2021-04-26

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okien dachowych?

Poddasze bez okna dachowego będzie prawdopodobnie tylko zagraconą przestrzenią nienadającą się do zamieszkania. Im więcej okien, tym przestrzeń będzie bardziej przejrzysta, przestronna oraz atrakcyjna dla potencjalnych domowników. Jednak nie można zapominać o tym, że okno dachowe, oprócz swoich funkcji wizualnych, pełni także funkcje praktyczne. Nieodpowiedni wybór takiego produktu przed osadzeniem w dachu może skutkować licznymi mostkami termicznymi przy ramie oraz problemem z odpowiednią wentylacją i wilgocią.


Oto najistotniejsze zalety oraz wady, na które dobrze być przygotowanym. Wiedząc, czego możemy się spodziewać, dużo trafniej dobierzemy rolety wewnętrzne do naszych okien dachowych.

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego okna dachowe sprawiają, że na poddaszu jest bardziej komfortowo
 • dlaczego obrót okna dachowego jest wygodną opcją
 • czy warto wybierać okna dachowe z PVC na poddasze

 • okna dachowe, kupno okien dachowych, najlepsze okna dachowe

  Okna dachowe a komfort użytkowania poddasza

  Poddasze jest szczególną częścią domu. Ciężko jest je zagospodarować, głównie za sprawą skosów i kształtów wnętrza. Dodatkowo, warunki tam panujące też nie są zachęcające. Źle dostosowane poddasze będzie stwarzało gorący klimat latem, zimą zaś będzie wyziębione. Oczywiście, aby temu przeciwdziałać, stosuje się odpowiednie materiały wykończeniowe oraz izolację. Jednak, niemniej ważnym elementem wpływającym na komfort są okna dachowe.

  Aby okno dachowe spełniało swoją rolę, należy wybrać produkt z właściwościami i parametrami, jak najbardziej dopasowanymi w specyfikę twojego poddasza. Okna na poddasze do łazienki lub do kuchni powinny być odporne na wilgoć i kontakt z wodą. Modeli okien jest bardzo dużo i aby uwzględnić wszystkie potrzeby domowników, trzeba poświęcić trochę czasu w poszukiwaniu odpowiedniego produktu. Wiadomo, każdy z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony.

  Okna zamontowane poza zasięgiem ramion powinny być dostosowane do otwierania ich za pomocą pręta, a otwieranie powinno być niezawodne i wymagać, jak najmniej energii. Jeżeli okno ma, przede wszystkim, zadanie by utrzymać ciepło w domu, wtedy warto zwrócić uwagę na jak największą izolację termiczną. Takie okna zazwyczaj posiadają trzy szyby, które są dodatkowo przedzielone przestrzenią wypełnioną gazem, co dodatkowo zwiększa termoizolację.

  Okna z możliwością obrotu skrzydła

  okna dachowe, kupno okien dachowych, najlepsze okna dachowe

  Kolejnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na wybór odpowiedniego okna jest wygoda. To, ile czasu poświęcisz na regularne przecieranie i czyszczenie okien. Coraz popularniejsze są również okna z możliwością obrotu skrzydła. Ten obrót najczęściej posiada maksymalny kąt 120 stopni. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, podczas surowszych warunków atmosferycznych okna będą skutecznie chronić przed opadami atmosferycznymi i mrozem, natomiast w lato w niezwykle prosty sposób pomogą maksymalnie zwiększyć przestrzeń przez którą następuje cyrkulacja powietrza.

  Okno dachowe powinno mieć odpowiednie parametry termoizolacyjne. Za tę właściwość odpowiada przede wszystkim profil, który jest zintegrowany w oknie w zestawie z pakietem szybowym. Skutecznie osłania przed mrozem oraz opadami. Profil pomaga w walce z zimnem i utratą ciepłego powietrza z wewnątrz. Warto również zadbać o uszczelki oraz kołnierze, których główną rolą jest uszczelnianie przestrzeni między oknem, a ścianą lub połacią dachu.

  Okna na poddasze PVC

  Wybierając okno na poddasze, możesz postawić także na produkt z tworzywa sztucznego. Takie okna zazwyczaj posiadają profile usztywnione stalą z odpowiednią ilością komór. Najczęściej domownicy decydują się na okna białe lub też w ciemnych kolorach, takich jak brąz lub czerń. Coraz popularniejsze są okna PVC stylizowane na drewno. Doskonale współgrają z drewnianymi elementami obecnymi na elewacji lub też klasycznym dachem z brązowych dachówek.

  Okno dachowe jest specyficzne nie tylko ze względu na swoje zadanie oraz właściwości, ale również ze względu na specyficzne warunki, z którymi musi się zmagać na co dzień. Okno zamontowane na dachu jest o wiele bardziej narażone na działanie promieni słonecznych oraz opady atmosferyczne. Warto wspomnieć o tym, że okna dachowe posiadają szyby zespolone.

  Wewnętrzna szyba jest odporna na uderzenia, wykonana jest z hartowanego szkła. Pozostałe szyby są odpowiedzialne głównie za termoizolację, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem. W zależności od potrzeb, możesz także postawić na szyby antywłamaniowe, refleksyjne lub absorpcyjne. Tu już wybór jest w pełni dowolny i zależy głównie od preferencji.

  Zazwyczaj okna na poddasze posiadają kołnierz uszczelniający. To nic innego jak blaszany element wykonany z aluminium, który ma bardzo proste zadanie. Montowany jest w celu wystarczającego odprowadzania wody opadowej. Nie można bagatelizować pozytywnego wpływu takiego kołnierza na przestrzeń pod dachem. Jego brak może doprowadzić do zawilgocenia poddasza, a także powstania wilgoci w pomieszczeniach.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.69 / 5.00 423 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-27
  Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
  2023-04-03
  O.K.
  pixel