2017-02-08

Wyłaz termoizolacyjny czy wyłaz zimny?

ce
Co wybrać, żeby doświetlić strych i umożliwić kominiarzowi wyjście na dach? Wyłaz dachowy zgodnie z prawem jest niezbędną częścią składową dachu każdego domu. Mówią o tym przepisy ustawy o prawie budowlanym. Wyłaz jest prostym, zabezpieczonym w odpowiedni sposób wyjściem na dach. Musi być umieszczony w miejscu, które umożliwi czyszczenie komina, jego naprawę i konserwację. Wyłaz jest dobierany na podstawie kąta nachylenia dachu i rodzaju pokrycia. Najważniejszymi czynnikami są jednak bezpieczeństwo i komfort.  
Cena wyłazów termoizolacyjnych i wyłazów zimnych

Cena wyłazów dachowych termoizolacyjnych i wyłazów zimnych

Cena wyłazów dachowych zależy do kilku czynników i parametrów. Klasyczny wyłaz kosztuje w granicach kilkuset złotych, okno posiadające funkcję wyłazu zwykle bywa nieco droższe. Termoizolacyjny wyłaz dachowy to koszt ponad tysiąca złotych. Podczas dokonywania wyboru warto przypatrzeć się wyposażeniu danego produktu. Ważnym elementem jest sposób zamykania. Ryglowanie wyłazu dachowego w trzech pozycjach umożliwia kompleksowe przewietrzenie przestrzeni, natomiast system antypoślizgowy pozwala bezpiecznie i komfortowo dostać się na dach. Niektórzy fachowcy nie zgodzą się na prowadzenie pracy na dachu, który nie umożliwia bezpiecznego wyjścia. Odpowiedni wyłaz dachowy umożliwi przyśpieszenie i zwiększenie bezpieczeństwa pracy kominiarzy, dekarzy czy instalatorów i jednocześnie uchroni nas przed uszkodzeniem okien. Należy pamiętać, że utrzymywanie dachu w dobrym stanie jest bardzo ważne, a wyłaz dachowy w znacznym stopniu ułatwi ten proces.  
Odmienne parametry wyłazów zimnych i termoizolacyjnych

Odmienne parametry wyłazów zimnych i termoizolacyjnych

Wyłaz dachowy zimny jest stosowany jako wyjście na dach w pomieszczeniach nieużytkowych i nieogrzewanych. Wyłazy termoizolacyjne zwane także ciepłymi mogą swoją konstrukcją i wyglądem przypominać okna połaciowe. Funkcjonalność izolacyjna takiego wyłazu dachowego jest także podobna parametrami do wspomnianych okien.   Wyłazy na dach są zazwyczaj sprzedawane w dwóch rodzajach – w ramie drewnianej oraz ramie z PCV z kołnierzem uszczelniającym dookoła. Wśród ciepłych wyłazów drewnianych prym wiodą renomowane firmy, takie jak Fakro oraz Velux. Wyłaz wyposażony w ramę PCV warto kupić od producenta Dobroplast.   Dwa charakterystyczne typy wyłazów – zimny i termoizolacyjny różnią się także od siebie wymiarami. Często oba typy wyłazów mogą być do siebie podobne. Szyby termoizolacyjne, płyty z blachy powlekanej z dociepleniem w środku oraz płyty warstwowe z blachy ocynkowanej wielokrotnie stanowią wypełnienie wyłazów ciepłych. Z kolei wyłazy zimne niekiedy korzystają z poliuretanu oraz blachy aluminiowej lub ocynkowanej, bez docieplenia.
Wymiary wyłazów dachowych

Wymiary wyłazów dachowych

Wyłazy mają różnorodne wymiary, a ich szerokość potrafi zaczynać się już od 40 cm. Rodzaj i wielkość wyłazu należy dobierać indywidualnie do pomieszczenia, w którym będzie stosowany. Ważnym aspektem jest także typ otwierania wyłazów montowanych przy kominie. Otwarcie może odbywać się na lewo lub prawo, natomiast w przypadku wyłazów zimnych także do góry.

Sprawdź też:

Czym różni się wyłaz dachowy od okna dachowego?    

Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-03
O.K.
2023-03-30
Polecam
pixel