Jak zapewnić długą żywotność oknom dachowym?

2023-09-21
Jak zapewnić długą żywotność oknom dachowym?

Okna dachowe to integralna część naszego poddasza. Narażone są one na trudne warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i lód zimą, ekstremalne temperatury, intensywne opady deszczu, czy gradu o każdej porze roku. Okna dachowe powinny odznaczać się o wiele większą wytrzymałością niż okna fasadowe. Jak zapewnić długą żywotność oknom dachowym? Zajrzyj koniecznie do naszego artykułu!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Konserwacja okien dachowych – jak zadbać o okna dachowe w ciągu całego roku?
  2. Jak zabezpieczyć okna dachowe przed deszczem i gradem?
  3. Jak zadbać o okna dachowe zimą?
  4. Jak zapewnić długą żywotność oknom dachowym? – Podsumowanie

 okna dachowe

Konserwacja okien dachowych – jak zadbać o okna dachowe w ciągu całego roku?

 

Chyba nikogo nie powinien dziwić fakt, że jednym z ważniejszych części konserwacji okien i to nie tylko dachowych jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jeśli zaniedbamy tę, tak oczywistą czynność, lub będziemy robić to niedokładnie,  może to doprowadzić do problemów związanych z funkcjonalnością, czy użytkowaniem okna. Przy myciu okien trzeba zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Wydawać by się mogło, że dobrze jest umyć okna podczas pięknej słonecznej pogody - nic bardziej mylnego! W słońcu woda szybko wysycha i tworzy na szybie nieestetyczne smugi. Nierozsądnym pomysłem jest też pielęgnacja okien, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Wówczas łatwo można uszkodzić szybę, ponieważ staje się ona bardziej krucha. Kolejną rzeczą, o której bezwzględnie musimy pamiętać jest używanie odpowiednich środków dedykowanych do mycia okien. Można je nabyć w każdym sklepie z chemią gospodarczą, markecie lub Internecie. Preparat czyszczący nakładamy w niewielkiej ilości na okno przy pomocy miękkiej szmatki. Szmatka ta powinna być delikatna, nie może posiadać ostrego włosia, czy szwów. Mogłyby wówczas powstać trudne do usunięcia rysy na szybie, a nawet ramie okiennej. Do okien dachowych wykonanych z PVC używamy tylko delikatnych środków, niezawierających rozpuszczalników, preparatów ściernych, czy różnego rodzaju substancji chemicznych.

Warto jest też dokonać tzw. przeglądu technicznego. W sytuacji, gdy podczas otwierania, zamykania, czy tez uchylania okna, natrafiamy na jego opór – to znak, że prawdopodobnie potrzebna jest regulacja. Można wówczas skorzystać z instrukcji producenta lub zamówić usługę regulacji, którą wykona fachowiec. Nasmarujmy też okucia, uszczelki oraz zawiasy silikonowym smarem lub wazeliną techniczną – wówczas nie będzie przylegał do nich kurz. Czasami jest też konieczna wymiana uszczelek i filtra powietrza. Okna dachowe, które są narażone na działanie wysokich temperatur, silne nasłonecznienie i wilgoć (zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka) powinny podlegać konserwacji minimum raz na dwa lata.

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed deszczem i gradem?

 

Okna dachowe są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak np. ulewny deszcz, czy grad. Z tego względu istotna tutaj jest odpowiednia konstrukcja okna. Obecnie producenci dbają o to, by ich okna były energooszczędne i ciepłe z dodatkową uszczelką chroniącą przed stratami ciepła i zapewniającą większą dźwiękochłonność. Tego rodzaju okna doskonale spełnią swe zadanie podczas wiatru, opadów deszczu, czy niskich temperatur.

Jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć okno dachowe przed ulewnym deszczem, czy też gradem warto zainwestować w rolety zewnętrzne. Akcesoria te sprawdzą się również w różnych warunkach pogodowych o każdej porze roku. Znakomicie chronią przed hałasem z zewnątrz, redukując odgłosy deszczu oraz gradu. W okresie zimowym pomagają utrzymać ciepło, a latem chronią przed przegrzaniem wnętrz na poddaszu. Idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie rolety w sypialni, czy pokoju dziecięcym. Umożliwia to skuteczne zaciemnienie wnętrza w dzień, tym sposobem gwarantując nam komfort popołudniowego wypoczynku.

 


okna dachowe

Jak zadbać o okna dachowe zimą?

 

Zimą nasze okna dachowe stają przed niełatwym zadaniem, mianowicie muszą poradzić sobie ze śniegiem i lodem. Na działanie tych czynników najbardziej są narażone szyby w oknach. Lód osadza się na szybie, gdy woda z topniejącego śniegu spływa po oknie i powtórnie zamarza. Proces ten może powtarzać się wiele razy w ciągu zimy, co może blokować swobodny odpływ wody. Naszym zadaniem jest regularne sprawdzanie drożności rynienki odwadniającej w kołnierzu uszczelniającym, ponieważ mogą zbierać się w niej liście, czy innego rodzaju zanieczyszczenia. By nie dochodziło do zablokowania odpływu wody, trzeba pamiętać o regularnym ich usuwaniu. Dobrym rozwiązaniem jest również instalacja przewodów grzewczych, które rozpuszczą zarówno śnieg, jak i lód zalegający w kołnierzu.

 

Jak zapewnić długą żywotność oknom dachowym? – Podsumowanie

 

Okna dachowe to inwestycja na lata. Z tego względu każdemu z nas powinno zależeć na tym, by służyły nam one jak najdłużej. Pamiętajmy więc o ich regularnej pielęgnacji – myciu, czy konserwacji poszczególnych elementów. Raz na jakiś czas wykonajmy także przegląd okna pod kątem technicznym, czy nie trzeba jakiejś części wymienić na nową, czy zwyczajnie uszczelnić. W ten sposób unikniemy o wiele większych wydatków związanych z wymianą okna na nowe, a przecież nie zawsze jest to konieczne. Zainwestujmy w okna dachowe, które będą odporne na upływ czasu oraz zwiększą wygodę i komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu. 

Zapraszamy do sklepu Renowa24 – u nas znajdziesz okna dachowe najpopularniejszych producentów, takich jak np.: Fakro, Velux, Roto, czy Rooflite+. Dzięki temu poddasze zyska okna, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania!


FAQ

Jak można zadbać o okna dachowe w ciągu całego roku?

Aby utrzymać okna dachowe w dobrej kondycji przez cały rok, należy regularnie je myć, unikać pielęgnacji w pełnym słońcu, używać odpowiednich środków czyszczących, przeprowadzać przegląd techniczny, co najmniej raz na dwa lata.

Jak można zabezpieczyć okna dachowe przed deszczem i gradem?

Jeśli chcemy zabezpieczyć okna dachowe przed ulewnym deszczem i gradem, warto inwestować w rolety zewnętrzne, które nie tylko zapewniają dźwiękoszczelność, ale również pomagają utrzymać ciepło zimą i chronią przed przegrzaniem latem. Rolety te są szczególnie przydatne w sypialniach i pokojach dziecięcych, umożliwiając zaciemnienie wnętrza w ciągu dnia, a tym samym dając możliwość komfortowego wypoczynku.

Jak zadbać o okna dachowe w okresie zimowym?

Żeby prawidłowo zadbać o okna dachowe zimą, należy regularnie sprawdzać, czy nie gromadzi się na nich lód i śnieg, szczególnie na szybach. Warto także utrzymywać drożność rynienki odwadniającej w kołnierzu uszczelniającym i rozważyć instalację przewodów grzewczych, które pomogą w rozpuszczeniu nagromadzonego lodu oraz śniegu.

Anna AdamczykAnna Adamczyk
Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.

Przeczytaj także:

  1. JAK DBAĆ O OKNA DACHOWE VELUX ZIMĄ?


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-04-02
Szybko, sprawnie i solidnie
pixel