2017-08-25

Na jakiej wysokości montować okna?

Zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu w celach użytkowych to coraz częstszy zabieg stosowany przez architektów i projektantów.
Właściciele domów również chcą wykorzystać każdy metr kwadratowy swojego mieszkania, dlatego również strych służy im do celów mieszkalnych, aranżowane są na nim sypialnie, salony, kuchnie oraz pokoje dziecięce. Jednym z problemów jest jednak montaż okien, a właściwie wysokość, na jakiej powinny się one znaleźć.


Wysokość montowania okien

Wysokość montowania okien

Okna dachowe, aby spełniały swoją zamierzoną funkcję, muszą zostać odpowiednio usytuowane w dachu. Dzięki temu zapewnią właściwe oświetlenie wnętrza i jednocześnie komfort ich użytkowania. Ważne jest więc, w jakiej odległości od podłogi zostaną zamontowane. Dostęp do okna musi być swobodny, osoba, która stoi przed nim, powinna móc spoglądać przed siebie, nie w górę. Z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dowiadujemy się, że w budynku na kondygnacjach, które położone są poniżej 25 m nad terenem, odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika, a podłogą powinna wynosić minimum 0,85 m. Budynki na kondygnacjach położone powyżej 25 m nad terenem muszą posiadać okna, w których między górną krawędzią podokiennika a podłogą istnieje odległość co najmniej 1,1 m. Jeżeli chodzi o górną krawędź przeźroczystej powierzchni okna, zgodnie z normą DIN5034-1 powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. A zatem okna dachowe montujemy w ten sposób, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości ok. 110–140 cm nad podłogą, z kolei górna na wysokości 180–200 cm. Dzięki temu możemy swobodnie ustawiać meble w pomieszczeniu, natomiast użytkowanie okna jest bezpieczne i w pełni komfortowe.


innowacja

Korzystne rozwiązanie

Stosując się do powyższych zasad i norm, możemy liczyć na maksymalną ilość korzyści związanych z użytkowaniem okna. Wyglądanie przez okno będzie możliwe zarówno w pozycji stojącej, jak też siedzącej. Ponadto pod oknem bez problemu zamontujemy grzejniki, ich obecność tam jest w wielu przypadkach konieczna, o czym trzeba pamiętać przy wyborze, jak też montażu okien dachowych.Autor: Natalia Dreszler

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-04-04
Super polecam
pixel