Schody strychowe – lepsze metalowe czy drewniane?

2024-02-19
Schody strychowe – lepsze metalowe czy drewniane?

Każdy posiadacz strychu zdaje sobie sprawę, jak ważnym jego elementem są schody strychowe. Jest to idealne rozwiązanie, dzięki któremu możemy w wygodny i bezpieczny sposób dostać się na najwyższą kondygnację domu. Zajmują one niewiele miejsca i możemy wybierać w schodach strychowych wykonanych z różnych materiałów. Schody strychowe – lepsze metalowe czy drewniane? Poniżej znajdziemy zalety i wady obu tych rozwiązań.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Schody strychowe – czym się charakteryzują?
 2. Jakie są zalety i wady schodów strychowych wykonanych z drewna?
 3. Jakie są zalety i wady schodów strychowych wykonanych z metalu?
 4. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru schodów metalowych lub drewnianych?
 5. Schody strychowe drewniane lub metalowe – o czym jeszcze należy pamiętać?

“poddasze,

Schody strychowe – czym się charakteryzują?

Schody strychowe charakteryzują się lekką konstrukcją, dzięki której w każdej chwili możemy złożyć je lub rozłożyć, gdy pojawi się potrzeba skorzystania ze strychu lub poddasza. Montowane są w otworze stropowym. Mimo tego, że nie są one przeznaczone do użytku codziennego to jednak powinny być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Ich szerokość jest zdecydowanie mniejsza, (tak samo jak ilość stopni), niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych schodów. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli schodów strychowych, a do tych najczęściej wybieranych zalicza się te wykonane z metalu lub drewna.

Schody strychowe drewniane – zalety oraz wady

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem schodów strychowych drewnianych, koniecznie zapoznajmy się z ich zaletami oraz wadami.

Schody strychowe drewniane drewniane cechuje niezwykle lekka konstrukcja. Drewno to materiał jednocześnie lekki i wytrzymały. Maksymalne obciążenie schodów wykonanych z drewna wynosi 160 kg. Nieznacznie ustępują one pod tym względem wariantom metalowym. Drewno to także materiał ekologiczny, który - jeśli go odpowiednio zaimpregnujemy - może przetrwać lata. W tego typu schodach zarówno skrzynia, jak i drabina są wykonane z elementów drewnianych. Do kolejnych zalet tego rodzaju schodów należy wiele udogodnień, takich jak stabilne poręcze, antypoślizgowe stopki, drążek ułatwiający otwieranie i zamykanie czy dodatkowy stopień. Elementy te zdecydowanie zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa. Stopki antypoślizgowe zabezpieczą również naszą podłogę przed niechcianymi zarysowaniami czy innymi uszkodzeniami powierzchni. Modele drewniane mogą być także ocieplane i energooszczędne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ograniczyć koszty ponoszone na ogrzewanie budynku. Jeśli wybrany przez nas wariant schodów okaże się za długi bez problemu możemy go dociąć do odpowiedniej długości. Warto wiedzieć jednak, że nie należy wnosić zbyt ciężkich przedmiotów przekraczających wagę 160 kg – przy większych obciążeniach lepiej sprawdzą się konstrukcje metalowe.

“poddasze,

Schody strychowe metalowe – zalety i wady

Schody strychowe z metalową drabinką będą dla nas odpowiednim wyborem wtedy, gdy nie zależy nam na walorach estetycznych a po prostu chcemy, by sprawdziły się przy wnoszeniu lub znoszeniu ciężkich przedmiotów. Wyróżnia je duże maksymalne obciążenie, które wynosi aż do 200 kg. Schody metalowe posiadają drewnianą skrzynię i metalową drabinkę, są również odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na schody metalowe możemy również skorzystać z modelu schodów termoizolacyjnych, co pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Posiadają wiele udogodnień, takich jak: mechanizm odciążający drabinkę, poręcz, antypoślizgowe stopki, czy dodatkowe wysuwane stopnie zwiększające poziom naszego bezpieczeństwa. Do ich niewątpliwych zalet należy także łatwość ich konserwacji i pielęgnacji. W przeciwieństwie do schodów drewnianych są droższe. Schody strychowe wykonane z metalu, mogą mieć konstrukcję prostą, wysuwaną, lub konstrukcję nożycową, która jest jedną z wygodniejszych. Schody nożycowe posiadają regulację, która pozwala na ich dopasowanie względem wysokości - nie zajmują one zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru schodów metalowych lub drewnianych?

Przed zakupem, czy to schodów drewnianych, czy to metalowych, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, które pozwolą nam w pełni skorzystać z ich możliwości:

 • wymiar otworu w suficie;
 • wysokość pomieszczenia;
 • wymiary klapy i jej wysokość;
 • stopnie – odległość pomiędzy schodkami, ich grubość, wysokość i szerokość;
 • rozmiar schodów zarówno po ich rozłożeniu, jak i złożeniu;
 • odległość rozłożonych schodów od ściany.

“poddasze,

Schody strychowe drewniane lub metalowe – o czym jeszcze należy pamiętać?

Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup schodów strychowych, jest ich dopuszczalne obciążenie. Dotyczy to zarówno całych schodów, jak i pojedynczego stopnia. Wartość obciążenia musi przekraczać wagę najcięższego użytkownika schodów. Obciążenie schodów drewnianych jest mniejsze niż w przypadku schodów metalowych. Decydując się na zakup schodów strychowych czy to metalowych, czy wykonanych z drewna, warto wybrać takie, które pochodzą od renomowanych producentów np. Fakro, Oman czy Magnetic.

FAQ

Jakie są zalety schodów strychowych wykonanych z drewna?

Zalety schodów strychowych drewnianych to przede wszystkim lekka konstrukcja, ekologiczność wynikająca z zastosowanego materiału, wytrzymałość oraz różne udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo użytkownika, takie jak: antypoślizgowe stopki, stabilne poręcze, dodatkowy stopień itp. Można także skorzystać z oferty schodów termoizolacyjnych i energooszczędnych. Zaletą jest również możliwość dostosowania schodów do odpowiedniej długości.

Jakie są zalety schodów strychowych wykonanych z metalu?

Schody strychowe metalowe charakteryzują się dużym maksymalnym obciążeniem (do 200 kg), odpornością na uszkodzenia mechaniczne, możliwością termoizolacji oraz takimi udogodnieniami jak m.in. mechanizm odciążający drabinkę czy antypoślizgowe stopki. Mogą mieć różne konstrukcje, takie jak prostą, wysuwaną lub nożycową.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze schodów strychowych bez względu na materiał wykonania?

Przy wyborze schodów strychowych, niezależnie od materiału wykonania (drewno czy metal), istotne jest uwzględnienie wymiarów otworu w suficie, wysokości pomieszczenia, wymiarów klapy i jej wysokości, odległości między schodkami, rozmiaru schodów po ich rozłożeniu i złożeniu, a także odległość rozłożonych schodów od ściany.


Autor: Małgorzata Buchkovska (red. Anna Adamczyk)Małgorzata Buchkovska

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.


Przeczytaj także:

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-03
O.K.
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel