2022-09-28

Serwis i konserwacja okien dachowych

 

Okna dachowe, choć są wykonane z najwyższej jakości materiałów, podobnie jak inne elementy wyposażenia domu, mogą ulec uszkodzeniu. Pamiętaj, że postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta może znacznie wydłużyć czas żywotności produktu. Jeśli jednak zauważysz przebarwienia na powłoce drewna, złuszczenie się lakieru lub inne niepokojące problemy, wykonaj serwis i konserwację okien dachowych. Możesz wezwać fachowca, jednak pamiętaj, że większość prac jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Na czym polega serwis i konserwacja okien dachowych? Poniżej odpowiadamy na to arcyważne pytanie.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Na czym polega konserwacja drewna, z którego wykonano okna dachowe?
 2. Jak prawidłowo wyczyścić panel szybowy?
 3. W jaki sposób prawidłowo wyczyścić filtr powietrza oraz kołnierz?


fachowiec smaruje zawiasy w oknie dachowym

Na czym polega konserwacja drewna, z którego wykonano okna dachowe?

Drewno, z którego wykonane są okna dachowe, już w fabryce zostało poddane podstawowej obróbce konserwacyjnej. Pokryto je także specjalną powłoką wykończeniową, dzięki której możliwe jest mycie okien z użyciem domowych środków czystości.

Jeśli na swoim poddaszu zamontujesz okna dachowe, pamiętaj, że kolejne zabiegi konserwacyjne będziesz musiał wykonywać przynajmniej raz na cztery lata. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba — częściej. Okna, które są narażone na różne warunki atmosferyczne — począwszy od wysokich temperatur, poprzez silne promieniowanie słońca, a skończywszy na wysokim poziomie wilgotności (szczególnie, jeśli zamontujesz okna dachowe w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, do których należą np. kuchnia lub łazienka). W taki wypadku musisz konserwować je co dwa lata.

malowanie ościeżnicy okna dachowego

Konserwacja okien dachowych — jak ją wykonać?

Jeśli chcesz prawidłowo przeprowadzić konserwację okien dachowych, zastosuj poniższą intrukcję:

 • usuń starą powłokę ze skrzydła i ościeżnicy (farbę albo lakier);
 • oczyść dokładnie i osusz powierzchnię;
 • na przygotowane drewno nałóż podkład i poczekaj, aż wyschnie;
 • nałóż warstwę wodorozcieńczalnego lakieru lub farby (w tym wypadku postępuj zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez producenta).

Jeśli procesowi konserwacji chcesz poddać jedynie określone elementy okna, możesz skorzystać z powyższej instrukcji. Pamiętaj, że producenci oferują specjalnie na ten cel przeznaczone zestawy naprawcze, w których znajdziesz oryginalny lakier lub farbę.

Wykonując konserwację okna pamiętaj, aby dokładnie zabezpieczyć wszystkie uszczelki. Farba ani lakier nie mogą na nie ściekać. Jeśli do tego dojdzie, musisz liczyć się z tym, że utracą one swoją elastyczność, a tym samym przestaną spełniać założone funkcje.

poszczególne kroki, jakie należy wykonać, aby umyć okno dachowe

Jak prawidłowo wyczyścić panel szybowy?

Chcąc jak najdłużej cieszyć się pięknymi oknami, musisz wiedzieć, że nie tylko regularna konserwacja jest ważna. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić również na serwis okien dachowych, czyli m.in. ich regularne mycie i czyszczenie. Jak dobrze umyć okna dachowe? Przedstawione kroki pomogą Ci prawidłowo wykonać to zadanie:

 1. Chcąc umyć zewnętrzną część okna dachowego, obróć jego skrzydło o 180°.
 2. Zablokuj skrzydło w tej pozycji (musisz umieścić zasuwkę blokującą, którą umieszcza się w otworze blokującym w dolnej części ościeżnicy). Funkcja ta zwalnia obie ręce użytkownika, dzięki czemu może swobodnie umyć okno.
 3. Szybę myj miękką, czystą i niepozostawiającą włókien ściereczką. Najlepiej sprawdzi się tutaj ściereczka z mikrofibry lub irchy. Możesz także wykorzystać miękką gąbkę, która nie będzie powodowała zarysowań. Sprawdzi się także czysta, pozbawiona metalowych elementów myjka do okien.

kroki, które pozwolą wyczyścić okno dachowe

Do umycia okna możesz wykorzystać czystą wodę. Jeśli obawiasz się, że to nie wystarczy, dodaj do niej kilka kropli domowych środków czystości lub detergentów, które nie powodują zarysowań. Po umyciu okna wytrzyj je dokładnie do sucha. Myjąc okna dachowe, pamiętaj, że poszczególne modele oraz dedykowane im akcesoria i poszczególne części są niezwykle wrażliwe. Dlatego też należy:

 1. unikać kontaktu silikonu z przeszkleniem;
 2. nie używać środków czystości, które w swoim składzie zawierają cząsteczki o właściwościach ściernych;
 3. unikać środków chemicznych do czyszczenia szyby;
 4. unikać dotykania przeszklenia ściernymi lub ostrymi przedmiotami (w tym także biżuterią);
 5. najpierw zmoczyć szybę wodą, a dopiero później ją czyścić;
 6. zabezpieczyć panel szybowy folią, jeśli w jego pobliżu prowadzone są jakiekolwiek prace konserwacyjne.

czyszczenie okna dachowego z użyciem ściereczki

W jaki sposób prawidłowo wyczyścić filtr powietrza oraz kołnierz?

Serwis i konserwacja okien dachowych to nie tylko mycie okien i regularna konserwacja materiału, z którego je wykonano. Nie można także zapominać o filtrze powietrza, który należy zamontować i umyć pod bieżącą wodą, wykorzystując przy tym zwykłe, domowe środki czystości.

Chcąc wyjąć filtr, musisz obrócić skrzydło o 180° i zablokować je w takiej samej pozycji, jak do mycia. Teraz wyjmij filtr i umyj go. Możesz także zamówić ten element u producenta i po prostu wymienić go na nowy.

Podczas serwisu i konserwacji okien dachowych nie bez znaczenia jest także regularne czyszczenie kołnierza. Należy je wykonywać minimum raz w roku. Wówczas należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia i liście, aby umożliwić prawidłowy przepływ wody.

właściciel wymienia uszczelkę w oknie dachowym

Podsumowanie

Prawidłowa konserwacja i serwis okien dachowych to nic trudnego. Regularnie przeprowadzane sprawią, że Twoje okna przez wiele lat będą działały bez zarzutu. Jeśli obawiasz się, że możesz sobie nie poradzić, wezwij fachowców, którzy wykonają dla Ciebie usługę szybko i dobrze.

Chcesz wiedzieć, jak profesjonalnie przeprowadzić renowację okna dachowego. Jeden z liderów — marka VELUX przygotował dla swoich Klientów film instruktażowy:

 

 
 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel