jest trudne. Okazuje się, że trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaki model okna dachowego wybrałeś na swoje poddasze. Musisz wiedzieć, że najtrudniejsze do mycia i czyszczenia są okna dachowe uchylne. Zdecydowanie szybciej umyjesz okna dachowe obrotowe. Dzieje się tak dlatego, że w tym drugim modelu skrzydło okienne można swobodnie obrócić o 180°, dzięki czemu mamy bezproblemowy dostęp do zewnętrznego przeszklenia.

zestaw naprawczy FAKRO

W jaki sposób pielęgnować okna dachowe?

Jedną a największych zalet okien dachowych, za którą ceni je większość użytkowników, jest duża powierzchnia, przez którą wpuszczają promienie słoneczne. Warto jednak mieć na uwadze, że wraz z tą zaletą idzie także wada — częste zabrudzenia zewnętrznych szyb. Musisz wiedzieć, że bez względu na to, czy opady deszczu są intensywne, czy raczej łagodne, na oknach dachowych zawsze pojawią się spadające krople.

Montaż okien dachowych pod określonym kątem sprawia, że zawsze zatrzymuje się na nich śnieg, czy spadające z drzew liście. Dlatego też, tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja okien dachowych, która sprawi, że przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnymi przeszkleniami.

kobieta otwiera okno, aby wyjąć i wyczyścić filtr powietrza

W trosce o stan okien dachowych ich właściciel musi regularnie usuwać zalegający śnieg, a także inne zabrudzenia, które mogą zbierać się na ich powierzchni. Szczególną uwagę należy poświęcić oczyszczeniu kołnierza, który znajduje się dookoła okna dachowego. Regularne czyszczenie (przynajmniej raz w roku) sprawi, że woda będzie odpływać, dzięki czemu nie przedostanie się pod pokrycie dachowe, co w konsekwencji może doprowadzić do zalania pomieszczenia.

Myjąc skrzydła i profile okienne, wykorzystać miękką szmatkę oraz delikatne detergenty bez dodatku kwasów, substancji ścierających i rozpuszczalników. Jeśli w jakikolwiek sposób naruszysz powierzchnię okna dachowego, może to spowodować obniżenie jego szczelności.

wyjmowanie filtra powietrza

Jak wyczyścić filtr powietrza w oknach dachowych?

Filtr powietrza w oknie dachowym jest jednym z ważniejszych elementów. Musisz pamiętać, że konieczne jest jego regularne czyszczenie lub wymiana (jeśli zauważysz znaczne zabrudzenie lub jego zużycie). Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zachowa swoje właściwości.

Filtr powierza w oknach dachowych, zatrzymuje przenikanie kurzu, owadów oraz innych zanieczyszczeń do wnętrza. Kiedy wyjmiesz go ze skrzydła okna, z powodzeniem wyczyścisz go odkurzaczem lub umyjesz w wodzie z dodatkiem detergentu.

Chcąc wyjąć tę część ze skrzydła, musisz obrócić je o 180° i zablokować w pozycji do mycia. Teraz bez problemu możesz wyciągnąć filtr z prowadnicy.

Jeśli zależy Ci na wymianie starego elementu na nowy, koniecznie zaopatrz się w zestaw naprawczy, np. marki VELUX, który do oferowanych okien proponują producenci.

Poniżej przedstawimy film, w którym krok po kroku marka VELUX przedstawiła, jak wymienić filtr powietrza w oknie dachowym na nowy:

Podsumowanie

Każde okno dachowe wymaga regularnej konserwacji i serwisu. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że przez wiele lat będzie działało bez zarzutu. Pamiętaj, że czyszczenie filtra powietrza to nie jedyne zadanie, jakie Cię czeka. Do pozostałych obowiązków należy regularne sprawdzanie uszczelek i naprawa ubytków, jeśli się pojawiły. Nie bez znaczenia jest także, regularne oliwienie zawiasów i sprawdzanie okuć okiennych.

Pamiętaj, że są to najważniejsze zadania, jednak prawidłowa pielęgnacja okien dachowych zależy od tego, jakie modele zamontowano w Twoim domu.

wkładanie nowego filtra powietrza

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Polecam
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel