Znaczenie termoizolacji okien dachowych w programie Czyste Powietrze

2023-07-10
Znaczenie termoizolacji okien dachowych w programie Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa rządowa. Jej celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń, promowanie ekologicznych rozwiązań w odniesieniu do źródeł energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Jeśli chodzi o okna dachowe to program ten zakłada termomodernizację budynków oraz dofinansowanie do nich. W dzisiejszych czasach znaczenie termoizolacji okien dachowych jest niezwykle istotną kwestią, jeśli chodzi o dbałość o środowisko naturalne.  

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. 1. Termoizolacja okien dachowych – dlaczego to ma aż takie znaczenie we współczesnym świecie?
  2. 2. Program „ Czyste Powietrze” – czym jest i do kogo jest skierowany?
  3. 3. Jakie są podstawowe założenia programu „Czyste Powietrze” odnośnie okien dachowych?
  4. 4. Jakie okna energooszczędne posiada w swojej ofercie „Portal Okienny”?

 termoizolacja okien dachowych

Termoizolacja okien dachowych – dlaczego to ma aż takie znaczenie we współczesnym świecie?

Okna dachowe mają wiele istotnych funkcji, jeśli chodzi o zachowanie komfortu życia mieszkańców. Podstawowym ich zadaniem jest dostarczanie naturalnego światła słonecznego oraz świeżego powietrza. Po długim czasie ich eksploatowania warto zastanowić się nad wymianą starych okien na nowe. Te stare nie spełniają zazwyczaj ani oczekiwań użytkowników, ani tym bardziej  obowiązujących norm termoizolacyjnych. Często są nieszczelne, w związku z tym przepuszczają mroźne powietrze zimą lub też nadmiernie nagrzewają wnętrza latem. Stare okna mają też nieestetyczny wygląd i wiele innych rozwiązań, które już się po prostu nie sprawdzają.Podstawą do ich wymiany jest przede wszystkim fakt, że okna dachowe, które użytkujemy już wiele lat nie spełniają obowiązujących przepisów dotyczących termoizolacji. Obecnie okna dachowe są tak skonstruowane, by spełniać warunki dotyczące energooszczędności. Dzięki temu mamy niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to istotne zwłaszcza w okresie grzewczym. Producenci energooszczędnych okien dachowych podążają również za zmieniającymi się ciągle przepisami budowlanymi. Jednak sama realizacja tej inicjatywy jest kosztowna. Wiele osób nie może sobie pozwolić na poniesienie takich kosztów i właśnie dla nich powstał program „Czyste Powietrze”. 


termoizolacja okien dachowych

Program „ Czyste Powietrze” – czym jest i do kogo jest skierowany?

  Jak już wspomnieliśmy, program „Czyste Powietrze” jest inicjatywą rządową, która ma na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. Program ten jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych oraz wyszczególnionych w nich mieszkań z odrębną księgą wieczystą. Wysokość dotacji wynosi od 40 do 100 procent poniesionych kosztów netto, a wysokość dofinansowania zależy od dochodów właściciela domu. Limit dochodu osób ubiegających się o dofinansowanie wynosi 135 tyś zł rocznie.

Jakie są podstawowe założenia programu „Czyste Powietrze” odnośnie okien dachowych?

Założenia, które dotyczą okien dachowych w odniesieniu  do programu „Czyste Powietrze” biorą pod uwagę takie elementy jak wymiana starych okien na nowe. Muszą to być jednak modele energooszczędne i spełniające określone kryteria energetyczne. Mianowicie, współczynnik przenikania ciepła w takich oknach musi wynosić Uw 1,1. W obrębie programu, udzielane są dotacje zarówno na zakup, jak i montaż okien dachowych, które spełniają określone wymagania.Energooszczędne okna dachowe w znacznym stopniu przyczyniają się do zminimalizowania kosztów ogrzewania zimą, a także chłodzenia latem. Wymiana okien na energooszczędne umożliwia też redukcję tlenku węgla i poprawę jakości powietrza. W obrębie tego programu mamy możliwość nie tylko otrzymania dotacji na tego typu okna, ale także dostępu do niskooprocentowanych kredytów oraz dofinansowanie w formie prefinansowanej lub po wykonaniu prac remontowych (wysokość oprocentowania jest ustalana i uzależniona od banków, które przystąpiły do tego programu). Pamiętajmy jednak o tym, że nie możemy dublować wsparcia. Oznacza to, że jedna i ta sama faktura nie może być zakwalifikowana jednocześnie przy ubieganiu się o dotację z programu „Czyste Powietrze” i ulgę termomodernizacyjną.  


termoizolacja okien dachowych

Jakie okna energooszczędne posiada w swojej ofercie „Portal Okienny”?

Oferta naszego sklepu internetowego „Portal Okienny” jest wyjątkowo bogata, jeśli chodzi o wybór okien dachowych. Spełniają one wszystkie współczesne wymogi pod względem energooszczędności. Wybieramy okna dachowe wiodących producentów na rynku takich jak np.: Fakro, Velux, Roto, czy Dakea  Są to okna wysokiej jakości z pakietem 3 –szybowym, w których niski współczynnik przenikania ciepła pozwala na znaczącą oszczędność energii. Specjalne powłoki zwiększają izolacyjność termiczną i akustyczną. Minimalizują straty ciepła zmniejszając koszty ogrzewania i klimatyzacji.  Zapewniają niezwykły komfort termiczny mieszkańcom i są zgodne z wymogami programu „Czyste Powietrze”.  

Autor - Anna Adamczyk

Przeczytaj także:

    1. STWÓRZ SMART HOME Z OKNAMI DACHOWYMI FAKRO

 

 Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
pixel