Jak wyczyścić markizę?

2022-06-08
Jak wyczyścić markizę?

 

Markizy na okna dachowe to rozwiązanie, które skutecznie poprawi komfort mieszkania na poddaszu. Aby służyły właścicielom przez wiele lat, powinni oni zadbać o nie odpowiednio. Prawidłowa konserwacja i czyszczenie sprawią, że przez wiele lat będą działały bez zarzutu. A jeśli o tym mowa — jak zrobić to prawidłowo? Czyszczenie markizy nie jest trudne — wystarczą odpowiednie detergenty, miękka ściereczka i kilka ruchów. Poniżej przedstawiamy szczegóły. Jeśli interesuje Cię ten temat, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest i jak działa markiza na okna dachowe?
  2. Jakie są zalety stosowania markiz?
  3. Jak zadbać o prawidłowe czyszczenie i konserwację markizy?

markiza na oknie dachowym

Czym jest i jak działa markiza na okna dachowe?

Markiza na okna dachowe to rozwiązanie, które w pomieszczeniach, w jakich zostanie zamontowane, pełni dwie podstawowe funkcje. Mowa tutaj o:

  • ograniczeniu ilości wpadające do wnętrza światła — zaciemniająca siatka, która jest głównym elementem produktu, chroni wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem;
  • zabezpieczeniu poddasza mieszkalnego przed nagrzewaniem się — dzięki temu, że markiza umieszczona jest na zewnątrz budynku, ciepło nie dociera do szyb, co sprawia, że te nie nagrzewają się.

Markiza do okien dachowych jest wyposażeniem okien, które montuje się na zewnątrz. Wykonane jest ze specjalnego materiału (siatki z włókna szklanego, która pokryta jest tworzywem sztucznym), który blokuje światło. Istotne jest to, że zupełnie inaczej niż rolety zewnętrzne, markiza nie ogranicza widoku na krajobraz znajdujący się za oknem.

Montaż markizy na okna dachowe

Montaż markizy na okna dachowe nie jest trudny. Możesz zatem przeprowadzić go samodzielnie. Instalacja tego rozwiązania jest niezwykle prosta i zajmuje nie więcej niż 15-20 minut (szczególnie jeśli montujesz markizy ręczne). Ważne jest to, że podczas instalacji markizy na oknie, nie musisz wchodzić na dach. Wystarczy, że staniesz przy oknie wewnątrz pomieszczenia.

Jakie są zalety stosowania markiz?

Markizy na okna dachowe montuje się na zewnątrz, dzięki czemu pozwalają na stworzenie optymalnych warunków na poddaszu. Dzięki nim pomieszczenia nie nagrzewają się, a także nie są nadmiernie nasłonecznione. Markizy absorbują ciepło i promienie jeszcze przed szybą, pozwalają także na emitowanie ciepła na zewnątrz, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem na upalne dni. Warto podkreślić, że markizy na okna dachowe chronią pomieszczenia przed ciepłem promieniowania słonecznego nawet do 8 razy skuteczniej, niż tradycyjne rolety wewnętrzne.

Ciekawą zaletą tego rozwiązania, którą z pewnością pokochają osoby pracujące w domu, jest poprawa ergonomicznych warunków we wnętrzu, które mają wpływ na jakość pracy. Markizy zapewniają równomierny rozkład światła, a także chronią użytkowników przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów. Zaleta ta jest szczególnie istotna dla osób, które dużo pracują przy komputerze.

mama siedząca z córką na łóżku pod oknem dachowym

Jak zadbać o prawidłowe czyszczenie i konserwację markizy?

Zanim rozpoczniesz czyszczenie markizy zdejmij ją z okna dachowego. Wystarczy tak naprawdę usunąć dwa wkręty, które znajdują się po zewnętrznej stronie okna. Po dokładnym wyczyszczeniu markizy należy pozostawić ją rozwiniętą do wyschnięcia.

Aby markiza na okna dachowe spełniała w 100% swoje zadania, należy czyścić ją regularnie. Zabieg ten wystarczy przeprowadzić raz w roku.

Do mycia markizy najlepiej wykorzystać miękką gąbkę i ciepłą wodę (jej maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 35°C. Do wody dodaj mydło lub specjalny, delikatny detergent, którym można czyścić PVC. Po umyciu markizy wypłucz ją dokładnie pod czystą wodą. Od razu zauważysz, że odzyskała blask.

okna dachowe w sypialni

Podsumowanie

Jak widać powyżej, wystarczy kilka prostych i niewymagających czynności, aby markiza została porządnie wyczyszczona. Dzięki nim z pewnością przez wiele lat będzie służyła użytkownikom, pozwalając im cieszyć się komfortowym mieszkaniem na poddaszu. Wystarczy, że wybierzesz markizy do okien dachowych VELUX lub FAKRO albo produkty wysokiej jakości innych producentów, a będziesz mógł mieć pewność, że nie trzeba dużo pracy, aby były czyste i funkcjonalne.

markiza na oknie dachowym

 

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Szybko i sprawnie :)
2023-03-30
Polecam
pixel