2020-10-12

Okno dachowe – jak je zamontować by było legalne?

Okno dachowe – jak je zamontować by było legalne?

Podczas planowania wstawienia okna dachowego zastanawiamy się jak to zrobić by było to zgodne z prawem budowlanym. Tutaj może nas napotkać dylemat czy wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu, czy też należy wystąpić o pozwolenie. Wyjaśniamy wątpliwości w tym artykule.

Przepisy prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U 156/6 poz 1118 z poźn. Zmianami art.29) dokładnie regulują wymogi wstawiania okien dachowych.

Powinniśmy rozpatrzyć dwa potencjalne przypadki. Pierwszy to taki gdy chcemy zamontować zupełnie nowe okno dachowe w miejscu gdzie wcześniej w ogóle go nie było. Drugi przypadek natomiast to sytuacja gdy wcześniej był już otwór okienny w dachu i chcemy tylko skorzystać z niego w celu montażu okna dachowego.


-Do budowy domu jak w tym warunku wstawienie okien dachowych, potrzeba zgłoszenia razem z projektem oraz uzyskania pozwolenia. Takim dokumentem będzie w tej sytuacji projekt architektoniczny z odnotowanymi wnękami okiennymi.

- Jeśli decydujemy się na montowanie okien dachowych, to według prawa jest to przebudowa budynku. Jeżeli zamierzasz wstawiać okna w nowym miejscu w dachu by niwelować dźwięki z zewnątrz, lub z małego okna chcesz wstawić balkonowe to te czynności trzeba zgłosić i następnie według projektu można planować dalsze prace.

-Jeśli otwory w dachu już istnieją i chcesz wymienić okna na nowe, to według prawa taki remont nie wymaga pozwoleń czy też zgłoszeń. Generalnie wstawianie okien w gotowe otwory lub wymiana z starych okien na nowe nie jest problematyczne jeśli chodzi o zgłaszanie.

- Jeśli budynek jest objęty nadzorem konserwatora zabytków i chcesz wstawić tam nowe okna to musisz uzyskać pozwolenie.

- Jeśli planujesz zmian w poddaszu z miejsca w którym wcześniej nie było okna i chcesz to przekształcić na użytkowe w tedy również jest wymagana zgoda.


Pozwolenie czy zgłoszenie? Czy różnią się te dwie formy prawne?

Pozwolenie jest wydane przez odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej. Jest to właściwy dokument, który potwierdza pozwolenie na budowę. Takie zgłoszenie składamy my sami, ponieważ zależy nam na zmianach w istniejącym już budynku. Takie gotowe dokumenty dostarczamy do właściwego organu. Zgłoszenie jest darmowe, ale musimy pamiętać o pobraniu zgłoszenia.

Pamiętajmy o tym, że jeśli mamy wątpliwości związane z budową, czy montażem okien dachowych, bo to nas teraz interesuje, to zawsze możemy dowiedzieć się u źródła, czy są wymagane odpowiednie dokumenty czy też nie. Ponieważ może to być zależne od np. sytuacji i w tedy urząd wymaga lub nie dokumentów. Takie sytuacje są uzależnione od warunków zabudowy, albo na podstawie innych dokumentów, które powstały wcześniej.

W naszej ofercie znajdziesz eleganckie okna dachowe wielu typów, w tym okna drewniane oraz plastikowe, okna z kołnierzem płaskim lub falistym. Posiadamy je w następujących rozmiarach: 55x78 cm, 66x118 cm, 78x118 cm, 78x140 cm, 78x98 cm. Oferujemy okna dachowe takich marek jak: Balio, Dobroplast, Fakro, Magnetic, Rooflite i Velux.

Wszystkie oferowane okna połaciowe są wysokiej jakości, trwałe oraz cechują się wygodnym użytkowaniem. Systemy okienne z naszej oferty wyróżniają się wysokim poziomem izolacji cieplnej i akustycznej, profesjonalnym wykonaniem oraz eleganckim wykończeniem.Autor: Katarzyna Śmiałek

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 410 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-19
Polecam
2023-02-16
obsługa portalu na 5 zamówienie dalej nie zrealizowane w reklamacji fakro na 2 nikt się ze mną dalej nie kontaktuje
pixel