Kiedy warto zdecydować się na okno dachowe 4-szybowe?

2022-10-03
Kiedy warto zdecydować się na okno dachowe 4-szybowe?

 

Jeżeli szukasz do domu energooszczędnych okien PCV, musisz wiedzieć, że wśród rozwiązań godnych uwagi, coraz częściej można spotkać modele 4-szybowe. Są to okna uważane za oszczędne i przyszłościowe, ponieważ mają zapewnić lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną. Co więcej, w jednej z komór z powodzeniem można zainstalować żaluzje, które dzięki temu, że są odizolowane od otoczenia, nie kurzą się i nie zacinają oraz co najważniejsze — świetnie wyglądają. Zastanawiasz się, czy okna dachowe 4-szybowe będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Sprawdź, kiedy warto je zastosować!

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym są okna dachowe 4-szybowe i co dają?
  2. Kiedy warto wybrać okna 4-szybowe?

para siedzi przy stole na poddaszu, gdzie zamontowano okna dachowe 4-szybowe

Czym są okna dachowe 4-szybowe i co dają?

Okna dachowe 4-szybowe zbudowane są ze szczelnego, zespolonego pakietu, w którym zamontowano 4 szyby. Pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny — argon lub krypton, którego zadaniem jest zapewnienie całkowitej szczelności i izolacyjności akustycznej okna dachowego.

Doskonałe walory termoizolacyjne — to wyróżnia okna dachowe 4-szybowe od pozostałych modeli dostępnych na rynku. Innowacyjna technologia pozwoliła znacznie obniżyć współczynnik przenikalności cieplnej. Okna dachowe 4-szybowe FAKRO to jedna z propozycji rynkowych, która wyróżnia się na tle innych współczynnikiem przenikania ciepła Ug o wartości 0.3 [W/m²K] i współczynnikiem przenikania ciepła szyby Uw równym 0,58 [W/m²K].

Doskonała izolacyjność cieplna sprawia, że okna dachowe 4-szybowe z powodzeniem można zastosować w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Inwestor, który zdecyduje się na te modele, może liczyć na wiele korzyści z ich użytkowania. Do najważniejszych należą m.in.:

  • mniejsze rachunki za energię cieplną;
  • znacznie wyższy komfort cieplny w pomieszczeniach;
  • stabilna temperatura w budynku.
okna dachowe w salonie na poddaszu

Pamiętaj o izolacyjności akustycznej

Porównując oferty producentów okien dachowych 4-szybowych, wiele osób sprawdza jedynie parametry izolacyjności termicznej. Warto tutaj wspomnieć, że równie ważna jest izolacyjność akustyczna. Niestety trudno ją porównać z oknami dwu- i trzyszybowymi, ponieważ ich producenci rzadko piszą o tym parametrze. Omawiając okna czteroszybowe, musimy jednak wspomnieć, że ich izolacyjność akustyczna może dojść nawet do 50 dB. Przyglądając się izolacji okien standardowych (która wynosi około 35 dB) — to bardzo dużo. Szczególnie osoby mieszkające w hałaśliwym miejscu, np. w dużym mieście, z pewnością docenią 15 dB różnicy, ponieważ ciche wnętrze oznacza spokojniejszy sen i lepsze samopoczucie.

okna dachowe zamontowane w salonie na poddaszu

Ukryta żaluzja — kolejny element, dla którego warto wybrać okna dachowe 4-szybowe

Jedną z korzyści, o której nie można zapomnieć, chcąc wybrać okna dachowe 4-szybowe, jest możliwość zamontowania ukrytej żaluzji. Dzięki niej skutecznie odetniesz nadmiar światła. Fakt, że żaluzja będzie znajdować się pomiędzy dwoma szybami, sprawia, iż zniwelujesz ryzyko uszkodzenia i zabrudzenia. Co więcej, nie będziesz musiał jej czyścić. Warto również mieć na uwadze, że także mechanizm nie ulegnie przypadkowemu zepsuciu — czy to wskutek działań właścicieli poddasza, czy poprzez warunki panujące we wnętrzu. Z pewnością docenisz to rozwiązanie podczas letnich dni. Pozwoli Ci ono osłonić wnętrza przed promieniami słonecznymi, jednocześnie unikając całkowitego zaciemnienia.

okna dachowe 4-szybowe zamontowane w łazience

Kiedy warto wybrać okna 4-szybowe?

Choć okna dachowe 4-szybowe znacznie poprawią izolacyjność budynku, warto zastanowić się nad ich montażem, jeśli jesteś lub będziesz właścicielem energooszczędnego albo pasywnego domu. Jeżeli posiadasz budynek "tradycyjny", który nie spełnia wymogów stawianych wyżej wymienionym domom, okna 4-szybowe mogą być nie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać ich potencjału. Jeśli zależy Ci na kupnie tego typu okien, pamiętaj, że musisz najpierw zadbać o:

  • prawidłową wentylację mechaniczną — najlepszym rozwiązaniem będzie ta oparta na rekuperacji, która pozwoli wymieniać powietrze bez nadmiernego ochładzania;
  • doskonałą izolację budynku — tutaj musisz pamiętać nie tylko o prawidłowej izolacji ścian, ale także dachu, a także fundamentów;
  • oszczędne ogrzewanie — jednym z lepszych rozwiązań w tym wypadku będzie ogrzewanie niskotemperaturowe płaszczyznowe (np. podłogowe, sufitowe lub ścienne), połączone z pompą ciepła;
  • brak mostków termicznych — zapewnisz go nie tylko poprzez wykonanie odpowiedniego ocieplenia ścian, ale również poprzez prawidłowy montaż okien dachowych, tzw. ciepły montaż.

Spełniając powyższe kryteria, możesz mieć pewność, że dom posiada cechy budynku pasywnego, w którym okna dachowe 4-szybowe sprawdzą się w 100%.

okna dachowe zamontowane w kuchni na poddaszu

Podsumowanie

Choć okna dachowe 4-szybowe znane są na rynku od jakiegoś czasu, dla wielu inwestorów nadal są rozwiązaniem nowatorskim. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zamontować je w swoim domu, powinieneś pamiętać, aby prawidłowo przygotować budynek. Musi on nosić miano energooszczędnego lub pasywnego. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie wykorzystać wszystkich możliwości okien dachowych 4-szybowych.

okno dachowe zamontowane w nowoczesnej łazience

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel