2021-03-09

Współczynnik przenikania ciepła w oknach – co to takiego?

Chcesz kupić okna dachowe, ale kompletnie nie wiesz jakimi parametrami powinieneś się kierować? Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów występujących w stolarce okiennej. To on odpowiada nam na pytanie, jaki stopień izolacji cieplnej jest w stanie dać nam dane okno. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, najlepiej zapoznaj się z poniższym opisem, aby wiedzieć, na jakie okna najlepiej zwrócić swoją uwagę.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego przenikanie ciepła jest ważne?
  2. Co wpływa na izolacyjność cieplną okna?
  3. Jak do współczynnika przenikania ciepła odnoszą się przepisy budowalne z 2021 roku
  4. Jakie okna wybrać?


“okna

Dlaczego przenikanie ciepła jest ważne?

Przed przystąpieniem do wyjaśniania pojęcia – współczynnika przenikania ciepła, warto wiedzieć, dlaczego jest on tak ważny w dzisiejszych czasach. Każda osoba chcąca wybudować dom musi kierować się przepisami prawa budowlanego, w których znajduje się informacja dotycząca energooszczędności domu, czyli zużycia minimalnych pokładów energii, która jest potrzebna np. właśnie na ogrzanie domu. Jak więc widać, energooszczędność jest ściśle powiązana z izolacją termiczną budynku, czyli możliwością utrzymania odpowiedniej temperatury w jego wnętrzu. Miejscem, przez które ciepło ucieka z każdego domu, najczęściej jest właśnie okno, o czym wielu z nas przekonało się na własnej skórze.

Współczynnik przenikania ciepła okien dachowychjest istotny, a co najważniejsze, jego maksymalna wysokość określona jest w przepisach budowlanych. Określa on ilość powietrza przepływającego przez metr kwadratowy powierzchni okna, biorąc pod uwagę, że temperatura wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia wynosi 1K. Parametr ten określany jest jednostką W/ m2K, a oznacza się go symbolem Uw. Im niższy jest ten parametr, tym lepszą izolację cieplną posiada dane okno.

Co wpływa na izolacyjność cieplną okna?

“okna

To, jaka izolacyjność cieplna występuje w danym oknie dachowym, zależne jest od wielu czynników. Nie jest tajemnicą, że najwięcej ciepła ucieka przez szyby, ponieważ są one cienkie i posiadają dużą powierzchnię. Dlatego też kupując pakiety energooszczędne, znajdziemy w nich kilka szyb, najczęściej trzy. Przestrzenie pomiędzy szybami wypełnione są argonem, kryptonem lub innym gazem. Dodatkowo takie pakiety szybowe są wyposażone w specjalne ramki dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego, które również mają niebagatelny wpływ na odpowiednią izolację cieplną okna.

Istotne dla współczynnika przenikania ciepła w oknach są również profile, które w oknach dachowych energooszczędnych są po prostu grubsze i np. bardziej odporne na wysokie temperatury. Są to jedne z ważniejszych elementów mających wpływ na dobrą izolację cieplną.

Prawda jest jednak taka, że nawet jeśli kupimy superenergooszczędny pakiet szybowy, a nie doprowadzimy do odpowiedniego montażu okna, to nic nie uchroni nas przed ucieczką ciepłego powietrza. Jeśli chcemy uniknąć mostków termicznych, należy użyć pianki poliuretanowej, która uszczelni przestrzenie pomiędzy ościeżnicą a ścianą.

Można również wykonać tzw. ciepły montaż, który polega na wykorzystaniu pianki w połączeniu z taśmą paroprzepuszczalną i paroszczelną.

Współczynnik przenikania ciepła a przepisy budowlane w 2021 roku

“okna

Do 2021 roku współczynnik przenikania ciepła w oknach fasadowych powinien wynosić maksymalnie 1,1 W/ m2K, a w oknach dachowych 1,3 W/ m2K. Były to maksymalne wartości, więc jeśli ktoś chciał kupić okna z niższym parametrem, wówczas nic nie stało ku temu na przeszkodzie. W przypadku domów pasywnych takie rozwiązanie jest nawet dość mocno wskazane.

W 2021 roku w prawie budowlanym przepisy uległy zmianie. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien fasadowych wynosi 0,9 W/ m2K, a okien dachowych maksymalnie 1,1 W/ mk2. Nie dość, że na rynku są już takie okna, to również bez problemu można znaleźć egzemplarze posiadające jeszcze niższe współczynniki.

Kupując okna dachowe, należy pamiętać, aby zwracać szczególną uwagę na oznaczenie Uw, ponieważ to ono określa, jaka jest izolacyjność termiczna całego okna. Często spotkamy się również z oznaczeniem Ug, które dotyczy tylko samych szyb, lub Uf dotyczące tylko ramy okna. Wiele osób, które nie znają pełnych oznaczeń, mogą zostać wprowadzone w błąd, ponieważ producent nie podał parametru Uw, a np. Ug. Prowadzi to do wielu niespodziewanych sytuacji, dlatego warto korzystać z oferty tylko najlepszych producentów okien dachowych, np. VELUX lub FAKRO.

Najlepsza izolacja termiczna – jakie okna wybrać?

Dzisiejsze domy wznoszone są z materiałów o podwyższonej izolacji cieplnej. Warto więc rozważyć kupno okien o najniższym współczynniku przenikalności cieplnej, dzięki czemu nasze rachunki za ogrzewanie będą o wiele niższe. Okna energooszczędne nie muszą być brane pod uwagę, tylko i wyłącznie w przypadku nowych domów. W starych budynkach również warto rozważyć taką opcję, tylko najpierw należy sprawdzić, czy dany budynek jest przystosowany do tego typu okien. Chodzi tu o to, że jeśli okna będą dla danego budynku zbyt szczelne, wówczas nie będzie dochodzić do swobodnej cyrkulacji powietrza, co będzie powodować np. pojawieniem się pleśni.

Jeśli chodzi o materiał, z którego jest stworzone dane okno, to nie ma znaczenia czy jest to plastik, czy drewno. Dziś producenci okien stosują innowacyjne rozwiązania, dzięki którym mogą spełniać obowiązujące w prawie budowlanym normy, bez względu na materiał, z którego wyprodukowane jest okno.

Zawsze sprawdzaj, czy okna mają prawidłowe atesty i certyfikaty, które są zgodne z prawem oraz narzuconymi normami.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Polecam
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel