3 szyby – czy to się opłaca?

2024-11-21
3 szyby – czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach, gdy rachunki ponoszone na energię grzewczą są coraz wyższe, okna dachowe to jeden z elementów wyposażenia budynku, który musi być energooszczędny. Oznacza to doskonałą izolację termiczną i znacznie obniżone koszty związane z ogrzewaniem czy klimatyzacją. Okna połaciowe z pakietem 3-szybowym to najbardziej popularne rozwiązanie wśród inwestorów. Czy jest to jednak opłacalna opcja dla przeciętnie zarabiającego właściciela domu jednorodzinnego? Czy na pewno spełniają one wszystkie oczekiwania stawiane nowoczesnym i energooszczędnym oknom? Czym różnią się okna z pakietem dwu -trzy- lub czteroszybowym? Jeśli chcesz się dowiedzieć to zapraszamy do lektury naszego artykułu.


Spis treści:

  • Co wyróżnia okna dachowe 3-szybowe?
  • Różnice między oknami 2-szybowymi a 3-szybowymi.
  • Porównanie okien 3-szybowych i 2-szybowych pod kątem izolacji termicznej i budowy.
  • Współczynnik przenikania ciepła szyby w oknach z pakietem 2 lub 3-szybowym.
  • Izolacja akustyczna – kolejna różnica świadcząca o wyższości 3-szybowego pakietu nad 2-szybowym.
  • Najlepsze okna 3-szybowe w sklepie Portal Okienny.
  • Okna 3-szybowe – opinie.
  • Kiedy warto rozważyć okna z pakietem 4-szybowym?


  • Co wyróżnia okna dachowe 3-szybowe?

    Okna dachowe z pakietem 3-szybowym to najbardziej popularne rozwiązanie wśród współczesnych inwestorów. Dlaczego? Charakteryzują się one doskonałą efektywnością energetyczną, a co za tym idzie zapewniają bardzo dobry komfort termiczny. W powiązaniu z redukcją kosztów ponoszonych na ogrzewanie lub klimatyzację wydaje się to być najlepsza opcja na rynku okien dachowych. Czy tak jest na pewno? Przyjrzyjmy się bliżej parametrom tych okien, które odpowiadają za izolację termiczną, akustyczną i nie tylko. Porównajmy je zarówno z pakietami 2-szybowymi, jak i 4-szybowymi.

    Różnice między oknami 2-szybowymi a 3-szybowymi

    Różnice między oknami z pakietem 2-szybowym a 3-szybowym są znaczące i przede wszystkim przejawiają się w budowie okien, odmiennym komforcie cieplnym poddasza czy innej izolacji akustycznej

    Porównanie okien 3-szybowych i 2-szybowych pod kątem izolacji termicznej i budowy

    Okna dachowe 2-szybowe nie spełniają obowiązujących norm w zakresie energooszczędności. Są jednokomorowe a ich współczynnik przenikania ciepła jest wysoki. Jego wartość wynosi średnio 1,2-1,6 W/m2K. Parametry te co prawda obowiązywały do 30 grudnia 2020 roku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by montować je w budynkach, dla których pozwolenia na budowę zostały wydane lub złożone do w/w roku lub w pomieszczeniach o temperaturze mniejszej niż 16°C. Może to być nieużytkowany strych czy nieogrzewane poddasze. W tym ostatnim przypadku niezależnie od tego, kiedy budynek, w którym się takie okna znajdują, uzyskał pozwolenie na budowę.

    opinie o 3 szybowych oknach

    Dla odmiany, jak już wspomnieliśmy, okna dachowe z pakietem 3-szybowym posiadają parametry świadczące o doskonałej izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła tych okien nie jest wyższy niż 1,1 W/(m2K) dla okien montowanych w dachu. Pakiet 3-szybowy to jednak nie tylko doskonała izolacja cieplna. Okna te skonstruowane są z trzech tafli szkła np. o grubości 4 lub 6 mm. Oddziela je tzw. ramka dystansowa. Zadaniem tej ramki jest utrzymanie szyb w pozycji pionowej przy zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym argonem lub kryptonem. Izolację okien dodatkowo poprawiają powłoki ciepłochronne, które są stosowane na szybach. Okna tego rodzaju to świetny wybór do domów energooszczędnych, gdzie zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 Kwh/ (m2 x rok) lub pasywnych, w których takie zapotrzebowanie jest jeszcze mniejsze i wynosi 15 Kwh/ (m2 x rok).

    Współczynnik przenikania ciepła szyby w oknach z pakietem 2 lub 3-szybowym

    Istotnym parametrem, na który również warto zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug). Jest on analogiczny do współczynnika całego okna (Uw). Dotyczy jednak pakietu szybowego zastosowanego w oknie. Wartość ta wskazuje, ile ciepła wydostaje się przez pakiet szybowy - im niższa, tym mniejsze są straty ciepła.

    W przypadku okien z pakietem 2-szybowym oscyluje ona pomiędzy 1,1 do 2,6 W/(m2K) i jest zbyt wysoka jak na współczesne standardy dotyczące okien dachowych. Dla porównania okna połaciowe z pakietem 3-szybowym posiadają współczynnik Ug o wartości znacznie niższej, która może wynosić nawet 0,6 W/(m2K). Energooszczędne okna zdecydowanie lepiej izolują również przed promieniowaniem słonecznym. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnich upałów.

    Izolacja akustyczna – kolejna różnica świadcząca o wyższości 3-szybowego pakietu nad 2-szybowym

    Kolejną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę jest lepsza izolacja akustyczna okien z pakietem 3–szybowym. Wynosi ona 40-49 dB. Dla porównania standardowy pakiet dwuszybowy posiada współczynnik wynoszący np. 34 dB. Wynika z tego, że redukcja odgłosów z zewnątrz jest tutaj o wiele mniejsza i może zakłócać ciszę panującą w pomieszczeniach na poddaszu. Zastosowanie szyby zespolonej dwukomorowej i dwóch lub nawet trzech zestawów uszczelek w energooszczędnych oknach wyposażonych w 3 szyby sprawia, że okna te z kolei znacznie redukują hałas i pozwalają na relaksujący odpoczynek w domu.

    Na energooszczędność okien ma wpływ także ramka dystansowa. W przypadku okien wykonanych z PVC istotna jest również budowa profilu, a w oknach drewnianych, grubość ramy okiennej oraz sposób wpuszczenia pakietu szybowego.

    Najlepsze okna 3-szybowe w sklepie Portal Okienny

    W sklepie internetowym Portal Okienny znajdziemy okna dachowe 3-szybowe wysokiej jakości cenionych na rynku producentów, takich jak m.in.: Fakro, Velux, Roto, Rooflite+ czy Magnetic Neo.

    Nowoczesne okna dachowe Fakro GreenView to propozycja okien ekologicznych, posiadających znakomite parametry termoizolacyjne i akustyczne. Konstrukcja okien oparta jest na takich elementach jak wyższy profil skrzydła oraz trzyszybowy pakiet P50. Gwarantuje to ochronę ciepła na naszym poddaszu, jak i mniejsze zużycie energii grzewczej. Okna te posiadają również specjalne zabezpieczenia antywłamaniowe (tzw. system topSafe), które skutecznie chronią przed potencjalnym włamaniem.

    Na uwagę zasługują także drewniane okna firmy Velux z serii GLL. Modele te są wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego. Charakteryzuje je doskonała izolacja termiczna i akustyczna. Zastosowano w nich specjalną konstrukcję ThermoTechnology™, dodatkową uszczelkę oraz energooszczędny pakiet szybowy 61. To wszystko umożliwia znaczne obniżenie kosztów energii oraz skuteczną ochronę przed zimnem napływającym z zewnątrz. Obecnie można je również zakupić razem z kołnierzem uszczelniającym w eleganckim czarnym kolorze oblachowania.

    Trzyszybowe energooszczędne propozycje o doskonałych parametrach izolacyjnych możemy również nabyć od marki Magnetic Neo. Są to zarówno okna wykonane z drewna, jak i PVC dostępne w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

    opinie o 3 szybowych oknach

    Okna 3-szybowe opinie

    Opinie o 3 szybowych oknach są bardzo pozytywne. Ich użytkownicy mówią o:

    • Doskonałej izolacji termicznej.
    • Dużych oszczędnościach energetycznych w perspektywie czasu.
    • Znakomitej izolacji akustycznej na wysokim poziomie.

    Okna z pakietem 3-szybowym zdecydowanie lepiej zabezpieczą nasz dom przed wychłodzeniem zimą i nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń na poddaszu latem. Dokonując ich wyboru, mimo że zapłacimy za nie więcej niż za produkty z pakietem 2-szybowym, to w przyszłości nam się ten wydatek z pewnością zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację.

    Kiedy warto rozważyć okna z pakietem 4-szybowym?

    Okna dachowe 4-szybowe to pakiet czterech zespolonych ze sobą szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny – argon lub krypton. Współczynnik przenikania ciepła takiego okna może wynosić jedynie 0,5 W/ m2K. Oznacza to energooszczędność, komfort termiczny poddasza na bardzo wysokim poziomie oraz znaczną redukcję rachunków ponoszonych z tytułu ogrzewania lub klimatyzacji. Pamiętajmy jednak o tym, że są to okna znacznie droższe od opisywanych wyżej poprzedników. Czy więc w każdym przypadku potrzebujemy tak energooszczędnych okien dachowych? To zależy. Jeśli nasz dom spełnia wszystkie standardy obowiązujące w domu pasywnym, czyli jeśli zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 15 Kwh/ (m2 na rok), to jak najbardziej powinniśmy pokusić się o wybór tego rodzaju okien. Inwestycja w nie zwróci nam się z pewnością w przyszłości. Okna te są niejako synonimem luksusu i świadczą o proekologicznym podejściu użytkownika. Pakiety 4-szybowe są wprawdzie chętniej wybierane w przypadku okien fasadowych, ale i dachowe doskonale się sprawdzą np. w sytuacji, gdy mieszkamy przy ruchliwej, a przez to głośnej ulicy. Izolacja akustyczna okien sięga nawet 50 dB. Umożliwia to zmniejszenie natężenia hałasu, a co za tym idzie, komfort i spokój dla mieszkańców domu.

    Warto wspomnieć też, że okna z pakietem 4-szybowym są również bardzo bezpieczne. Cechuje je podwyższona odporność na rozbicie.

    W takim razie czy okna dachowe 3-szybowe są wystarczające? Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: jak najbardziej tak. W naszym polskim klimacie anomalie pogodowe raczej rzadko się zdarzają więc najczęściej pakiety 3-szybowe będą wystarczającym wyborem. W sytuacji, gdy nasz dom nie jest domem pasywnym, czyli nie wszystkie jego elementy czy produkty są tak wysoce energooszczędne, to zakup okien dachowych z pakietem 4-szybowym może okazać się jednak niepotrzebnym wydatkiem. Pamiętajmy, że okna z pakietem 3-szybowym są sporo tańsze, a przy tym spełniają wszystkie wymagane obecnie standardy świadczące o ich energooszczędności.

    FAQ

    Jakie są główne różnice między oknami dachowymi 2-szybowymi a 3-szybowymi?

    Główne różnice dotyczą izolacji termicznej, akustycznej i budowy okien. Okna 2-szybowe mają współczynnik przenikania ciepła wynoszący średnio 1,2-1,6 W/m2K., co jest zbyt wysokim parametrem, jeśli chodzi o współczesne standardy. Są też jednokomorowe. Okna dachowe 3-szybowe mają niższy współczynnik Uw (maksymalnie 1,1 W/m²K), lepszą izolację termiczną oraz znacznie wyższą izolację akustyczną.

    Dlaczego okna z pakietem 3-szybowym są uważane za najlepszy wybór do domów energooszczędnych?

    Okna 3-szybowe zapewniają doskonałą izolację termiczną, co ogranicza straty ciepła i zmniejsza koszty ogrzewania i klimatyzacji. Są również wyposażone w powłoki ciepłochronne, które dodatkowo poprawiają ich efektywność. Te cechy sprawiają, że stanowią idealny wybór zarówno do domów energooszczędnych, jak i pasywnych.

    W jakich przypadkach warto rozważyć montaż okien dachowych z pakietem 4-szybowym?

    Okna 4-szybowe warto rozważyć w domach pasywnych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie (≤15 kWh/m²/rok) lub w sytuacjach wymagających maksymalnej izolacji akustycznej (np. domy przy ruchliwych ulicach – izolacja akustyczna do 50 dB). Warto byłoby je również wybrać, gdy zależy nam na podwyższonym bezpieczeństwie np. do miejsc narażonych na trudne warunki atmosferyczne lub ryzyko potencjalnego włamania.



    Anna Adamczyk

    Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.

    Przeczytaj także:

    Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024
    Zaufane Opinie IdoSell
    4.71 / 5.00 421 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-04-27
    Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
    2023-03-25
    Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
    pixel