2021-04-08

Dlaczego warto wymienić okna dachowe na poddaszu?

Jak wszystko inne w naszym domu, okna dachowe na poddaszu również z czasem się zużywają i wymagają wymiany na nowe. Okna zamontowane kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat wcześniej były produkowane i montowane w innym standardzie i innych normach. Aktualnie mogą być już przestarzałe, przez co nie będą dobrze utrzymywać ciepła w domu. Jak wiadomo, na poddaszu podczas niskich temperatur jest najchłodniej. Latem z kolei jest to miejsce, w którym jest najgoręcej. Aby komfortowo korzystać z pomieszczeń, które się tam znajdują, należy zachować w tym miejscu odpowiednią temperaturę. Podczas generalnego remontu warto o tym pamiętać i korzystając z okazji, wymienić okna na nowe. Jeśli jednak przebywanie na poddaszu nie zapewnia nam odpowiedniego komfortu, także warto to zrobić bez trwającego aktualnie remontu.


Z artykułu dowiesz się:

 • co daje wymiana okien dachowych na nowe
 • w jaki sposób możemy wymienić okna dachowe
 • jak wygląda wymiana okien z zachowaniem wnęki okiennej
 • jak wygląda wymiana okien z częściowym zachowaniem wnęki okiennej
 • jak wygląda wymiana okien z wykonaniem nowej wnęki okiennej

 • okna dachowe, wymiana okien dachowych, kiedy wymienić okna dachowe na poddaszu, montaż nowych okien dachowych

  Co daje wymiana okien dachowych na nowe?

  Jeśli zastanawiamy się nad wymianą starych okien, ale nie do końca jesteśmy co do tego przekonani, warto wspomnieć o tym, jakie korzyści daje nam wymiana okien dachowych.

  • Nowoczesny wygląd pomieszczenia – jeśli okna, które mamy zamontowane mają już swoje lata, to z całą pewnością nie prezentują się najlepiej. Wraz z upływem czasu ramy okien żółkną lub wyglądają na wyblakłe. Jeśli zostały zamontowane kilkadziesiąt lat temu, można czasem na nich także dostrzec delikatnie łuszczącą się powierzchnię. Na szybach z kolei mogą znajdować się zabrudzenia, których nie da się domyć żadnym środkiem chemicznym. Nowe okna zapewnią poddaszu schludny i estetyczny wygląd.
  • Spełnienie aktualnych norm – z roku na rok przepisy dotyczące montażu czy wymiaru okien się zmieniają. Jeśli więc planujesz wymianę okien dachowych na nowe, musisz wziąć pod uwagę obowiązujące normy w prawie budowlanym. Wymiana okien na nowe, zwłaszcza przez specjalistów, a nie na własną rękę, zapewni nam dostosowanie się do obowiązujących przepisów.
  • Zmniejszenie hałasu dochodzącego z otoczenia zewnętrznego – Szczelne okna podwyższą komfort użytkowania poddasza ze względu na obniżenie ilości przedostającego się do środka hałasu. Jest to szczególnie ważny aspekt w momencie, gdy na poddaszu znajduje się sypialnia lub pokój dla dziecka.
  • Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu – stare lub niewłaściwie zamontowane okna mogą powodować utratę ciepła. Na poddaszu szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, ponieważ jest to miejsce w całym domu najbardziej wystawione na zmienne warunki atmosferyczne. Nowe okna mogą zapewnić nawet o 40% lepszy komfort termiczny.

  W jaki sposób możemy wymienić okna dachowe?

  Decydując się na wymianę okien dachowych na poddaszu mamy do wyboru trzy możliwości:

  • z zachowaniem wnęki okiennej
  • z częściowym zachowaniem wnęki okiennej
  • z wykonaniem nowej wnęki okiennej

  Na to, którą z metod powinniśmy wybrać ma wpływ parę czynników, m.in.:

  • fundusz, którym dysponujemy
  • czas, który możemy poświęcić na remont
  • techniczne możliwości.

  Wymiana okien z zachowaniem wnęki okiennej

  okna dachowe, wymiana okien dachowych, kiedy wymienić okna dachowe na poddaszu, montaż nowych okien dachowych

  Jest to najmniej czasochłonna metoda, ponieważ pozwala na wymianę samego okna. W tym przypadku wnęka pozostaje niezmieniona. Podczas remontu należy jednak uważać, aby jej nie uszkodzić. Wówczas będzie ona wymagała wymiany, a co za tym idzie dodatkowych nakładów finansowych i czasu. Szczególną uwagę powinno się zwrócić także na stan izolacji wnęki i połączenia z konstrukcją dachu. Jeśli okaże się, że izolacji nie ma lub jest nieodpowiednia, warto przemyśleć wymianę okna wraz z wnęką. Należy pamiętać też o tym, że najbardziej ograniczymy starty ciepła budynku montując okna dachowe z pakietami 3 – szybowymi.

  Wymiana okien z częściowym zachowaniem wnęki okiennej

  Jest to opcja, która nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. W tej metodzie wymieniane jest okno wraz z częścią wnęki okiennej. Pozwala na poprawę termoregulacji, poprzez polepszenie połączenia wnęki z dachem oraz jej izolacji. Jest to metoda bardziej czasochłonna od wymiany samych okien, ponieważ oprócz czynności standardowych przy wymianie okien (demontaż i zamontowanie nowego okna) musimy także przyciąć wnękę okienną, zdemontować górną część starej wnęki, a po zamontowaniu okna dodatkowo zamontować zdemontowaną część wnęki okiennej. Należy także pamiętać o tym, że przy wyborze tej opcji, nie jesteśmy w stanie zmienić wyglądu poddasza, gdyż ingeruje ona w wygląd wnęki tylko częściowo. Jeśli chcemy całkowicie zmienić wystrój, nie powinniśmy wybierać tej metody.

  Wymiana okien z wykonaniem nowej wnęki okiennej

  okna dachowe, wymiana okien dachowych, kiedy wymienić okna dachowe na poddaszu, montaż nowych okien dachowych

  Najlepszym, za to najbardziej czasochłonnym rozwiązaniem, jest wymiana okien wraz z całą wnęką. Ta metoda pozwala na wyeliminowanie wszystkich konstrukcyjnych nieprawidłowości. Przy tym wyborze najbardziej poprawi się termoregulacja, ponieważ okno będzie dodatkowo szczelne dzięki dopasowaniu do wnęki. Zyskujemy także możliwość zmiany całego wyglądu poddasza. Ta metoda wiąże się za to z największymi wydatkami finansowymi.

  Możliwości wymiany okien jest wiele. Należy jednak pamiętać o tym, że wymiana okien dachowych na energooszczędne, składające się z najwyższej jakości materiałów jest inwestycją na długie lata.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-05-19
  Szybko i sprawnie :)
  2023-04-16
  Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
  pixel