2021-03-19

Czym różni się wyłaz dachowy od okna dachowego?

Wydaje Ci się, że wyłaz dachowy i okno dachowe to, to samo? Choć wyglądają bardzo podobnie, to jednak należy zauważyć, że spełniają zupełnie różne funkcje. Zanim zdecydujesz się więc na jedno z tych rozwiązań, dowiedz się, czym różnią się oba modele okien, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania poddasza.


Z artykułu dowiesz się:

  1. jaką funkcję spełnia wyłaz dachowy
  2. jaką funkcję spełnia okno dachowe
  3. okno dachowe czy wyłaz dachowy? Co wybrać
  4. jakie rozwiązanie przygotowała firma FAKRO


“okna

Jaką funkcję spełnia wyłaz dachowy?

Najważniejszą funkcją wyłazu dachowego jest możliwość bezpiecznego wyjścia na dach. Jego budowa skonstruowana jest w taki sposób, że nie trzeba martwić się, że okno samoistnie się obróci czy zamknie. Przepisy przeciwpożarowe jednoznacznie określają, że jest to ewentualna droga ewakuacji, więc wyłaz dachowy musi zapewniać bezpieczeństwo. W przepisach budowlanych znajdziemy również zapis, że wyłaz dachowy, powinien umożliwiać dostanie się do sprzętów znajdujących się na dachu, np. panelu fotowoltaicznego czy innych elementów. Oczywiście pełni on również funkcję oświetlenia poddasza, jednak nie należy to do jego głównych zadań.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury brzmi jednoznacznie, a przepisy §308 z dnia 12 marca 2002 roku brzmią w następujący sposób:

  • W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.
  • W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej.
  • Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101.
  • Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
  • Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
  • Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.

Wyłaz dachowy, w niektórych sytuacjach jest po prostu niezbędny i trzeba go zamontować w naszej połaci dachowej.

Jaką funkcję spełnia okno dachowe?

“okna

Jednym z podstawowych elementów, który musi znaleźć się na poddaszu, jest okno dachowe. Jego najważniejsza funkcja to doświetlenie poddasza, jest izolatorem termicznym i akustycznym. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i pozwala cieszyć się wspaniałym widokiem. Istota okna dachowego oraz funkcje, które ma pełnić, są określone w normie PN-EN 12519:2007.

Każde okno dachowe powinno być montowane w bezpieczny sposób, najlepiej przez znających się na swoim fachu specjalistów a do pracy montażowej powinny być wykorzystywane najlepsze możliwe materiały. Okna dachowe powinny być kupowane z dedykowanymi kołnierzami uszczelniającymi, które świetnie chronią przed powstawaniem mostków termicznych oraz nie pozwalają na dostawanie się wody na poddasze. O czym jeszcze należy pamiętać, aby okno dachowe całkowicie spełniało swoją funkcję? Konieczna jest jego staranna obróbka, dzięki gotowym stelażom lub dzięki zastosowaniu płyt gipsowo kartonowych.

Okno dachowe czy wyłaz dachowy? Co wybrać?

Prawidłowej odpowiedzi na to pytanie można udzielić tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział, co mówią o Twoim domu przepisy prawa budowlanego. Wówczas otrzymasz wskazówkę dotyczącą tego, czy wyłaz dachowy jest Ci potrzebny, czy może jednak niekoniecznie. Coraz częściej pojawiają się na rynku okna dachowe, które spełniają funkcję wyłazów, oraz wyłazy, które spełniają funkcję okien dachowych. Być może to jest dla Ciebie jedno z lepszych rozwiązań?

Wyłaz dachowy posiadający funkcjonalność okna dachowego

“okna

Jednym z producentów, który tworzy wyłazy dachowe, połączone z oknem dachowym jest FAKRO. Firma ta przedstawia okna wyłazowe termoizolacyjne FWP oraz FWU. Możesz używać ich jako wyłaz, pozwalający Ci bezpiecznie wejść na dach, lub jako okno dachowe, które świetnie poradzi sobie z doświetleniem poddasza i umożliwi Ci jego przewietrzenie. Są to produkty przeznaczone do pomieszczeń ogrzewanych i ocieplanych. Możesz wybierać w wersji otwieranej na lewą lub prawą stronę. Można montować je w dachu o nachyleniu od 15 do 55 stopni. Oba pakiety okienne są trzyszybowe i energooszczędne. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego. Modele FWU mogą być montowane w pomieszczeniach, które narażone są na wilgoć, np. w kuchni lub łazience. Oba modele okien dostarczane są z dedykowanym kołnierzem uszczelniającym THERMO, dostępnym w trzech kolorach oblachowania do wyboru.

Jeśli więc wymagasz od swoich okien dachowych czegoś więcej, okna wyłazowe termoizolacyjne od firmy FAKRO z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel