Jak zamontować moskitierę?

2022-06-15
Jak zamontować moskitierę?

 

Komary i inne insekty skutecznie mogą uprzykrzyć życie mieszkańców poddasza i pozostałych pomieszczeń znajdujących się w budynku. Gryzący problem zazwyczaj pojawia się wieczorami, kiedy w domu zapala się światło. Jeśli chcesz się przed nim uchronić, zamontuj moskitiery na okna dachowe. Dzięki tej osłonie rozwiążesz problem raz na zawsze. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz stosował się do instrukcji, która dołączona jest do każdego zestawu. Jeśli obawiasz się, że sobie nie poradzisz, przeczytaj dalszą część wpisu, gdzie podpowiadamy, jak krok po kroku zamontować moskitierę na okno dachowe.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest moskitiera na okna dachowe?
 2. Dlaczego warto zamontować moskitierę na okna dachowe?
 3. Jak prawidłowo zamontować moskitierę na okna dachowe?

moskitiera na oknie dachowym

Współczesne budownictwo rządzi się swoimi prawami. Wiele osób decyduje się na okna dachowe, które dostarczają o wiele więcej światła na poddasze. Co więcej, można je zastosować praktycznie na każdym dachu. Wybierając to rozwiązanie, warto skupić się także na dodatkowych akcesoriach, które sprawią, że mieszkanie na poddaszu stanie się komfortowe i przyjazne dla użytkowników. Decydując się na to rozwiązanie, musisz wiedzieć, że posiada wiele zalet oraz jest proste w montażu i użytkowaniu.

Czym jest moskitiera na okna dachowe?

Moskitiera na okna dachowe to nic innego, jak siatka o drobnych oczkach, którą rozpościera się we wnętrzu pod oknem dachowym. Jej specjalna budowa sprawia, że bez problemu można uchylić okno i wpuścić do pomieszczenia odrobinę świeżego powietrza.

Głównym celem, jaki chcą osiągnąć właściciele domów, w których montowane są moskitiery, jest osłona pomieszczeń przed owadami. Ażurowa konstrukcja wspomnianego rozwiązania sprawia, że do wnętrz bez problemu dociera zarówno świeże powietrze, jak i światło. Co więcej, gęsto rozmieszczone oczka oraz neutralny kolor moskitiery sprawiają, że z daleka rozwiązanie jest praktycznie niewidoczne dla oka. Wybierając moskitiery na okna dachowe pamiętaj, aby wielkość oczek nie była zbyt duża. Najlepsze są takie, których wartość mieści się między 1,2 x 1,2 mm (najlepiej zabezpieczają pomieszczenia przed insektami).

moskitiery do okien dachowych

Dlaczego warto zamontować moskitierę na okna dachowe?

Moskitiery są w pełni ekologiczne. Owady chcąc ominąć przeszkodę, odbijają się od siatki, co oznacza, że właściciel domu nie musi stosować dodatkowych środków chemicznych, które skutecznie odstraszą owady. Niektóre z takich rozwiązań nie tylko zabijają organizmy żywe, ale także są niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Moskitiery do okien dachowych to proste w użytkowaniu i przede wszystkim tanie rozwiązania. Wybierając produkt wysokiej jakości, możesz mieć pewność, że będzie służył Ci przez wiele lat. Szczególnie jeśli dodatkowo o niego zadbasz.

Choć moskitiery montuje się przede wszystkim po to, aby ochronić wnętrza przed insektami, mogą one także chronić poddasze mieszkalne przed przedostaniem się do niego pyłków i zanieczyszczeń, jakie znajdują się na zewnątrz.

Dzięki montażowi moskitier na okna dachowe możesz mieć pewność, że spanie przy otwartym oknie będzie jedynie przyjemnością, szczególnie kiedy za przeszkleniem panuje iście letnia aura.

kobieta zasłania moskitierę na oknie dachowym

Jak prawidłowo zamontować moskitierę na okna dachowe?

Chcąc prawidłowo zamontować moskitiery do okien dachowych, zawsze musisz ściśle trzymać się instrukcji, która dołączona jest do zamówionego produktu. Choć każda z nich jest do siebie podobna, może okazać się, że moskitiery VELUX instaluje się odrobinę inaczej, niż moskitiery FAKRO lub rozwiązania oferowane przez innych producentów. W dzisiejszym wpisie przedstawimy ogólne zasady, którymi możesz kierować się oprócz tych, jakie wyszczególniono w instrukcji obsługi moskitier, które zamówiłeś.

Moskitiery na okna dachowe montuje się zazwyczaj do wnęki okiennej. Dzięki temu z powodzeniem możesz wietrzyć pomieszczenie. Istotne w tym wypadku jest to, aby wnęka była równa. Tylko wtedy instalacja produktu przebiegnie bez zbędnych problemów. Wymiary produktu powinny być dobrane do wielkości otworu okiennego. Pamiętaj, że nieużywaną moskitierę możesz zwinąć do kasety, którą montuje się w górnej części wnęki. Produkt można rozsuwać i zsuwać za pomocą specjalnych prowadnic bocznych. Jak go zamontować prawidłowo? Poniżej najważniejsze kroki:

kobieta ubiera córkę w sweterek w pokoju z oknem dachowym wyposażonym w moskitierę
  1. Wymierz dokładnie miejsce montażu moskitiery — przyłóż kasetę do wnęki w taki sposób, aby ich środek pokrywał się ze sobą. Teraz zaznacz ołówkiem miejsce, w którym będziesz musiał wywiercić otwory.
  2. Przykręć kastę do ściany — wywierć otwory w zaznaczonych miejscach, następnie umieść w nich kołki oraz przykręć śruby. Umieść na nich kasetę i wyrównaj poziom wykorzystując poziomicę. Następnie wkręć dolne wkręty, które ustabilizują położenie kasety.
  3. Wymierz miejsce, w którym mają znajdować się prowadnice — zmierz odległość, pomiędzy kasetą a dolną krawędzią wnęki i do wyniku dodaj 3 cm.
  4. Przytnij prowadnice moskitiery — złóż je, składając ze sobą dwa łączące je elementy, a następnie przykręć śrubkami. Zaznacz na nich wymierzoną wcześniej długość i dotnij je na taki wymiar. Załóż zaślepki na dolne krańce.
  5. Zamontuj prowadnice — wsuń prowadnice boczne w szyny, które znajdują się w kasecie. Przytwierdź je do ściany za pomocą kołków i wkrętów.
  1. Przymocuj profil dolny — włóż profil dolny pomiędzy zamocowane profile boczne i nasuń go na nakładki. Teraz skręć ich śruby.
  2. Przykręć śruby prowadnicy — sprawdź, czy długości przekątnych prowadnic są takie same. Jeśli tak, możesz umocować śruby (oprócz dolnej) w prowadnicach oraz profilu dolnym. Następnie przykręć śruby dolne, które należy umocować w prowadnicach bocznych. Wyposażono je w specjalne podkładki, które trzymają sznurek naprężający.
  3. Wyreguluj odpowiednio sznurki sprężyny — najpierw poluzuj sznurki, które znajdują się w uchwytach z obu stron kasety, a następnie włóż je w otwory, które znajdują się w dolnych częściach prowadnic bocznych, przeciągnij na zewnątrz, a następnie zawiń pod podkładkami śrub. Teraz zmierz wysokość otworu okiennego i patrząc po przekątnych, naciągnij sznurki. Musisz to zrobić tak, aby ustawić odpowiednio kulki na sprężynie — jeśli ma ona 180 cm, wówczas sprężynę naciąga się do 1, a jeśli więcej do 2. Po wyregulowaniu sznurki umocuj za pomocą dolnych śrub z profili bocznych i dotnij.
  4. Załóż listwę wykańczającą na profile — zdejmij uchwyty i sprawdź, czy moskitiera dobrze rozwija się i zwija. Załóż listwy wykańczające na profile. Odpowiednio je przytnij.
  5. Załóż osłonki znajdujące się w zestawie na końce kasety. Otwórz okno do ustawienia, które Ci odpowiada i zaznacz miejsce, w jakim musisz zamontować blokadę. Wywierć w tym miejscu otwór, a następnie włóż kołek i przymocuj śrubę. Ustaw okno za pomocą blokady i sprawdź, czy nie przeszkadza ono w prawidłowej pracy moskitiery.

  Podsumowanie

  Moskitiery do okien dachowych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uchronić wnętrza przed inwazją insektów i owadów. Ich prawidłowy montaż sprawi, że przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się spokojnym użytkowaniem poddasza, nawet jeśli wieczorem zapalisz światło i otworzysz okno.

  dziewczynka wyglądająca przez okno wyposażone w moskitieręi

   

  Przeczytaj także:


  Aneta Wojtczak

  Aneta Wojtczak

  Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-04
Super polecam
2023-03-25
Bardzo szybka wysyłka, produkt dobrej jakości
pixel