Wstawianie okna dachowego - czy potrzebne zezwolenie
Ustawa o prawie budowlanym z dnia 7.07.1994 r. (Dz.U 156/6 poz 1118 z poźn. zmianami art.29) opisuje dwa różne przypadki montażu okien dachowych. Pierwsza sytuacja dotyczy rozpoczęcia budowy domu i montowania okien dachowych od podstaw. W takiej sytuacji przepisy prawa jasno nakładają obowiązek posiadania zezwolenia przez właściciela nieruchomości na wstawienie okna dachowego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy chcemy dokonać jedynie wymiany okna dachowego na nowe. Wówczas nie jest wymagane żadne pozwolenie - dlaczego - jaka jest różnica między dwiema opisanymi sytuacjami?

Według ministerialnego rozporządzenia określającego warunki zabudowy. Właściciel przed rozpoczęciem budowy nieruchomości jest zobligowany do otrzymania pozwolenia na inwestycję. Posiadacz powinien też pamiętać o zawiadomieniu odpowiednich organów administracji o planowanym montowaniu okien dachowych. W tym celu należy udać się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wraz z planem architektonicznym na którym zostały umieszczone nisze okienne. Instalacja nowych okien dachowych, to w świetle prawa modernizacja budynku. Jeśli planujesz inne usytuowanie okna dachowego niż poprzednio np. w celu rozświetlenia górnego pomieszczenia lub poprzez instalacje odpowiedniego okna chcesz zminimalizować dobiegający z zewnątrz hałas lub zamierzasz poszerzyć znajdujące się już okno dachowe w celu oświetlenia wnętrza. Jeśli tylko zamierzasz w miejsce okna umieścić okno balkonowe lub kolankowe. Pamiętaj, iż o wszystkich powyższych działaniach należy niezwłocznie zawiadomić odpowiedni urząd. Po zdobyciu odpowiedniego zezwolenia można przystąpić do wykonywania prac.
Inaczej sytuacja przedstawia się jeśli tylko planujemy zmianę okien dachowych, takie działanie ustawa określa jako remont .Zatem jeśli nie dokonujemy przeróbek niszy okiennych oraz nie zmieniamy ich usytuowania, a przy tym nie naruszamy w żaden sposób konstrukcji budynku to jesteśmy zwolnieni z obowiązku powiadamiania oraz posiadania zezwolenia .
Odstępstwo od reguły stanowią dwie sytuacje opisane poniżej: Jeśli zamierzamy instalować nowe okna w budynku będącym pod kontrolą konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac musimy uzyskać pozwolenie Taka sama procedura obowiązuje gdy zamierzamy na nowo zaadaptować poddasze czyli z niezamieszkałego uczynić je zamieszkałym

Pozwolenie a zgłoszenie - jaka jest różnica?
Pozwolenie jest to wystawienie przez właściwą jednostkę nadzoru architektoniczno-budowlanego odpowiedniego zaświadczenia stwierdzającego wydanie zezwolenia na inwestycję budowlaną. Zgłoszenia wraz z odpowiednią dokumentacją potwierdzającą wykonanie przeróbek dokonujemy samodzielnie.Warto wiedzieć, iż zgłoszenie jest bezpłatne. Nie zapomnijmy o wzięciu poświadczenia złożenia powiadomienia Jeżeli nie mamy pewności, co do tego czy spełniamy wszystkie kryteria, aby móc przystąpić do instalacji okien dachowych, możemy zasięgnąć informacji we właściwym urzędzie. W związku z tym może nasuwać się pytanie jakie dokumenty są niezbędne? Dobra informacja jest taka, iż organ administracji może odstąpić od przedstawienia dodatkowych dokumentów. Taka sytuacja może być podyktowana warunkami zabudowy lub na podstawie wcześniej zgromadzonych dokumentów w naszej sprawie .

Autor: Natalia Dreszler
Polecane
