2021-01-28

Mierzenie okna dachowego – jak to zrobić?

Wymiary okien dachowych mają znaczenie. Jeśli nie chcemy mierzyć tych elementów, korzystając z pomocy fachowców, wówczas możemy wykonać to sami. Jednak niezbędna jest do tego, choć mała dawka wiedzy, aby móc wykonać choć wstępne pomiary. Poniżej znajdują się wskazówki, które pozwolą na zaplanowania działań jednego, a może nawet kilku okien dachowych.


Z artykułu dowiesz się:


“uchylne,

Niektóre parametry okna dachowego nie są oczywiste

Osoby, które samodzielnie chcą wymierzyć okna dachowe, muszą wiedzieć, że niektóre z parametrów są właściwie oczywiste do wymierzenia, ale istnieją też takie, o których wiedzą sami fachowcy. Głębokość ramy okiennej – bo o nią w sumie się tu najbardziej rozchodzi – również nie może zostać pominięta, a to o nią przeważnie jest najwięcej pytań. Poniżej opisane zostały podstawowe wskazówki przydatne podczas mierzenia okien dachowych.

Wnęka okienna – wymiary

Wnęka okienna inaczej nazywana jest również ościeżą. Podczas mierzenia, należy wziąć pod uwagę podstawowe wymiary tej części, ale również warstwy dachu/ grubość muru, ponieważ liczy się tu brak lub obecność docieplenia. Co więc dokładnie należy uwzględnić, zatrzymując się przy tym elemencie?

 • Głębokość wnęki okiennej – niestety jest to najczęściej pomijany pomiar, który ma jednak niebagatelne znaczenie dla dobrego wymierzania okien dachowych. Jest to grubość muru lub dach, którego częścią jest ościeżnica;
 • wysokość i szerokość wnęki okiennej – standardem jest podawanie w pierwszej kolejności wysokości a później szerokości wnęki okiennej.
 • Ościeżnica – wymiary

  “uchylne,

  Do ościeżnicy montowane są skrzydła okienne. Jest to prosta konstrukcja z zawiasami. W jej przypadku mierzymy:

 • głębokość – mierzona przy otwartym oknie, pomiędzy warstwą zewnętrzną a wewnętrzną pomieszczenia. Nie mierzy się tu samego wnętrza profilu;
 • szerokość i wysokość – jest to wymiar istotny, kiedy chcemy wymienić okno stare na nowe.
 • Ramy skrzydeł okiennych – wymiary

  Ich wymierzenie jest szczególnie istotne w przypadku, kiedy jedna oścież ma kilka skrzydeł wyróżniających się innymi parametrami. W ich przypadku należy zmierzyć:

 • głębokość profilu – mierzona jest pomiędzy powierzchnią na zewnątrz pomieszczenia, jak i wewnątrz, przy otwartym oknie;
 • całkowita szerokość i wysokość – wymierza się tu każdy skrajny punkt ramy okiennej – od prawego do jej lewego brzegu, jak i od górnej do dolnej linii;
 • szerokość i wysokość profilu – są to wymiary skrzydeł okiennych, które mierzone są na samym profilu skrzydła.
 • Szyby – wymiary

  Jako że kupujemy całe pakiety okien, wraz z szybami, ich parametry również są ważne. W tym przypadku mierzy się szerokość i wysokość samych szyb.

  Dlaczego należy poważnie podejść do wymierzenia okien dachowych?

  “uchylne,

  Kupując nowe okna, powinno zależeć nam, aby były one jak najbardziej dopasowane do wnęki okiennej. Spójność tych obu elementów ma tu kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę nie tylko względy bezpieczeństwa i komfortu życia, ale również:

 • kupienie zbyt dużych okien do zbyt małej wnęki okiennej będzie generowało dodatkowe koszty związane z powiększeniem otworu. Z kolei kupienie zbyt małych okien do zbyt dużego otworu będzie mijało się z estetyką. Oczywiście niektórzy powiedzą, że przecież można użyć pianki montażowej “aż do skutku”, jednak w dłuższej perspektywie takie działanie będzie skutkowało ewentualnym przeciekaniem, uciekaniem powietrza itd.;
 • coraz częściej klienci decydują się na systemy PCV, które posiadają więcej komór obok siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o budownictwo pasywne. Wówczas duże znaczenie ma głębokość ościeżnicy lub ościeży. Wielokomorowe profile są wybierane również ze względu na swoją wspaniałą szczelność.
 • Jeśli nie jesteśmy przekonani co do naszych umiejętności, które pozwoliłyby nam dobrze wymierzyć okna dachowe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie takiego zadania odpowiednim fachowcom, którzy wybiorą, zamontują i zadbają o odpowiednią konserwację naszych okien.

  Autor: Małgorzata Buchkovska

  Zaufane Opinie IdoSell
  4.71 / 5.00 421 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-04-16
  Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
  2023-03-25
  Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
  pixel