2020-12-05

Okna 4-szybowe – czy warto?

Nasze wymagania wzrastają, a wraz z tym dajemy producentom okien coraz więcej pracy. Okna 4-szybowe nazywane są produktami przyszłości, które podbijają coraz większą ilość serc klientów. Są superenergooszczędne, dzięki czemu możemy z upływem lat, zaoszczędzić na energii. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób, okna te, mają cenę zaporową. Dlatego należałoby dokładniej przyjrzeć się temu typowi okien i określić, kiedy są one przydatne, a kiedy można sobie je całkowicie odpuścić.


Z artykułu dowiesz się:


“okno,

Czym charakteryzują się okna 4-szybowe?

Patrząc przez okno dachowe, często nie zdajemy sobie sprawę czy jest ono dwu-, trzy- czy czteroszybowe. Na pierwszy rzut oka ciężko jest dojrzeć ilość szyb. Okna 4-szybowe to pakiet czterech zespolonych ze sobą szyb, pomiędzy którymi znajduje się argon lub krypton. Dzięki temu cieszą się one świetną izolacją i szczelnością, i to właśnie dlatego są coraz częściej wybierane. Biorąc pod uwagę standardowe szyby, to ich współczynnik ciepła wynosi najczęściej około 2,5 W/ m2K. W przypadku modeli z czterema szybami współczynnik ten może wynosić nawet 0,5 W/ m2K. Dzięki temu wiele osób, które decyduje się na domy pasywne, gdzie często występują duże oszklenia, decyduje się właśnie na takie pakiety szybowe.

Zalety okien 4-szybowych

okno dachowe napoddasze

Korzyści płynące z wyboru okien 4-szybowych to m.in.:

 • mniejsze rachunki za ogrzewanie;
 • komfort cieplny;
 • stabilność temperatury, występującej w budynku;
 • są świetnym izolatorem akustycznym – dochodzi ona nawet do 50 dB. Dla porównania standardowe okna posiadają około 35 dB.
 • Kiedy warto zdecydować się na okna 4-szybowe

  “okno,

  Okna dachowe 4 szybowe, aby mogły spełniać odpowiednio swoją funkcję, powinny być montowane w pomieszczeniach, które spełniają poniższe warunki:

  • mechaniczna wentylacja – dobrym przykładem jest tu rekuperator, który wymienia powietrze na nowe, bez dużego wychładzania pomieszczeń;
  • dach oraz fundamenty powinny być dobrze zaizolowane. W budynku nie powinno być żadnych mostków termicznych;
  • ogrzewanie powinno być oszczędne i nowoczesne np. ogrzewanie podłogowe podłączone do pompy ciepła.
  • Tylko kiedy mamy do czynienia z tak wykonanym budynkiem, który spełnia parametry izolacyjne, okna 4-szybowe będą idealnie wypełniały swoją funkcję. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem, który tworzony był w bardziej tradycyjny sposób, wówczas okna 3-szybowe mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

   Okna 4-szybowe z wewnętrzną żaluzją

   Coraz częściej w oknach 4-szybowych mamy do czynienia z żaluzją wewnątrzokienną. Znajduje się ona pomiędzy trzecią a czwartą szybą. Można sterować nimi elektronicznie lub ręcznie, dzięki czemu mamy możliwość dopuszczania do pomieszczeń takiej ilości światła, jaką tylko chcemy. Fantastyczny jest fakt, że żaluzje te w ogóle się nie brudzą i nie mają możliwości ulec jakiemukolwiek uszkodzeniu. Jest to świetne rozwiązanie dla domów o budowie pasywnej, energooszczędnej. Odnajdują się one świetnie w budownictwie nowoczesnym. Nie jest to może najtańsze rozwiązanie, ale jednak nie musimy martwić się dodatkowym montażem żaluzji oraz właśnie tym, że będzie ona narażona na uszkodzenia, więc tak czy tak, jest to świetne rozwiązanie.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 423 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-27
Bardzo dobry kontakt. Pełen profesjonalizm .Polecam
pixel