2016-08-29

Okno dachowe - jak dokonać wyboru?

Wybór okna dachowego, które sprosta naszym wymaganiom to niezbyt prosta sprawa, szczególnie w sytuacji, kiedy zupełnie nie znamy się na technicznych kwestiach dotyczących specyfikacji okien.

Aby pomóc Wam podjąć decyzje, która zabiera sen z Waszych powiek, przygotowaliśmy artykuł wyjaśniający czego tak naprawdę dotyczą najważniejsze parametry i na co tym samym należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okna dachowego.

Współczynnik przenikania ciepła to parametr dotyczący tego, jaki stopień ochrony przed uwalaniem ciepła otrzymamy w okresie zimy oraz ile ciepła przedostanie się do pomieszczenia latem. Opisuje się go w skrócie UW, a jego wartość nie powinna być mniejsza niż 1,5. Przepuszczalność powietrza to równie ważny element, który należy mieć na uwadze podczas wyboru okna dachowego. Dla produktów dobrej jakości klasa przepuszczalności powinna wynosić 3, z kolei dla okien z wyższej półki współczynnik ten wynosi 4.

Wodoszczelność okna to kolejny, elementarny współczynnik, wyrażany w ciśnieniu napierania wody (deszcz, gradobicie) na okno. Parametry te przedstawiają się następująco:

okna dobrej jakości - ciśnienie ok. 900 Paskali okna bardzo dobrej jakości - 1100 Paskali doskonałe parametry - pomiędzy 1200-1250 Paskali

Inne wskaźniki dotyczą odporności na obciążenie wiatrem, gdzie najlepszym wyborem będzie klasa 3 lub 4, oraz izolacyjności akustycznej, która powinna wynosić przynajmniej od 30-32 dB.

Czym jeszcze warto kierować się podczas wyboru okna dachowego?

Po uwzględnieniu wszystkich wyżej wymienionych wskaźników przyszedł czas na kwestie bardziej indywidualne - krótko mówiąc dopasowanie okna do naszych oczekiwań oraz specyfiki mieszkania. Okno, które planujemy zamontować w łazience, powinno być wykonane z PCV, które dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Należy również zwrócić uwagę na kształt okna. Ważne jest by pasował on do więźby dachowej, na której ma zostać umiejscowione okno.

O tym czy dokonaliśmy dobrego wyboru przekonujemy się zazwyczaj dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do sklepu zwiększamy szansę, że decyzja którą podjęliśmy będzie zadowalająca!

Sprawdź też:

Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-05-01
Super okno
pixel