Jak dbać o okna dachowe Velux zimą?

2022-10-24
Jak dbać o okna dachowe Velux zimą?

 

Każdy, kto posiada na poddaszu okna dachowe, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że muszą one wytrzymać znacznie więcej niż tradycyjne okna fasadowe. Wystawione na ciężkie warunki atmosferyczne, muszą być trwalsze. Śnieg, lód, ekstremalne temperatury i opady — wszystko ma wpływ na ich prawidłową pracę. Dlatego marka VELUX zadbała o to, aby oferowane przez nią okna dachowe, były wykonane z najwyższej jakości materiałów. Proponowane rozwiązania pozwolą zagwarantować użytkownikom skuteczną barierę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na wiele lat. Aby jednak tak się stało, należy o nie prawidłowo zadbać. Jak robić to zimą? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego trwałe okna dachowe VELUX to dobry wybór?
  2. Jak prawidłowo zadbać o okna dachowe VELUX zimą?
  3. W jaki sposób zabezpieczyć okno dachowe VELUX przed opadami deszczu i gradu?

testy na oknach dachowych VELUX
Kształt

Dlaczego trwałe okna dachowe VELUX to dobry wybór?

Decydując się na okna dachowe na poddasze, warto zwrócić uwagę na trwałość wybranych modeli. Okna dachowe VELUX to jedno z najlepszych rozwiązań oferowanych na rynku. Na ich trwałość wpływ ma specjalna konstrukcja oblachowania. Charakterystyczny kształt i układ sprawia, że okno jest osłonięte przed wiatrem. Co więcej, oblachowanie działa jak rynna, która odprowadza nadmiar wody z okna. Marka VELUX projektując i produkując okna dachowe, postawiła na wysokiej jakości materiały — zarówno te, z których wykonano okna, jak i te wykorzystywane podczas montażu.

Okna dachowe są integralną częścią dachu, dlatego muszą być z nim szczelnie połączone i dobrze docieplone. VELUX doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też na każdym kroku podkreśla, że montaż okna dachowego powinien być wykonany przez dobrego dekarza i przy użyciu najlepszej jakości materiałów, w tym kołnierza uszczelniającego. Element ten jest odpowiedzialny za szczelne połączenie okna z konstrukcją dachu, a także bezpieczne odprowadzenie wody poza obrys okna.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat trwałości okien dachowych? Zapoznaj się z filmem, który dla swoich klientów przygotowała marka VELUX:

Jak prawidłowo zadbać o okna dachowe VELUX zimą?

Wytrzymałość, izolacyjność i trwałość okien dachowych nabiera szczególnego znaczenia w czasie zimy. Właśnie w tym okresie istotna staje się inwestycja w energooszczędne i ciepłe okna dachowe, które zatrzymają energię cieplną w domu. Istotny jest także ciepły montaż, dzięki któremu możliwe jest szczelne połączenie okna dachowego z kolejnymi warstwami izolacji dachu. Całość najlepiej wykonać, wykorzystując wysokiej jakości gotowe zestawy, takie jak np. VELUX BDX. Rozwiązanie wyróżnia się trzema częściami:

  • ramą izolacyjną — zapobiega wychładzaniu się pomieszczeń i powstawaniu niechcianych mostków termicznych;
  • izolacją, którą montuje się wokół okna — to ona zapewnia szczelność przed wiatrem i wilgocią;
  • rynienką odwadniającą — odpowiedzialna jest za odprowadzenie wilgoci poza obrys okna VELUX.

Zamontowane w ten sposób okno dachowe, będzie chroniło użytkowników przed pojawieniem się we wnętrzach chłodu i wilgoci.

Okna dachowe VELUX — zima im nie straszna

Każde okno dachowe musi zimą poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, w tym ze śniegiem i lodem, które osadzają się na szybie. Lód na oknach dachowych pojawia się wtedy, kiedy śnieg roztapia się i woda spływająca po szybie ponownie zamarza. W czasie trwania zimy taki proces może powtarzać się wielokrotnie. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim należy sprawdzać, czy rynienka odwadniająca w kołnierzu uszczelniającym nie jest zapchana. Podczas opadów i wiatru mogą zbierać się w niej różne zanieczyszczenia, w tym także liście. Należy je systematycznie usuwać, aby nie mogły zablokować odpływu nagromadzonej wody. Jednym z rozwiązań, które można zastosować, jest instalacja specjalistycznych przewodów grzewczych, odpowiedzialnych za rozpuszczenie bariery lodowej i śniegu, jaki może zalegać w kołnierzu.

kobieta skrobie szyby okien dahcowych VELUX podczas testów

W jaki sposób zabezpieczyć okno dachowe VELUX przed opadami deszczu i gradu?

Marka VELUX projektując okna dachowe, wyposażyła je w konstrukcję ThermoTechnology™, która odpowiedzialna jest za skuteczną ochronę przed wiatrem i zimnym powietrzem. Każde okno dachowe VELUX ma w skrzydle i ościeżnicy wbudowane wysokoizolacyjne tworzywo EPS, które sprawia, że jest ono cieplejsze. Na uwagę zasługuje także dodatkowa uszczelka, która jest odpowiedzialna za ochronę poddasza przed stratami ciepła oraz zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Rolety zewnętrzne skuteczną ochroną przed deszczem, gradem i śniegiem

Obecnie zimy wyglądają zupełnie inaczej, niż kiedyś. Oprócz opadów śniegu możemy spodziewać się także opadów deszczu, a czasami także gradu. Chcąc chronić okna dachowe przed tymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, warto zamontować rolety zewnętrzne VELUX. Konstrukcja pancerza wykonana została z wysokiej jakości ocieplonego i wytrzymałego aluminium. Oznacza to, że rolety chronią nie tylko okna, ale także użytkowników poddasza przed hałasem dobiegającym z zewnątrz — są w stanie stłumić odgłosy padającego deszczu i gradu nawet o 10 dB. Co więcej, znacznie poprawiają komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo.

Rolety VELUX to doskonałe rozwiązanie na każdą porę roku. Zimą poprawiają izolacyjność cieplną pomieszczeń, a latem zapobiegają przegrzewaniu się wnętrz. Są także nieocenione, jeśli w ciągu dnia chcesz odpocząć. Zamknięte, sprzyjają zaciemnieniu wnętrza, dlatego doskonale sprawdzają się w sypialniach i pokojach dziecięcych.

okna dachpwe VELUX

Podsumowanie

Prawidłowy montaż i pielęgnacja okien dachowych VELUX sprawiają, że przez wiele lat są one nie tylko funkcjonalne, ale także trwałe i estetyczne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja każdego okna znajdującego się na poddaszu.

Aby okna dachowe VELUX działały bez zarzutu przez wiele lat, należy je okresowo czyścić. Mowa tutaj nie tylko o przeszkleniu, ale także wymianie filtra powietrza i uszczelek, a także smarowaniu zawiasów.

Okna dachowe VELUX, aby działały bez zarzutu zarówno zimą, jak i latem, powinno się prawidłowo konserwować co najmniej raz na dwa lata. Ich zawiasy i okucia należy smarować przynajmniej raz do roku.

Pamiętaj, odpowiednio zamontowane i pielęgnowane okna dachowe VELUX, zapewnią komfort i bezpieczeństwo użytkowników na wiele lat.

okna dachowe VELUX na dachu zimą, kiedy pada deszcz

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-16
Wszystko sprawnie i szybko. Bardzo dobry kontakt , pełen profesjonalizm
pixel