2023-12-27 Zaparowane okna i skraplanie się wody na oknach |
Zaparowane okna to zjawisko charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego. Dotyczy to wielu domów oraz mieszkań również tych z pomieszczeniami znajdującymi się na poddaszu.
Z artykułu dowiesz się:
Okna parują, ponieważ… …występują różnicę temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. To z tego powodu zaparowane okna są problemem pojawiającym się przede wszystkim jesienią i zimą. Kondensacja pary wodnej jest zjawiskiem naturalnie występującym wszędzie tam, gdzie poziom wilgoci w pomieszczeniu jest podwyższony. To wyjaśnia, dlaczego okna zaparowane są często w kuchni i łazience, ponieważ są to pomieszczenia o podwyższonym poziomie wilgotności.. Aby jednak doszło do skraplania się wody potrzebna jest wcześniej już wspomniana różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz. Dopiero występowanie jednocześnie tych dwóch czynników wywołuje kondensację pary wodnej. Okna dachowe są w sposób szczególny narażone na gromadzenie i skraplanie się wody. Jest to uwarunkowane wędrówką ciepłego powietrza do góry pomieszczenia, gdzie znajdują się najzimniejsze elementy, czyli szyby okien dachowych. Niekiedy różnica temperatur na poziomie 20 stopni Celsjusza i wzrost wilgotności do 60% powoduje, że na szybach pojawiają się krople wody. Jak zapobiec wilgoci na oknie?
Kondensacja pary wodnej może być sygnałem, że wentylacja w domu nie pracuje prawidłowo i cyrkulacja powietrza jest zaburzona. Wilgoć w domu to idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów. To zagrożenie dla zdrowia domowników, dlatego należy niezwłocznie podjąć odpowiednie czynności, które zniwelują problem. W niektórych przypadkach wystarczy częstsze wietrzenie pomieszczenia, co jednak wywołuje zimą i jesienią spadek temperatury ciepła w budynku i ucieczkę ciepłego powietrza. Efektem jest wzrost kosztów ogrzewania. Nowoczesną alternatywą jest system mikrowentylacji. Okna z nawiewnikami eliminują konieczność ich częstego rozszczelniania i otwierania. Nawiewniki umożliwiają dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia i zapewniają prawidłową wentylację. Doskonałym rozwiązaniem, które automatycznie reguluje wielkości kanału przepływu jest automatyczny nawiewnik V40P. Szczególnie niepokojącym zjawiskiem występującym na oknach dachowych jest pojawiający się obok skraplania się wody szron. To efekt mostków termicznych powstających najczęściej na skutek przerwania warstwy izolacyjnej okna. W takim przypadku niezbędna jest wymiana okna. Autor: Natalia Dreszler (red. Marcin Turski-Kępka) Przeczytaj także: |