2022-07-01

Jak zamaskować rolety zewnętrzne?


Rolety zewnętrzne na okna dachowe i fasadowe to rozwiązanie, które od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązani, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie da się ukryć rolety zewnętrznej. Często, szczególnie kiedy element montowany jest w modernizowanych domach, umieszcza się ją w specjalnych skrzynkach, do których przesłona jest zwijana i w której znajduje się cały mechanizm pozwalający na jej obsługę. Wielu osobom kaseta nie przypadła do gustu, ponieważ nie pasuje do koloru fasady lub według nich nie wygląda estetycznie. Jeśli należysz do tego grona, sprawdź, w jaki sposób ją zamaskować.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo zamaskować roletę zewnętrzną podtynkową?
  2. Czy można zabudować roletę zewnętrzną natynkową?
  3. Jakie błędy mogą pojawić się w czasie maskowania rolety zewnętrznej?


zasłonięte rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które chroni pomieszczenia nie tylko przed włamaniem, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem się. To właśnie dla tych funkcji użytkownicy najczęściej montują to rozwiązanie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest na pewno ochrona wnętrz przed hałasem, szczególnie tym, który powoduje silny wiatr czy opady atmosferyczne. Rolety są w stanie ochronić nas także przed hałasem ulicznym.

Decydując się na rozwiązania tego typu trzeba mieć na uwadze, że większość z nich montowana jest w specjalnych kasetach, które widoczne są na elewacji tuż nad oknami. Jak się okazuje, można je zamaskować, dzięki czemu będą tworzyły jedną, spójną całość. W jaki sposób to zrobić? Czy jest to trudne zadanie? Takie pytania zadaje sobie wielu użytkowników, dlatego odpowiadamy na nie w dalszej części wpisu.

rolety zewnętrzne fasadowe

Jak prawidłowo zamaskować roletę zewnętrzną podtynkową?

Rolety zewnętrzne podtynkowe to produkt, który montuje się przede wszystkim w nowych budynkach, gdzie nie ma konieczności wprowadzania istotnych zmian w nadprożach. Takie rozwiązanie można zastosować także w modernizowanych budynkach, jeśli zależy na nim właścicielowi, jednak powinien on liczyć się z tym, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w powyższych elementach konstrukcyjnych.

Montując rolety zewnętrzne podtynkowe, skrzynkę musisz umieścić po zewnętrznej stronie okna. Kolejnym etapem montażu jest stworzenie odpowiedniej obudowy, którą wykonuje się w zewnętrznym ociepleniu. Pozwala to ukryć skrzynkę w elewacji. Jeśli okaże się, że zastosowane ocieplenie jest zbyt wąskie, należy zwiększyć jego szerokość. W tym wypadku inwestor ma dwie możliwości — może zwiększyć grubość ocieplenia na całej ścianie budynku albo tylko wokół okna. Ostatni etap to pokrycie ściany wybranym wcześniej materiałem wykończeniowym — może to być tynk, cegła klinkierowa albo drewno. Tak wykonany montaż skrzynki do rolety zewnętrznej sprawi, że będzie ona całkowicie niewidoczna. Decydując się na instalację podtynkowej rolety zewnętrznej, pamiętaj o tym, aby pozostawić swobodny dostęp do klapy rewizyjnej.

roleta zewnętrzna zaciągnięta na oknie dachowym na poddaszu

Czy można zabudować roletę zewnętrzną natynkową?

Kolejnym sposobem na montaż rolety zewnętrznej, jest wykorzystanie produktu w wersji natynkowej. Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje się najczęściej w budynkach modernizowanych albo w momencie, w którym właściciel budynku nie zdecydował się na ingerencję w jego elewację. Rolety zewnętrzne natynkowe montuje się we wnęce okiennej. Często w tym przypadku jest tak, że jedyną możliwością zastosowania tego rozwiązania, jest osadzenie go na fasadzie. W takim wypadku skrzynka oprócz tego, że jest elementem, w którym chowany jest mechanizm i sama roleta, pełni także rolę skrzynki rewizyjnej. Dlatego też niemożliwe jest pokrycie jej ociepleniem i tynkiem. Oznacza to, że skrzynki praktycznie nie da się zakryć, przez co może dojść do zaburzenia estetyki budynku. Istnieją jednak sposoby, aby zamaskować ten element. Najprostszym rozwiązaniem jest w takim wypadku wykonanie wokół okna gzymsu elewacyjnego. Mowa tutaj o listwach, które najczęściej wykonuje się z gipsu lub styropianu. Warto mieć na uwadze, że tego typu rozwiązanie zasłania dostęp do klapy rewizyjnej, jeśli jednak dojdzie do awarii, gzyms można usunąć i na nowo położyć małym nakładem kosztów.

rolety zewnętrzne na oknie półkolistym

Jakie błędy mogą pojawić się w czasie maskowania rolety zewnętrznej?

Dostęp do klapy rewizyjnej, jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, jest niezwykle ważny. Mechanizm rolety, jak każdy inny, może ulec awarii lub może się zaciąć. Wówczas konieczny będzie dostęp do poszczególnych elementów, jakie trzeba naprawić.

Twórcy rolet podtynkowych produkują rozwiązania, w których mechanizm zabezpieczony jest od dołu jedynie dolną ścianką obudowy, dzięki czemu skrzynkę bez problemu można otworzyć jednym ruchem do dołu. Oznacza to, że elewacja absolutnie nie może nachodzić na jej powierzchnię. Jeśli dojdzie do tego, że konieczne będzie jej otwarcie, a elewacja będzie przysłaniała dolną część klapy, konieczne będą wyburzenia. Jak można się spodziewać — wówczas właściciel budynku zapłaci nie tylko za naprawę rolety, ale także fasady.

roleta zaciągnięta na kiosku

Kolejnym błędem, który często popełniany jest przy montażu rolety, jest zasłanianie prowadnic rolety zewnętrznej. Tak wykonana instalacja także może utrudniać dostęp do klapy rewizyjnej.

Wybierając rolety zewnętrzne natynkowe możesz mieć pewność, że zasłonięcie skrzynki jest prostsze, a co za tym idzie — koszt jej zamaskowania oraz ewentualnych napraw zabudowy jest znacznie niższy.

Podsumowanie

Bez względu na to, jakiego rodzaju rolety zewnętrzne wybierzesz, pamiętaj o tym, że po montażu specjaliści muszą mieć bezproblemowy dostęp do skrzynki. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że podczas awarii nie będziesz miał żadnego problemu z otwarciem klapy i wykonaniem stosownych napraw.

roleta zewnętrzna na oknie łukowym

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Ok
2023-05-01
Super okno
pixel