2020-12-05 Okna 4-szybowe – czy warto? |
Nasze wymagania wzrastają, a wraz z tym dajemy producentom okien coraz więcej pracy. Okna 4-szybowe nazywane są produktami przyszłości, które podbijają coraz większą ilość serc klientów. Są superenergooszczędne, dzięki czemu możemy z upływem lat, zaoszczędzić na energii. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób, okna te, mają cenę zaporową. Dlatego należałoby dokładniej przyjrzeć się temu typowi okien i określić, kiedy są one przydatne, a kiedy można sobie je całkowicie odpuścić. Z artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzują się okna 4-szybowe?Patrząc przez okno dachowe, często nie zdajemy sobie sprawę czy jest ono dwu-, trzy- czy czteroszybowe. Na pierwszy rzut oka ciężko jest dojrzeć ilość szyb. Okna 4-szybowe to pakiet czterech zespolonych ze sobą szyb, pomiędzy którymi znajduje się argon lub krypton. Dzięki temu cieszą się one świetną izolacją i szczelnością, i to właśnie dlatego są coraz częściej wybierane. Biorąc pod uwagę standardowe szyby, to ich współczynnik ciepła wynosi najczęściej około 2,5 W/ m2K. W przypadku modeli z czterema szybami współczynnik ten może wynosić nawet 0,5 W/ m2K. Dzięki temu wiele osób, które decyduje się na domy pasywne, gdzie często występują duże oszklenia, decyduje się właśnie na takie pakiety szybowe. Zalety okien 4-szybowychKorzyści płynące z wyboru okien 4-szybowych to m.in.:
Kiedy warto zdecydować się na okna 4-szyboweOkna dachowe 4 szybowe, aby mogły spełniać odpowiednio swoją funkcję, powinny być montowane w pomieszczeniach, które spełniają poniższe warunki: Tylko kiedy mamy do czynienia z tak wykonanym budynkiem, który spełnia parametry izolacyjne, okna 4-szybowe będą idealnie wypełniały swoją funkcję. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem, który tworzony był w bardziej tradycyjny sposób, wówczas okna 3-szybowe mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Okna 4-szybowe z wewnętrzną żaluzjąCoraz częściej w oknach 4-szybowych mamy do czynienia z żaluzją wewnątrzokienną. Znajduje się ona pomiędzy trzecią a czwartą szybą. Można sterować nimi elektronicznie lub ręcznie, dzięki czemu mamy możliwość dopuszczania do pomieszczeń takiej ilości światła, jaką tylko chcemy. Fantastyczny jest fakt, że żaluzje te w ogóle się nie brudzą i nie mają możliwości ulec jakiemukolwiek uszkodzeniu. Jest to świetne rozwiązanie dla domów o budowie pasywnej, energooszczędnej. Odnajdują się one świetnie w budownictwie nowoczesnym. Nie jest to może najtańsze rozwiązanie, ale jednak nie musimy martwić się dodatkowym montażem żaluzji oraz właśnie tym, że będzie ona narażona na uszkodzenia, więc tak czy tak, jest to świetne rozwiązanie. Autor: Małgorzata Buchkovska |