2023-11-16

Schody strychowe do domu – czym kierować się przy ich wyborze?

Planując zakup schodów strychowych, musimy mieć na uwadze wiele aspektów, aby zakupiony przez nas produkt spełniał w sposób należyty swoją funkcję. Niniejszy artykuł ma za zadanie udzielenie wskazówek w tym zakresie. Doradzimy również, jakie schody powinniśmy dobrać uwzględniając przy tym nasze potrzeby a także, które schody warto wybrać, aby wybrać model o najlepszych parametrach. Przedstawimy różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami schodów strychowych.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jaką funkcję pełnią schody strychowe;
 2. Jakie rodzaje ich wyróżniamy;
 3. Jak je dobrać;
 4. Czym różnią się od siebie;
 5. Jakie schody strychowe oferuje sklep Portal Okienny;
 6. Schody strychowe – najprostsza droga na strych!


Schody strychowe

Schody strychowe – jaką pełnią funkcję?

Schody strychowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają sposobu na zaadaptowanie strychu, a nie chcą zakłócać wystroju poddasza. Składane schody strychowe są produktem wygodnym, dobrze wykonanym i nie zajmującym zbyt dużo miejsca. Szeroka gama modeli i rozmiarów daje pewność, że znajdziemy produkt dla siebie.

  Różne rodzaje schodów strychowych

  • Schody strychowe drewniane – schody te produkowane są z sosny i świerku. Obciążenie stopni drewnianych to 150–160 kg. Schody strychowe LWS FAKRO posiadają termoizolacyjną klapę w kolorze beżowym oraz 3 lub 4 segmenty. W zależności od modelu, w skrzynce zastosowano uszczelkę obwodową. Schody te nie posiadają poręczy ani stopki. Stopnie schodów są antypoślizgowe.
  • Schody strychowe metalowe – schody te są znacznie bardziej wytrzymałe i trwalsze niż drewniane. Polecane są dla osób, które chcą kupić produkt dobrej jakości, który posłuży przez wiele kolejnych lat. Większość modeli tych schodów dedykowana jest do pomieszczenia, którego wysokość wynosi 305 cm, 358 cm, 366 cm (model LMP). Schody https://renowa24.pl/product-pol-40117-Schody-strychowe-FAKRO-LMS-70x120-280-F2020.html?query_id=4 zbudowane są z trzysegmentowej metalowej drabinki. W skrzynce schodów zastosowano uszczelkę obwodową. Klapa jest termoizolacyjna drewniana w kolorze beżowym.
  • Schody strychowe rozsuwane – schody strychowe rozsuwane mają podobną budowę do składanych. Brakuje w nich tylko zawiasów. Zamiast nich zastosowane zostały okucia, które umożliwiają przesuwanie się poszczególnych elementów schodów. W skrzynce schodów zastosowano uszczelkę obwodową. Klapa jest termoizolacyjna drewniana w kolorze białym. Schody te posiadają 2 poręcze. Stopnie są drewniane antypoślizgowe. Ich największa wysokość to 335 cm. Pasują też do niższych pomieszczeń, ponieważ możemy je dostosować do różnej wysokości. Schody te potrzebują mniej miejsca do rozłożenia, dlatego że obsługuje się je w trybie góra-dół się tylko w górę i w dół.

  Występują też schody drewniane i metalowe, które są składane.

  Schody strychowe składane LWS mają trzy lub cztery części. Połączono je ze sobą zawiasami, tak, aby użytkownik dokupując osobno segment lub stopnie miał możliwość ich złożenia. Zazwyczaj są drewniane. W skrzynce schodów zastosowano uszczelkę obwodową. Zastosowano w nich beżową, drewnianą klapę termoizolacyjną.
   • nożycowe

   Schody strychowe nożycowe są metalowe, z funkcją składania harmonijkowego. Schody nożycowe dostępne są także w wersji z klapą ognioodporną. Schody te nie posiadają poręczy. Zamontowano w nich stopnie antypoślizgowe. Są wygodniejsze od np. schodów składanych, z uwagi na to, że proces rozkładania jest szybszy oraz bezpieczniejszy. Do ich głównych zalet należą:

    • trwałość;
    • odporność ze względu na tworzywo wykonania;
    • system szybkiego montażu w stropie;
    • kątowniki w zestawie
    • regulowana długość

    Łatwiej możemy je dopasować do wysokości pomieszczenia. Schody strychowe nożycowe zajmują mało miejsca podczas otwierania i zamykania.

     Schody strychowe – jak je dobrać?

     Dobór schodów strychowych nie jest łatwym zadaniem. Do wykonanego wcześniej otworu należy dostosować szerokość i długość skrzyni schodów. W przypadku, gdy strop jest drewniany, szukamy skrzynki, która będzie miała taką szerokość jak rozstaw belek. Musimy jednak pamiętać o tym, że między skrzynką a belkami, należy pozostawić kilkumilimetrowy odstęp.

     Istotną sprawą przy wyborze schodów jest minimalizacja tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ciepło będzie uciekać z wnętrza domu. Przy nieocieplonym poddaszu należy zamontować schody, których wartość współczynnika przenikania ciepła będzie jak najmniejsza. Dobre schody strychowe powinny posiadać współczynnik na poziomie 0,5-0,8 W/m2xK. Natomiast w przypadku poddasza ocieplonego możemy zakupić schody o współczynniku ok 0,9-1,2.

     Drugim wymiarem, który jest ważny przy wyborze schodów strychowych jest wysokość skrzynki. W przypadku stropu betonowego, który będzie od spodu tynkowany, skrzynia powinna być zbliżonej grubością do niego. Pod stropami drewnianymi wykonuje się sufit podwieszany. Wykonując sufit podwieszany klapa schodów powinna licować się z okładziną sufitową, która została wykonana z płyty gipsowo-kartonowej. Skrzynka musi być więc na tyle wysoka, aby dało się ją przymocować do belek stropowych i żeby sięgała do poziomu spodniej krawędzi profili nośnych.


     Schody strychowe

     Czym różnią się schody strychowe?

     Schody strychowe różnią się od siebie materiałem z którego są wykonane, obciążeniem maksymalnym oraz rodzajem otwierania. Różnice te zależą przede wszystkim od danego producenta schodów. Najważniejsze różnice to:

     • materiał, z którego zostały wykonane,
     • sposób rozkładania,
     • wielkość klapy,
     • długość
     • podział na segmenty.

     Schody strychowe w ofercie sklepu Portal Okienny

     W ofercie sklepu internetowego Portal Okienny znaleźć możesz schody strychowe od takich producentów, jak:

     Schody strychowe – najprostsza droga na strych!

     Schody strychowe są dostępne w różnych rodzajach, takich jak drewniane, metalowe, rozsuwane, składane i nożycowe, każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zalety. Ważne jest dobranie schodów z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, takich jak wytrzymałość, sposób montażu, wymiary i izolacyjność termiczna. Sklep internetowy Portal Okienny oferuje różne modele schodów strychowych od producentów takich jak FAKRO, MAGNETIC i OMAN, ułatwiając dopasowanie odpowiednich schodów do zapotrzebowania poszczególnych klientów.

     FAQ

     Czy schody strychowe różnią się w zależności od materiału, z którego są wykonane?

     Tak, schody strychowe różnią się materiałem wykonania. Można wybierać między opcjami drewnianymi i metalowymi, które mają różne właściwości wytrzymałościowe i estetyczne.

     Jakie kryteria należy uwzględnić przy wyborze schodów strychowych do domu?

     Przy wyborze schodów strychowych należy uwzględnić kilka kryteriów, takich jak rozmiar i wymiary otworu, materiał wykonania schodów, sposób ich rozkładania, a także współczynnik przewodzenia ciepła, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną.

     Czy w sklepie internetowym Portal Okienny dostępne są różne modele schodów strychowych?

     Tak, w sklepie internetowym Portal Okienny dostępne są różne modele schodów strychowych od znanych producentów, takich jak FAKRO, MAGNETIC i OMAN, co umożliwia dobranie schodów najlepiej odpowiadających indywidualnym potrzebom.


     Autor: Natalia Dreszler (red. Marcin Turski-Kępka)


     Przeczytaj także:

      

      

      


     Zaufane Opinie IdoSell
     4.71 / 5.00 421 opinii
     Zaufane Opinie IdoSell
     2023-05-01
     Super okno
     2023-03-30
     Polecam
     pixel