2021-04-06

Jak prawidłowo doświetlić pomieszczenie?

Planując rozmieszczenie okien w naszym domu, zawsze staramy się dopasować je jak najlepiej. Skupiając się na najważniejszych pomieszczeniach, jakimi są kuchnia czy salon zapominamy o naszym poddaszu. Przy dzisiejszych możliwościach i dostępie do różnorodnych okien, możemy świetne zagospodarować taką przestrzeń.

Abyśmy dobrze rozplanowali montaż okien dachowych na naszym poddaszu, musimy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi. Szukając informacji na ten temat, dowiemy się, że proporcja ta powinna wynosić 1:8. Dlatego właśnie musimy policzyć, jaka liczba okien dachowych na naszym poddaszu zapewni nam wystarczającą ilość światła.

 1. jak prawidłowo rozmieścić okna dachowe
 2. jakie okna dachowe będą najlepszym rozwiązaniem na naszym poddaszu
 3. jak zamontować okno dachowe z kołnierzem uszczelniającym EDQ


okna dachowe, doświetlnie poddasza, jak doświelić poddasze, okna dachowe na poddasze

Jak prawidłowo rozmieścić okna dachowe? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Najkorzystniejsze doświetlenie poddasza sprowadza się do zapewnienia na nim odpowiedniej ilości padającego światła. Oto najważniejsze punkty, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy uzyskać prawidłowe doświetlenie pomieszczenia:

 • Odpowiednia lokalizacja okien dachowych – dzięki temu dostarczymy sobie odpowiednią ilość światła słonecznego, ale także energii cieplnej, dzięki której zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na okna dachowe od południowej strony domu, gdzie promienie słoneczne dadzą nam najwięcej korzyści.Oprócz tego warto wiedzieć, że im wyżej zamontujemy nasze okna, tym lepiej rozproszy się wpadające do środka światło.
 • Dobrze obliczona proporcja – liczba okien i ich wymiary. Abyśmy dobrze dobrali typy okien dachowych i ich ilość, musimy wiedzieć, czego potrzebujemy. Dla ustalenia tych wartości pomocna będzie proporcja, która mówi nam, ile światła naturalnego powinno docierać do naszego poddasza. Stosunek ten wynosi 1 do 8. Dzięki temu obliczmy powierzchnię, którą powinny stanowić okna. To z kolei pozwoli nam ustalić, ile okien i o jakich wymiarach będzie idealnie spełniało nasze potrzeby.
 • Wysokość montażu okien dachowych – ma wpływ na kilka czynników. Jednym z nich jest łatwość dostępu do nich i to, czy swobodnie je otworzymy. W przypadku okien otwieranych od dołu dobrze, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości 130 – 150 cm. Jeżeli jednak decydujemy się na okna dachowe otwierane od góry, zamontujmy je tak, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości 80 – 130 cm. Pamiętajmy także o przestrzeni, którą zapełnimy meblami – dobrze, aby okna nie stanowiły przeszkody.
 • Zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza na poddaszu to bardzo istotna kwestia, która uchroni nas przed niechcianymi skutkami zawilgocenia. Warto zamontować okna tak, aby po ich otwarciu utworzył się swobodny przepływ powietrza. Najlepiej zamontować przynajmniej dwa okna naprzeciwko siebie.

Jakie okna dachowe będą najlepszym rozwiązaniem na naszym poddaszu?

okna dachowe, doświetlnie poddasza, jak doświelić poddasze, okna dachowe na poddasze

Warto wiedzieć, jakie typy okien dachowych występują obecnie na rynku. Główna różnica między nimi sprowadza się do różnorodnego sposobu ich otwierania. Niektóre dają nam także nowe możliwości, jakim może być np. mikrobalkon balkon. Pośród wielu modeli każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Do wyboru mamy:

 • Okna obrotowe – są najpopularniejszym typem okien dachowych, które dostaniemy na rynku. Ich nieskomplikowana konstrukcja pozwala na obrót o 180 stopni, dzięki czemu łatwo będziemy mogli je umyć.
 • Okna uchylne – oś obrotu takich okien znajduje się w górnej krawędzi ich ramy. Dzięki temu otwierając je nie będą przeszkadzać nam wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie niestety utrudnia nam dostęp do zewnętrznej szyby, dlatego warto zamontować dwa okna uchylne obok siebie.
 • Okna uchylno – obrotowe – są połączeniem okien obrotowych i uchylnych. Dzięki temu otrzymamy okno, mające dwie osie obrotu. To wyjątkowo wygodne, ale stosunkowo drogie rozwiązanie.
 • Okna kolankowe – są to okna, które składają się z dwóch części. Ich zaletą jest przede wszystkim dostarczenie większej powierzchni padającego światła. Oprócz tego takie okna zapewnią nam wspaniały widok. To wygodne rozwiązanie dające nam lepszą cyrkulację powietrza.
 • Okna balkonowe – okna balkonowe są doskonałym rozwiązaniem, które z pewnością docenimy na naszym poddaszu. Składają się one z dwóch części, które otwierają się w różny sposób. Górna część jest większa i otwiera się ku górze, co daje nam tymczasowy daszek, natomiast dolna część jest wysuwana do przodu i staje się naszą balustradą. Dzięki temu w niecałą minutę możemy mieć na naszym poddaszu malutki balkonik.
 • Okna wyłazowe – są to okna, które pozwalają nam na otworzenie ich pod kątem 60 stopni. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia nam sprawne wyjście na dach.

Każde z wymienionych okien dachowych przy odpowiednim montażu zapewni nam prawidłowe doświetlenie pomieszczenia. Pamiętajmy jednak o zasadach, którymi należy się kierować podczas ich montażu.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-01
Super okno
2023-04-03
O.K.
pixel